Słownik rolniczy

Wiadomości - Rolnictwo

Mięso wołowe jest niezwykle wartościowe między innymi ze względu na niską zawartość tłuszczu, a także walory smakowe. Chociaż w Polsce spożycie wołowiny nie jest popularne, za granicą odnotowuje się wysokie nią zainteresowanie.
Polska wołowina jest towarem coraz bardziej cenionym poza granicami kraju. Sprawia to, że hodowla bydła mięsnego jest w obecnych czasach opłacalna i o wiele tańsza. Zagraniczne zainteresowanie stanowi dla rolników zachętę do zmiany kierunku hodowli z mlecznej na mięsną. Takiej decyzji sprzyjają również niskie nakłady utrzymania bydła mięsnego oraz efektywne wykorzystanie użytków zielonych przez rasy mięsne.


 

  • Polska wołowina na europejskich stołach


Na ożywienie handlu wołowiną miała wpływ akcesja Polski do Unii Europejskiej. W pierwszym roku po przystąpieniu do UE eksport polskiego mięsa wołowego zwiększył się aż o 70 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Głównym odbiorcą wołowiny są kraje UE, a przede wszystkim Włosi, Holendrzy i Niemcy. Polska wołowina jest chętnie kupowana za granicą, ponieważ jest tańsza niż w innych krajach. Eksportowi mięsa sprzyjały także refundacje wywozowe udzielane przez Agencję Rynku Rolnego (źródło: http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/eksport-wolowiny-napedza-produkcje,35945.html).


  • Japoński rynek znów otwarty


Polska wołowina może być eksportowana również do Japonii. Wieloletnie embargo, obowiązujące od 2001 r., zostało zniesione 1 sierpnia 2014 r. Wznowienie eksportu jest efektem wieloletnich negocjacji. Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich oprócz Francji, Holandii i Irlandii, który będzie mógł sprzedawać mięso wołowe konsumentom japońskim. Japonia ma bardzo specyficzny i wymagający rynek, ale jednocześnie jeden z najlepszych na świecie.


  • Eksport wołowiny w liczbach


W 2013 r. największe ilości polskiego mięsa wołowego sprzedano do Włoch (55 tys. ton), ale także do Holandii (46 tys. ton), Hiszpanii (22 tys. ton) i Francji (13 tys. ton). Natomiast ograniczono wywóz mięsa wołowego do Rosji (z 11 do 9 tys. ton), a także spadła sprzedaż do Turcji z powodu braku unijnych refundacji wywozowych i wycofania przez Turcję preferencyjnych importowych stawek celnych.

Polacy nadal nie doceniają wartości mięsa wołowego, a ich poziom wiedzy na temat wołowiny i sposobów jej przyrządzania jest niewielki. Do niskiego poziomu konsumpcji przyczynia się ponadto wysoka ceny tego mięsa. Niemniej jednak zainteresowanie polską wołowiną, większe niż w naszym kraju, odnotowuje się na rynkach zagranicznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.cezan-ubojnia.pl.

 

 

Tematy: