Słownik rolniczy

Wiadomości - Rolnictwo

 

Zioła, czyli rośliny mające wpływ na metabolizm człowieka i dostarczające surowców zielarskich, wykorzystywane były w celach leczniczych od tysięcy lat.

 

Znali je i z dużym powodzeniem stosowali przedstawiciele wszystkich kultur i wszystkich kontynentów - Egipcjanie, Grecy, ludy Wschodu, Indianie.

Na początku XX wieku nieco zapomniane, dziś wracają do łask i są coraz częściej składnikami preparatów stosowanych w profilaktyce lub leczeniu różnych dolegliwości i chorób, m.in. przewodu pokarmowego, moczowego, dróg oddechowych, układu nerwowego i skóry. Dzięki zawartości niezwykle cennych składników naturalnych o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym, łagodzącym czy regenerującym oraz witamin i minerałów preparaty ziołowe wspomagają organizm człowieka w walce z rozmaitymi zagrożeniami, równocześnie dając chorym poczucie bezpieczeństwa, płynące z pewności, iż przy zastosowaniu zalecanych dawek nie są narażeni na występowanie skutków ubocznych jak to ma miejsce w przypadku leków produkowanych z substancji chemicznych. Jest to istotne zwłaszcza w wypadku delikatnych organizmów małych dzieci, szczególnie wrażliwych na farmaceutyki.

Zwolenników fitoterapii z każdym rokiem wyraźnie przybywa, a badania naukowe przekonują, że choć zioła nie stanowią, oczywiście, panaceum na wszystkie choroby, w wielu przypadkach mogą z powodzeniem przynieść ulgę i zwalczyć niepokojące objawy.

W oparciu o doświadczenia zielarzy oraz najnowsze badania na bazie znanych od dawna i powszechnie cenionych roślin leczniczych stworzone zostały preparaty ziołowe Humana przeznaczone dla dzieci oraz ich mam - herbatki dla dzieci Humana i Herbatka dla karmiacych mam Humana. Zachęcając Państwa do zapoznania się z naszymi produktami, przedstawiamy podstawowe informacje na temat ziół, z których zostały skomponowane, ich właściwości i zastosowania.

Rumianek pospolity - napary z koszyczków tego pospolitego ziela, przyjmowane doustnie uśmierzają bóle, działają rozkurczowo, wiatropędnie, uspokajająco, rozluźniająco i przeciwzapalnie na pęcherz moczowy oraz wzmacniająco i napotnie. Są one cennym źródłem aminokwasu działającego pośrednio uspokajająco tryptofanu oraz soli mineralnych (fosforanów wapnia, magnezu i potasu), więc zapobiegają dolegliwościom nerwicowym, bezsenności, napięciowym bólom głowy i pobudzeniu. Substancje czynne rumianku wzmagają apetyt, poprawiają trawienie i przywracają prawidłowe ruchy robaczkowe jelit, stąd zaleca się je m.in. w zaparciach. Napar podaje się też przy niezbyt nasilonych bólach brzucha, przeziębieniu, bólach związanych z ząbkowaniem i gorączce, a także w czasie napadów czkawki. Zewnętrznie stosuje się rumianek do przemywania niewielkich ran i w celu łagodzenia podrażnień.

 

 • Koper włoski - lecznicze właściwości mają owoce tej rośliny. Zawierają one 6% olejków, flawonoidy, związki białkowe, olej. Koper stosowany jest od wieków jako środek leczniczy w problemach układu pokarmowego, świetny, naturalny sposób na łagodzenie skurczów żołądkowych, kolek czy niestrawności. Ułatwia pozbycie się wzdęć, które są powodowane trzymaniem gazów. Herbatka z kopru pita przez karmiące matki regularnie pomaga w uniknięciu kolek u niemowlaków. Napar z kopru jest ponadto pożyteczny w czasie przeziębień, gryp, kaszlu. Posiada również właściwości moczopędne. U kobiet karmiacych zwiększa produkcję mleka. Żucie nasion kopru pomaga w walce z nieświeżym oddechem.

 

 

 • Kminek zwyczajny - w ziołolecznictwie wykorzystuje się owoce, w skład których wchodzi olejek eteryczny. Kminek zwyczajny posiada właściwości przeciwskurczowe. Działa wprost na mięśnie jelit w celu złagodzenia kolki, wzdęć i skurczów żołądkowych. Jest znany jako środek wiatropędny i wspomagający w leczeniu biegunki. Stosuje się go również w lekarstwach na zapalenie oskrzeli, zwłaszcza w tych, które są przeznaczone dla dzieci oraz jako płukanki w wypadku wystąpienia zapalenia gardła. Warto też pamiętać, że nasiona kminku zwyczajnego posiadają właściwości moczopędne, poprawiają apetyt i łagodzą skurcze menstruacyjne. Powszechnie uważa się, że zrobiony z nich wywar zwiększa produkcję mleka u matek karmiących, a ich rzucie - odświeża oddech. Rozcieńczony olejek kminku zwyczajnego jest używany jako skuteczny środek w przypadku świerzbu.

 

 

 • Anyż - nasiona anyżu znane są jako środek pomagający w redukcji gazów i wzdęć oraz zmniejszający problemy trawienne, dlatego stanowią składnik herbatek podawanych niemowlętom i dzieciom w celu łagodzenia kolek. Z kolei dorośli mogą je stosować do łagodzenia nudności i niestrawności, bólów menstruacyjnych i napadów kaszlu (np. w astmie). Anyż zwiększa produkcję mleka u matek karmiących.

 

 

 • Melisa - tradycyjnie melisa lekarska jest skutecznym, naturalnym lekiem na skołatane nerwy, zwłaszcza, gdy powodują one szybkie lub nieregularne bicie serca bądź jego kłucia.Łagodzi ona problemy trawienne związane z nerwowością, a w połączeniu z lipą obniża ciśnienie krwi. Jest dobrym środkiem na bóle i zawroty głowy, migreny oraz dźwięczenie w uszach Relaksuje spazmy powodujące bóle miesiączkowe i łagodzi objawy PMS. Melisa lekarska posiada szczególne pokrewieństwo z układem trawiennym. Pomaga uspakajać i łagodzić nudności i wymioty, pobudza apetyt, przynosi ulgę w kolce. Gorąca herbata z melisy lekarskiej powoduje pocenie się, a co za tym idzie obniża gorączkę. Jest ona wspaniałym lekiem dla dzieci w czasie przeziębień, grypy, kaszlu (redukuje nadmiar flegmy) i kataru. Melisa lekarska jest ponadto dobrym środkiem przeciwko alergiom, a jej właściwości przeciwwirusowe znalazły zastosowanie w leczeniu opryszczki.

 

 

 • Kwiat malwy - do celów medycznych używa się płatków malwy, które m.in. są źródłem substancji śluzowych i pektyn. Zawarte w nich związki śluzowe działają osłaniająco i powlekająco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła, ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w gardle. Z kolei antocyjany działają przeciwzapalnie. Z tych powodów kwiat malwy czarnej stosowany jest jako lek przeciwkaszlowy, w nieżytach górnych dróg oddechowych oraz w zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej i gardła, w nieżycie oskrzeli, chrypce, w trudnościach odkrztuszania i w suchym kaszlu. Pomaga też w dolegliwościach żołądkowych i chorobach pęcherza moczowego.

 

 

 • Kwiat lipy - znana od wieków poczciwa lipa zawiera liczne flawonoidy, garbniki, olejek eteryczny, kwasy organiczne oraz witaminę C i PP. Gorący napar z lipy ma działanie napotne, dlatego stosuje się go w chorobach zakaźnych układu oddechowego, tzw. chorobach przeziębieniowych, grypie, anginie, zapaleniu oskrzeli, płuc i gardła. Lipa wzmacnia żołądek, stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i równocześnie działa osłaniająco, a także żółciopędnie, ułatwiając przepływ żółci do dwunastnicy. Wykazuje również bardzo korzystne działanie wzmacniające i kojące na system nerwowy - uspokaja nerwy i ułatwia zasypianie, poleca się ją więc osobom pracującym umysłowo - w stanach znużenia, przemęczenia i przy słabej koncentracji uwagi.

 

 

 • Tymianek pospolity - ziele i olejek tymianku mają silne działanie wykrztuśne, rozkurczowe i odkażające - pomagają w katarach, nieżytach gardła i krtani, przeziębieniach, kaszlu, grypie, gorączce i innych infekcjach. Zawarte w tej roślinie związki oddziaływają także na układ pokarmowy, pobudzając wydzielanie soków żołądkowych i poprawiając trawienie. Napar z tymianku podaje się więc w osłabieniu łaknienia, niestrawności, nieżycie żołądka, zaparciach i biegunce. Tymianek łagodzi nerwobóle i bóle menstruacyjne, korzystnie wpływa na wątrobę, bywa też składnikiem leków zwalczających pasożyty jelitowe. Zewnętrznie stosuje się go m.in. do dezynfekcji i przyspieszenia gojenia skaleczeń i zranień oraz w innych dolegliwościach skórnych (opryszczka, półpasiec) i jako tonik wzmacniający skórę głowy i zapobiegający wypadaniu włosów.

 

 

 • Trawa cytrynowa - nalewka i napar z trawy cytrynowej działają przeciwdepresyjnie, usprawniają procesy kojarzenia, zapamiętywania i postrzegania, znoszą nerwice wegetatywne, a ponadto pobudzają wydzielanie soków trawiennych, krążenie krwi i rozgrzewają ciało. Trawa cytrynowa hamuje rozwój grzybów, pierwotniaków i bakterii. Preparaty z tej rośliny wykorzystywane są w przypadku stanów zapalnych gardła, jamy ustnej, krtani, oskrzeli i zatok. Zastosowana na skórę zmniejsza wydzielanie łoju, odświeża, znosi zapach potu, pomaga w leczeniu opryszczki.

 

 

 • Werbena pospolita - roślina zielna zawierająca gorzki glikozyd (irydoid) werbenalinę, garbniki, śluzy, saponiny, olejek eteryczny i chinony. Niegdyś zielarze wykorzystywali przede wszystkim jej działanie mlekopędne, napotne i łagodzące. Dzisiaj sięga się po nią głównie z powodu zawartości werbenaliny, łagodzącej bóle migrenowe i pomagającej zwalczać bezsenność. Werbena bywa też używana zewnętrznie - przy zapaleniach jamy ustnej (płukanie) oraz do okładów na opuchnięte i bolesne węzły chłonne, źle gojące się rany, obrzęki, wysypki skórne i krwiaki.

 

 

 • Kozieradka pospolita - nasiona kozieradki są jednymi z najbogatszych w śluzy ich zawartość przekracza nawet 40 %. Zawierają też śladowe ilości olejków eterycznych, saponiny steroidowe, flawonoidy, cholinę, lecytynę, witaminy PP, F, D oraz sole mineralne - potas, sód, magnez, wapń, kobalt, mangan, fosfor, cynk, krzem, siarkę, żelazo, miedź. Kozieradka usprawnia procesy trawienia i przyswajania pokarmów oraz zwiększa aktywność układu odpornościowego. Stosuje się ją w celu przyspieszenia przemiany materii. Ma właściwości przeciwzapalne, żółciopędne, rozkurczowe, pobudza wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego. Reguluje wypróżnienia. Jest naturalnym aktywatorem procesów wytwarzania krwinek. Zewnętrznie stosowana przy zapaleniach skóry, czyrakach, żylakach i zapaleniu gardła.

 

 

 • Rutwica lekarska - wykorzystywane w zielarstwie suszone górne części pędów zerwane w fazie rozkwitania kwiatów zawierają garbniki, sole mineralne oraz pochodne guanidyny i chinazoliny. Stosuje się ją profilaktycznie w początkowych postaciach cukrzycy lub jako środek mlekopędny u karmiących kobiet.

 

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce