Słownik rolniczy

Wiadomości - Rolnictwo

Prognozy Międzynarodowej Rady Zbóż, prognozy plonówMiędzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) prognozuje, że produkcja pszenicy w sezonie 2012/2013 będzie niższa niż w ubiegłym roku. IGC przewiduje wyższe zbiory zbóż paszowych, m.in. kukurydzy. Konsumpcja zbóż rośnie.

IGC, biorąc pod uwagę straty mrozowe w uprawach ozimin, obniżyła prognozę światowych zbiorów zbóż (bez ryżu) z wcześniejszych 1876 mln ton do 1869 mln ton. Redukcja dotyczyła przede wszystkim pszenicy, której produkcja może się zmniejszyć z 681 mln ton do 676 mln ton. Natomiast Rada podtrzymuje swój szacunek dotyczący zbiorów kukurydzy na rekordowym poziomie 900 mln ton - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

 

Według IGC, areał pszenicy i zbóż na świecie w nadchodzącym sezonie będzie o 1,6 proc. większy niż sezon wcześniej. Natomiast ze względu na wymarznięcia, w UE uprawy zbóż będą na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku. IGC szacuje, że w tym sezonie uprawy zbóż zajmują 539 mln ha. Oznacza to, że powierzchnia tych upraw jest największa od 16 lat.

Natomiast ze względu na konieczność dokonania przesiewów po mroźnej zimie, w niektórych krajach UE i na Ukrainie areał pszenicy w Europie pozostanie na zbliżonym poziomie co sezon wcześniej. Większy będzie zaś areał kukurydzy i jęczmienia – zwłaszcza na kontynencie Ameryki Północnej i w krajach WNP.

W przyszłym sezonie spodziewany jest dalszy wzrost zużycia zbóż na świecie – o ok. 1,5 proc. do rekordowej ilości 1865 mln ton, przy czym tempo wzrostu konsumpcji na cele paszowe będzie szybsze w porównaniu do tempa wzrostu spożycia na cele przemysłowe i konsumpcyjne - oceniają analitycy. Zużycie paszowe zwiększa się przede wszystkim w krajach rozwijających się.

IGC szacuje, że w tym sezonie zmniejszy się natomiast zużycie kukurydzy w USA na cele paliwowe (bioetanol).

 

Zapasy zbóż na koniec sezonu 2012/13 wzrosną nieznacznie z 379 mln ton na początku sezonu do 383 mln ton pod jego koniec.

 

tvr24.pl

Tematy: