Słownik rolniczy

Wiadomości - Rolnictwo

Chwasty to zmora każdej osoby posiadającej przydomowy ogródek bądź pola uprawne. Pojawiają się bardzo często i trudno je zwalczyć. Mają negatywny wpływ na rozwój uprawianych roślin i często przyczyniają się do wyniszczenia części plonów. Jak sobie z nimi poradzić?

Negatywne działanie

Chwasty mają zdolność do bardzo szybkiego rozwoju. Niektóre z nich są w stanie wytworzyć nawet 36 000 nasion. Warto zauważyć także, że potrafią one bardzo długo żyć. Dostosowują się do warunków, jakie panują na danym terenie i stwarzają niebezpieczeństwo nie tylko dla innych roślin, ale także dla ludzi i zwierząt. Jeśli zajmujemy się uprawą kwiatów bądź warzyw powinniśmy szybko reagować na każdego „nieproszonego gościa”. Zabierają one bowiem uprawianym roślinom niezbędne składniki odżywcze, wodę, a nawet światło, skutecznie uniemożliwiając ich wzrost. Utrudniają także późniejsze zbiory, a niekiedy mogą doprowadzić nawet do zatrucia większości plonów. Niektóre chwasty takie jak Barszcz Sosnowskiego powodują zagrożenie także dla ludzi i zwierząt. Należy unikać tego typu roślin, a walcząc z nimi odpowiednio się zabezpieczyć.

Sposoby walki

Najczęściej w przypadku przydomowego ogródka używa się różnego rodzaju ściółek, na przykład kory. Zatrzymuje ona dopływ światła i wody, dzięki czemu chwasty nie mają szansy na rozwój. Musimy mieć jednak na uwadze, że warto wcześniej wyrwać wszystkie chwasty z korzeniami i koniecznie dokładnie je wyzbierać. Zabieg ten należy powtarzać tak często, jak będzie to konieczne najlepiej wtedy, gdy rośliny te są jeszcze niewielkie. Gdy uda nam się już odchwaścić dany teren wysypmy na niego ściółkę o grubości 10 cm. Dopilnujmy jednak, by pochodziła ze sprawdzonego źródła. Może się bowiem zdarzyć, że między materiałem ściółkowym znajdą się nasiona chwastów. Bardzo popularną metodą walki z chwastami są oczywiście różnego rodzaju środki. Najczęściej wykorzystuje się między innymi herbicydy, które zwalczają „nieproszonych gości” już od korzenia. Mnóstwo preparatów niezbędnych do walki z chwastami znajdziemy na stronie Syngenta.pl.

Tematy: