Słownik rolniczy

Wiadomości - Rolnictwo

mszyce

Jak skutecznie zwalczyć mszyce?

Jakie są skuteczne środki do zwalczania mszyc? Co zrobić, aby pozbyć się ich na dłuższy czas ze swojego ogrodu, jak i rośli doniczkowych?

Część porad znajdziesz na https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/skuteczny-sposob-na-mszyce/. Możesz posiłkować się różnymi sposobami, ale do zwalczenia kolonii mszyc potrzeba naprawdę wielu sprawdzonych sposobów. Im więcej ich znasz, tym lepiej.

 

Te niewielkie szkodniki potrafią zrobić wiele szkód w ogrodzie. Niszczą liście, przenoszą szkodliwe dla roślin choroby. Mnożą się w zastraszającym tempie. Interwencja powinna być szybka i skuteczna. Jeżeli nie zauważysz pierwszych szkodników w swoim ogrodzie i zaatakują one dużą ilość roślin, czasem może być za późno, aby się ich skutecznie pozbyć. Warto więc działać od razu, gdy tylko widzisz pierwsze mszyce na liściach roślin. Mszyce na pewno nie zaliczają się do owadów pożytecznych, dlatego warto je jak najszybciej wypędzić ze swojego ogrodu.

Ocet jest niezwykle skuteczny dla zwalczania mszyc

Rośliny doniczkowe, jak i te znajdujące się w ogrodzie możesz uratować przed mszycami octem. Trzeba przygotować roztwór w proporcji 100 ml octu na 1 l wody. Do takiej mieszanki warto również dodać płynu do mycia naczyń. Dzięki temu możesz zwalczać mszyce skutecznie. Warto wlać preparat do pojemnika ze spryskiwaczem. Można będzie wtedy z łatwością opryskać wszystkie rośliny, na których znajdują się mszyce. Ocet wykazuje się bardzo dużą skutecznością na mszyce, jest dużo lepszy od wielu środków ochrony roślin, które możesz kupić w sklepach z preparatami do ogrodu. No i kosztuje niewiele.

Rośliny doniczkowe uratujesz przed mszycami wywarem z cebuli

Mszyce wysysają soki z roślin na których żerują, dlatego preparaty które stosujesz muszą być maksymalnie skuteczne. Jednym z niezawodnych sposobów na mszyce jest wywar z cebuli. Cebulę należy pokryć w kostkę, włożyć do garnka, zalać 1 litrem wody i gotować przez 30 minut. Przygotowany wywar należy odcedzić i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Szkodnika wszelkimi możliwymi drogami musisz zaatakować, dlatego tak ważne jest, aby opryskiwać rośliny tym wywarem kilka razy, aż do skutku.

Mechaniczne usuwanie kolonii mszyc

Jeżeli mszyce na dobre zagnieździły się na roślinach w Twoim ogrodzie, dobrym sposobem na to, aby się ich pozbyć, jest ich zebranie z roślin. Warto nałożyć na ręce rękawiczki i ściągać wszystkie widoczne mszyce z listków roślin. Gdy mszyce dopiero zagnieżdżają się, może to faktycznie pomóc. Pamiętaj jednak, aby po takiej czynności i tak spryskać rośliny jednym z wybranych preparatów na mszyce. Uzyskasz dzięki temu pewność, że mszyca bzowa czy mszyca kwaśnicowa nie będą ponownie atakowały roślin w Twoim ogrodzie.

Metody naturalne na mszyce - czosnek

Mszyce to zdecydowanie nie są pożyteczne owady, dlatego jeżeli mszyca porzeczkowa zagnieździła się w Twoim ogrodzie i nie pozwala na prawidłowy rozwój m.in. krzewów głogu, warto postraszyć ją czosnkiem. Należy 3-4 ząbki czosnku bardzo drobno posiekać, przełożyć do słoiczka i zalać wodą. Tak przygotowany napraw należy pozostawić na 24 godziny w ciepłym miejscu, a gdy chcesz już go użyć, należy go rozcieńczyć w proporcji 1:1. Aby zastosować czosnek na mszyce, należy wlać roztwór do pojemnika ze spryskiwaczem. Uda się dzięki temu skutecznie pozbyć mszyc z roślin w ogrodzie, jak i w domu. Uratujesz dzięki temu rośliny ozdobne przed zniszczeniem.

Naturalni sprzymierzeńcy w walce z mszycami

Jeżeli chcesz pozbyć się mszyc z ogrodu, dobrze, aby było w nim bardzo dużo biedronek. Chętnie żywią się one mszycami. Zaliczyć je można więc do pożytecznych owadów, które mogą raz na zawsze wypędzić z Twojego ogrodu mszyce. Dobrze jest więc zapraszać biedronki do ogrodu.

Jeżeli chcesz, aby biedronki zainteresowały się roślinami, na których znajdują się mszyce, dobrze jest spryskać je roztworem z cukru i wody. Innym sposobem jest zawiązanie na roślinach, na których znajduje się bardzo dużo mszyc żółtej tasiemki. Na pewno biedronki popędzą wtedy do roślin i szybko pozbędą się mszyc z Twojego ogrodu.

Wyciąg z pokrzywy na mszyce

Okazuje się, że mszyc pozbędziesz się z ogrodu także z pomocą wyciągu z pokrzywy. Najlepiej już wiosną przygotować dużą ilość wyciągu ze świeżej pokrzywy. Do przygotowania takiego wyciągu potrzebujesz 1 kg pokrzyw i 10 l wody deszczowej. Tak przygotowaną miksturę należy pozostawić na 24 godziny. Po tym czasie preparat nadaje się do użycia. Co ważne, wyciąg z pokrzywy jest skuteczny nie tylko w przypadku mszyc. Pomaga pozbyć się z roślin wielu grzybicznych chorób czy tzw. szarej pleśni.

Soda oczyszczona na mszyce

Soda oczyszczona to prawdziwy skarb, który masz w swoim domu. Możesz wykorzystać go do różnych zadań. Okazuje się, że jest także skuteczny w walce z mszycami. Pół łyżeczki sody oczyszczonej rozpuść w połowie szklanki wody i dodać ćwierć łyżeczki oleju rzepakowego. Taka niewielka ilość mikstury wystarczy, aby spryskać rośliny znajdujące się na balkonie. Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie, dlatego jak najbardziej warto z niej korzystać, ponieważ zalicza się do ekologicznych środków walki z różnymi szkodnikami.

 

Tematy: