Słownik rolniczy

Wiadomości - Rolnictwo

Polacy nie wyobrażają sobie kuchni i gotowania bez ogórków w różnych odmianach. Zresztą to też najczęściej przetwarzane warzywo, a słoiki w wielu domach i piwnicach piętrzą się wysoko, zatrzymując ulubiony smak na jesień i zimę. Uprawa ogórków to także jeden z podstawowych zadań działkowców oraz właścicieli terenów rekreacyjnych. Zielone warzywo doskonale nadaję się bowiem do spożycia na kanapce, solo lub też w sałatkach i surówkach.

Ogórek – skarbnica wody i mikroelementów

Przede wszystkim ogórki kuszą świeżym smakiem i zapachem, który przywołuje najlepsze skojarzenia. Z drugiej strony jest niezastąpionym składnikiem polskiej tradycyjnej i nowoczesnej kuchni, a różne jego postaci królują na stołach na co dzień oraz w święta. Uprawa ogórka ma również wielowiekową historię. Warzywo pochodzi z Indii i jest tam znane od 3 tysięcy lat. I choć początkowo było stosowane do łagodzenia ukąszeń i ugryzień, obecnie jest niezastąpione w kuchni i w kosmetyce.

Hoduj sam

Wiele osób podkreśla, że najlepsze ogórki są z własnego ogródka. A sama uprawa wcale nie należy do skomplikowanych i wymaga pamiętania o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, już pod koniec marca musimy zasadzić nasiona. Te najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym razem z ziemią dobrej jakości. Tak przygotowane skrzynki trzeba przykryć folią lub szybą, postawić na parapecie oraz regularnie podlewać. Nasiona powinny wzejść po około tygodniu i wtedy możemy ściągnąć przykrycie. Oczywiście można nasiona wysiać prosto do ziemi, ale wtedy musimy być pewni, że już nie będzie przymrozków. Dlatego tak późny siew robi się dopiero pod koniec maja.

Nieodłącznym elementem uprawy jest nawożenie ogórków. Powinniśmy dostosowane preparaty ARKOP stosować nie częściej niż raz w tygodniu oraz dbać o odpowiednie nawodnienie ziemi. Gdy rośliny będą miały już po 4 listki, można je przesadzać do ogrodu co 60 cm w rzędach odległych od siebie o 120 cm. Najlepiej wybrać nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsca, a optymalna temperatura powinna oscylować pomiędzy 18°C a 30°C. Ogórki najlepiej lubią gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste o odczynie obojętnym oraz częste podlewanie szczególnie w okresach suszy.

Tematy: