Słownik rolniczy

Wiadomości - Rolnictwo

Jabłka

Drzewa jabłoni to jedne z najpopularniejszych w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego — jabłoń ma stosunkowo małe wymagania, a obecnie producenci proponują nam odmiany odporne na choroby i szkodniki. Sadzonkę jabłoni bez problemu można więc posadzić w każdym ogrodzie, sadzie, a także po prostu w pobliżu domu.

 

Drzewka jabłoni — jak wybrać?

Od wyboru drzewka zależy bardzo wiele. Drzewka jabłoni są szeroko dostępne, natomiast warto zdawać sobie sprawę, że nie każda odmiana sprawdzi się w przydomowym ogrodzie lub sadzie. Warto więc bardzo uważnie przyjrzeć się ofercie sadzonek. Odmian jabłoni jest wiele, nie wszystkie jednak sprawdzają się w każdych warunkach. Koniecznie przed zakupem warto więc sprawdzić, czy sadzonka jest odporna na mróz i jak wygląda jej podatność na choroby. Ponadto istotna będzie także siła wzrostu sadzonki. Jeśli masz mały ogród albo planujesz posadzić sadzonkę blisko domu (bo masz niewielką posesję), koniecznie zwróć na to uwagę. Znaczenie będzie miała także plenność sadzonki oraz termin jej dojrzewania. Pamiętaj, że polskie odmiany cechuje tutaj bardzo duża różnorodność. Możesz kupić takie, które dojrzewają już w lipcu, możesz jednak także wybrać te, których owoce gotowe do zbioru będą dopiero w październiku.

Zawsze możesz odwiedzić gospodarstwo szkółkarskie i poprosić o pomoc w wyborze. Takie wsparcie specjalisty, szczególnie jeśli to dopiero początek twojej przygody z uprawą jabłonek, jest bardzo cenne. Na podstawie uzyskanych od ciebie informacji pomoże ci on wybrać najlepszą sadzonkę.

Sadzonki jabłoni — na co zwrócić uwagę? Gdzie kupować?

Sadzonki jabłoni możesz kupić w różnych miejscach, natomiast najlepszym wyborem z pewnością będzie szkółka. Sadzonki sprzedawane w takim miejscu pochodzą bezpośrednio z gospodarstwa, masz więc gwarancję dotyczącą ich jakości, tego, że były przechowywane w odpowiedni sposób. Bezcenna jest także wiedza osób pracujących w takim miejscu. Mogą ci one pomóc i doradzić, która odmiana i jaki rodzaj sadzonki będzie dla ciebie najlepszy.

Niezależnie od tego, gdzie kupujesz sadzonkę, koniecznie sprawdź jej wiek. Taka informacja nie zawsze musi być podana, natomiast możesz to ocenić samodzielnie, zwracając uwagę na wysokość i grubość pnia. Z reguły sprzedaje się sadzonki 2- i 3-letnie. Dobrym wyborem będzie ta o wysokości 120-150 cm i pniu o średnicy około 10-12 mm. Warto z pewnością wybrać sadzonkę szczepioną, ponieważ jest ona bardziej chroniona przed szkodliwym czynnikami zewnętrznymi. Lepiej unikać sadzonek z nagim korzeniem, ponieważ wiąże się to z większym ryzykiem uszkodzenia mechanicznego. W przypadku drzewek owocowych poleca się przede wszystkim sadzonki balotowane.

Tematy: