Słownik rolniczy

Informacje, Wiadomości rolnicze - Aktualności rolnictwo

Wiadomości - Rolnictwo

Wzmocnienie pozycji pracowników na rzecz lepszego informowania, konsultacji i uczestnictwa w sektorze rolnictwa

Projekt zatytułowany „Wzmocnienie pozycji pracowników na rzecz lepszego informowania, konsultacji i uczestnictwa w sektorze rolnictwa“ ma na celu poprawę pozycji pracowników na rzecz lepszego informowania, konsultacji i partycypacji w sektorze rolnictwa. Projekt obejmuje związki zawodowe i organizacje pracodawców z pięciu państw członkowskich UE i dwóch krajów kandydujących (Włochy, Hiszpania, Polska, Słowenia, Bułgaria, Serbia i Macedonia Północna) i został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej.

Więcej…

Wiadomości - Rolnictwo

Project Empowering Workers

The project called "Empowering Workers for a Better Information, Consultation and Participation in Agriculture Sector" aimed to enhance information, participation and consultation of workers in the agricultural sector. Project gathered trade unions and employers’ organisations from five EU member states and two candidate countries (Italy, Spain, Poland, Slovenia, Bulgaria, Serbia and North Macedonia) and was financially supported by the European Commission.

Więcej…

Wiadomości - Rolnictwo

produkcja mięsa

Przemysł spożywczy należy do najważniejszych gałęzi gospodarki. Bez wielu produktów możemy w ostateczności się obejść, ale nie bez jedzenia. Z tego też powodu mamy pewność, że pracy przy produkcji pożywienia nigdy nie zabraknie. Głosy specjalistów są jednak rozbieżne, jeśli chodzi o przyszłość branży mięsnej. Jedni twierdzą, że mięso jest niezbędnym składnikiem ludzkiej diety, inni – że jego produkcja jest nie ekologiczna i niehumanitarna, a nasze organizmy są w stanie pozyskać wszystkie potrzebne im substancje odżywcze z roślinnych źródeł. Czy w tej sytuacji opłaca się szukać pracy w branży mięsnej? Jak będzie wyglądać jej przyszłość?

Więcej…

Wiadomości - Rolnictwo

ochrona roślin

W dzisiejszych czasach, uprawa roślin wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także odpowiedniego wykorzystania środków ochrony roślin. Środki owadobójcze, chwastobójcze i grzybobójcze odgrywają kluczową rolę w zabezpieczaniu upraw przed szkodnikami, chwastami i chorobami. Ich właściwe stosowanie może znacząco wpływać na jakość i ilość plonów.

Więcej…

Wiadomości - Rolnictwo

rzepak onca guzzi

Biorąc pod uwagę przewidywane niskie ceny rzepaku w skupie w sezonie 2023, wiele gospodarstw myśli nad możliwością obniżenia kosztów produkcji rzepaku. Jednym z podstawowych kosztów jest cena nasion. Za worek 1,5 mln nasion rzepaku odmiany mieszańcowej nierzadko musimy zapłacić 1300-1500 zł, w przypadku niektórych hybryd nawet 1800 zł. Podobnie jest z cenami odmian tolerancyjnych na kiłę. Dobrym zamiennikiem są znacznie tańsze odmiany populacyjne, których cena worka z 2 mln nasion waha się w okolicach 800-900 zł.

Więcej…

Wiadomości - Rolnictwo

Źródło: agrosiec.pl

Od setek lat człowiek w pogoni za produkcją coraz większej ilości żywności systematycznie burzył delikatną równowagę jaka występuje w przyrodzie. Jednym z takich środowisk jest również gleba.

Więcej…

Wiadomości - Rolnictwo

bioprodukty

Od setek lat człowiek w pogoni za produkcją coraz większej ilości żywności systematycznie burzył delikatną równowagę jaka występuje w przyrodzie. Jednym z takich środowisk jest również gleba.

Więcej…

Wiadomości - Rolnictwo

Jabłka

Drzewa jabłoni to jedne z najpopularniejszych w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego — jabłoń ma stosunkowo małe wymagania, a obecnie producenci proponują nam odmiany odporne na choroby i szkodniki. Sadzonkę jabłoni bez problemu można więc posadzić w każdym ogrodzie, sadzie, a także po prostu w pobliżu domu.

 

Więcej…

Wiadomości - Rolnictwo

mszyce

Jak skutecznie zwalczyć mszyce?

Jakie są skuteczne środki do zwalczania mszyc? Co zrobić, aby pozbyć się ich na dłuższy czas ze swojego ogrodu, jak i rośli doniczkowych?

Więcej…

Wiadomości - Rolnictwo

Konsument musi wiedzieć, jaki produkt trafia do jego koszyka, a później na stół. Dlatego - zgodnie z obowiązującymi przepisami - na opakowaniach żywności zawierającej genetycznie zmodyfikowane organizmy powinna się znaleźć odpowiednia informacja. Natomiast firmy, które posiadają certyfikaty potwierdzające, że wykluczyły GMO w całym cyklu produkcyjnym, mogą używać oznaczeń „Bez GMO" oraz „Wyprodukowano bez stosowania GMO". Warto szukać ich na opakowaniach produktów spożywczych.

Więcej…

Wiadomości - Rolnictwo

Wolne od GMO

To konsumenci – pośrednio - decydują o tym, jaka żywność znajduje się na sklepowych półkach. A jakie trendy obowiązują obecnie? Jak zauważają producenci, widać szybko rosnące zapotrzebowanie na tzw. żywność „bez” – czyli m.in. bez niezdrowych dodatków, konserwantów i GMO. Polacy chętnie sięgają po certyfikowane produkty, na opakowaniu których znajdują się oznaczenia „Bez GMO” lub „Wyprodukowano bez stosowania GMO” i dlatego coraz więcej firm decyduje się na tego typu produkcję.

 

Więcej…

Wiadomości - Rolnictwo

Agro-Sieć Sp. z o.o. nieustanie rozwija swoją kompleksową linie nawozów dolistnych. Mając na uwadze wysoką jakość i zaawansowanie techniczne Agrochelatów wspólnie z firmą Intermag pracowaliśmy intensywnie nad ich rozwojem i udoskonaleniem, aby były jeszcze bardziej wydajne i przyswajalne przez rośliny, a przy tym biodegradowalne, co jest bardzo ważnym aspektem, mając na uwadze ochronę środowiska.

Więcej…

Wiadomości - Rolnictwo

podr szkolenie dla rolników pomorskie 15.12.2020

Prowadzisz własne gospodarstwo i szukasz możliwości rozwoju?

A może masz już pomysł na rozwój swojego gospodarstwa, ale brakuje Ci środków na jego realizację? To szkolenie jest właśnie dla Ciebie!

Więcej…