Słownik rolniczy

Wiadomości - Rolnictwo

produkcja mięsa

Przemysł spożywczy należy do najważniejszych gałęzi gospodarki. Bez wielu produktów możemy w ostateczności się obejść, ale nie bez jedzenia. Z tego też powodu mamy pewność, że pracy przy produkcji pożywienia nigdy nie zabraknie. Głosy specjalistów są jednak rozbieżne, jeśli chodzi o przyszłość branży mięsnej. Jedni twierdzą, że mięso jest niezbędnym składnikiem ludzkiej diety, inni – że jego produkcja jest nie ekologiczna i niehumanitarna, a nasze organizmy są w stanie pozyskać wszystkie potrzebne im substancje odżywcze z roślinnych źródeł. Czy w tej sytuacji opłaca się szukać pracy w branży mięsnej? Jak będzie wyglądać jej przyszłość?

 

Gdzie szukać ofert pracy w przemyśle spożywczym?

Zarówno w przemyśle spożywczym, jak i właściwie w każdym innym obszarze, poszukiwanie pracy jest najefektywniejsze i najłatwiejsze, jeśli korzystamy ze specjalistycznych serwisów z ogłoszeniami. Na https://www.gowork.pl/opinie/produkcja-mies-i-wyrobow-z-miesa;kat znajdziesz nie tylko codziennie aktualizowane oferty zatrudnienia w branży mięsnej, ale też opinie o pracodawcach, które mogą być kluczowe przy podejmowaniu decyzji o aplikowaniu na stanowisko. Możesz przed złożeniem CV sprawdzić, jakie były doświadczenia innych pracowników i kandydatów z daną firmą i osiądzić, czy warto ubiegać się o zatrudnienie właśnie tam.

Coraz istotniejszy jest również aspekt bezpieczeństwa. Zwłaszcza w mediach społecznościowych pojawiają się coraz częściej fałszywe oferty pracy, publikowane z profili skradzionych innym osobom albo założonych wyłącznie w celu popełnienia oszustwa. Próba kontaktu z przestępcą może się skończyć wyłudzeniem danych albo nawet kradzieżą pieniędzy z konta na skutek instalacji szkodliwego oprogramowania.

Na czym polega produkcja mięsa?

Na produkcję mięsa składa się wiele procesów. Pierwszym jest już samo hodowanie zwierząt. Gdy osiągną one odpowiednie parametry (np. wiek, wagę, zawartość tkanki mięśniowej), ma miejsce najtrudniejszy element, czyli ubój. W zależności od gatunku zwierzęcia kolejnym etapem będzie pozyskanie mięsa z poszczególnych części jego ciała, nadających się do spożycia (np. mięso szkieletowe, podroby).

 

produkcja mięsa

 

Wstępnie przygotowane mięso trafia do dalszej obróbki. Trzeba je oczyścić, poporcjować, skontrolować pod względem sanitarno-epidemiologicznym, jak i jakościowym, zapakować i przygotować do sprzedaży.

Czy praca przy produkcji mięsa daje możliwości rozwoju?

W produkcji mięsa dostępnych jest kilka ciekawych ścieżek kariery. Pierwsza z nich to trafienie z taśmy produkcyjnej do nadzoru – jesteś wówczas odpowiedzialny za kontrolowanie pracy zespołu lub jakości gotowego produktu.

Doświadczenie zdobyte na produkcji może się również przydać, jeśli kształcisz się dalej na kierunkach związanych z branżą spożywczą i chcesz w przyszłości odpowiadać za optymalizację procesów czy za zarządzanie działem.

Czy przemysł mięsny ma przyszłość w Polsce?

Każdy rynek musi dostosować się do wymogów klienta – i produkcja spożywcza nie jest tutaj wyjątkiem. Obecnie widoczne jest zwiększone zainteresowanie produktami naturalnymi, nieprzetworzonymi, poddawanymi minimalnej obróbce, bez żadnych dodatków (tzw. koncepcja „z pola na stół”). W kontekście branży mięsnej oznacza to, że konsumenci chcą spożywać mięso zwierząt hodowanych w Polsce, karmionych zdrowymi paszami i przechodzących stałe kontrole weterynaryjne. Mięso powinno być też świeże, niemrożone.

Czy w kontekście wątpliwości moralnych i ekologicznych produkcja mięsa ma przyszłość? Zdecydowana większość społeczeństwa nie zamierza z niego zrezygnować, więc nie trzeba się obawiać zapaści w branży.

Tematy: