Słownik rolniczy

Wiadomości - Rolnictwo

Prognozy Międzynarodowej Rady Zbóż, prognozy plonówMiędzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) prognozuje, że produkcja pszenicy w sezonie 2012/2013 będzie niższa niż w ubiegłym roku. IGC przewiduje wyższe zbiory zbóż paszowych, m.in. kukurydzy. Konsumpcja zbóż rośnie.

IGC, biorąc pod uwagę straty mrozowe w uprawach ozimin, obniżyła prognozę światowych zbiorów zbóż (bez ryżu) z wcześniejszych 1876 mln ton do 1869 mln ton. Redukcja dotyczyła przede wszystkim pszenicy, której produkcja może się zmniejszyć z 681 mln ton do 676 mln ton. Natomiast Rada podtrzymuje swój szacunek dotyczący zbiorów kukurydzy na rekordowym poziomie 900 mln ton - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

 

Według IGC, areał pszenicy i zbóż na świecie w nadchodzącym sezonie będzie o 1,6 proc. większy niż sezon wcześniej. Natomiast ze względu na wymarznięcia, w UE uprawy zbóż będą na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku. IGC szacuje, że w tym sezonie uprawy zbóż zajmują 539 mln ha. Oznacza to, że powierzchnia tych upraw jest największa od 16 lat.

Natomiast ze względu na konieczność dokonania przesiewów po mroźnej zimie, w niektórych krajach UE i na Ukrainie areał pszenicy w Europie pozostanie na zbliżonym poziomie co sezon wcześniej. Większy będzie zaś areał kukurydzy i jęczmienia – zwłaszcza na kontynencie Ameryki Północnej i w krajach WNP.

W przyszłym sezonie spodziewany jest dalszy wzrost zużycia zbóż na świecie – o ok. 1,5 proc. do rekordowej ilości 1865 mln ton, przy czym tempo wzrostu konsumpcji na cele paszowe będzie szybsze w porównaniu do tempa wzrostu spożycia na cele przemysłowe i konsumpcyjne - oceniają analitycy. Zużycie paszowe zwiększa się przede wszystkim w krajach rozwijających się.

IGC szacuje, że w tym sezonie zmniejszy się natomiast zużycie kukurydzy w USA na cele paliwowe (bioetanol).

 

Zapasy zbóż na koniec sezonu 2012/13 wzrosną nieznacznie z 379 mln ton na początku sezonu do 383 mln ton pod jego koniec.

 

tvr24.pl

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce