Słownik rolniczy

Wiadomości - Rolnictwo

Drogi hodowco! Czy wiesz, że z dn. 18 października 2016 r. weszła w życie aktualizacja przepisów dotyczących znakowania i identyfikacji trzody chlewnej? Wierzymy, że jesteś skrupulatny i uważnie śledzisz nowinki prawne ogłaszane przez ARiMR, więc teraz możesz odetchnąć z ulgą. Chyba, że coś przeoczyłeś lub po prostu zapomniałeś, a mam nadzieję, że nic Ci nie umknęło, racja?

Jeśli nie jesteś na bieżąco z uregulowaniami prawnymi i zwyczajnie przegapiłeś pewne kwestie, nie martw się. Ludzką rzeczą jest zapomnieć, zwłaszcza w natłoku obowiązków, więc niech ten artykuł pozostanie ostatnim dzwonkiem, byś wgryzł się w zmiany dotyczące kolczykowania świń.

Co wynika z nowych zmian w prawie i jak to wygląda w praktyce?

Aktualizacja regulacji prawnych, to tak naprawdę próba zabezpieczenia hodowli przed rozprzestrzenianiem się groźnych chorób zakaźnych wśród zwierząt gospodarskich. Cel ten można osiągnąć właśnie dzięki systemowi identyfikacji zwierząt gospodarskich. Jesteś przecież profesjonalistą chowu świń, więc doskonale zdajesz sobie sprawę ze spustoszenia, które mogą wywołać choroby groźne dla trzody chlewnej, a tego przecież nie chcesz, prawda?

Co musisz wiedzieć o znakowaniu trzody chlewnej

Wedle aktualizacji przepisów regulujących znakowanie świń, numer identyfikacyjny zwierzęcia staje się jednocześnie numerem siedziby stada, w której świnia przyszła na świat lub innej siedziby stada, gdzie zwierzę przebywało powyżej 30 dni. Co istotne, hodowca zobowiązany jest nanieść oznakowanie każdej sztuki trzody chlewnej w terminie 30 dni od dnia urodzenia i warto o tym pamiętać.

Kolczyki dla świń wyznacznikiem identyfikacji

Do znakowania trzody chlewnej wykorzystuje się specjalne kolczyki dla świń ze wspomnianym indywidualnym numerem identyfikacyjnym, zakładane na lewą małżowinę uszną zwierzęcia. Zgodnie z podstawową zasadą prawną znakowania swiń, kolczyk raz założony, oczywiście w poprawny sposób, nie może zostać ponownie wykorzystany do identyfikacji innych osobników w stadzie. Samo naniesienie kolczyka trzodowego to oczywiście nie wszystko. Sprawę należy zgłosić Kierownikowi Biura Powiatowego (BP) ARiMR w terminie 7 dni od dnia oznakowania świni.

Gdy zwierzę straci lub trwale uszkodzi kolczyk trzodowy…

Proces kolczykowania świni należy powtórzyć ponownie, z tym, że oryginalny kolczyk zastępuje się jego duplikatem lub duplikatem zawierającym elektroniczny identyfikator. Nie przeocz jednak bardzo istotnej kwestii. Mianowicie każdą zmianę w systemie identyfikacji należy zgłosić do BP ARMiR w terminie 7 dni od dnia otrzymania duplikatu, a o tym zapomina niestety wielu hodowców trzody chlewnej.

Wytrzymały kolczyk dla świni – tylko jaki?

Znasz już obowiązki prawne, które musisz spełnić jako hodowca trzody chlewnej. Wiesz, co powinieneś zrobić, by prawidłowo oznakować swoje stado swiń. Informacje skrupulatnie poukładałeś w głowie, jednak jest jeszcze coś, co musisz wiedzieć.

Skąd w ogóle wziąć kolczyki dla trzody chlewnej?

Faktem jest, że rolnicy są mistrzami w znajdowaniu najlepszych rozwiązań. Znakomita ilość farmerów i hodowców świń do identyfikacji zwierząt gospodarskich wybrała markowe kolczyki dla świń Allflex, wyprodukowane ze specjalnego, miękkiego i jednocześnie bardzo elastycznego tworzywa, które jest wytrzymałe, a co ciekawe, zaskakuje odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Trzpień kolczyka trzodowego wykonano z metalu, przez co jego zakładanie jest bardzo proste, szybkie, wygodne i praktycznie bezbolesne dla zwierzęcia.

Precyzyjna kolczykownica dla trzody – klucz do szybkiego oznakowania całego stada

Dywagujemy o prawie, zastanawiamy się nad kolczykami, lecz proces znakowania trzody nie byłby kompletny bez precyzyjnego narzędzia do ich aplikacji. Wszystkie wątpliwości rozwiewa ergonomiczna kolczykownica dla trzody chlewnej, przy pomocy której w błyskawiczny i wygodny sposób oznakujesz swoje stado – zarówno prosięta, warchlaki czy tuczniki.

Rolnet.pl – akcesoria hodowlane dla hodowców, rolników i plantatorów

Pewnie zastanawiasz się teraz, gdzie kupić wszystkie akcesoria hodowlane niezbędne do kolczykowania świń. To proste jak drut, albo inaczej... jak zakładanie kolczyka. Odwiedź sklep Rolnet.pl. Znajdziesz w nim mnóstwo sprawdzonych i niezawodnych narzędzi, które unowocześnią Twoją hodowlę. Odkryj wysokiej jakości kolczykownice i inne urządzenia w przystępnych cenach. Dobrostan zwierząt jest przecież najważniejszy, prawda?

Od teraz wszystkie regulacje prawne dotyczące kolczykowania trzody chlewnej są po Twojej stronie!

Tematy:

Porady dla rolników