Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

głębosz

Maszyny rolnicze to podstawa wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego. By mieć pewność, że w sezonie intensywnych prac będą one działały bezawaryjnie, użytkownicy muszą zadbać o ich regularną i staranną konserwację. Jakie jej aspekty mają największe znaczenie? Które maszyny i elementy wymagają szczególnej uwagi?

 

Odpowiednia konserwacja maszyn rolniczych – czemu jest ważna?

Zaniedbania w kwestii konserwacji maszyn rolniczych – zwłaszcza w okresie intensywnych prac polowych – mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Obejmują one zarówno dodatkowe koszty związane z naprawami i przestojami, jak i problemy w organizacji pracy gospodarstwa. Awaria ważnej maszyny podczas prac może generować duże opóźnienia w realizacji poszczególnych zadań, co dezorganizuje również zaplanowane na później prace i prowadzi do utraty dochodów. Wysokie koszty związane są też z naprawą i wymianą poszczególnych części lub wynajmem maszyn zastępczych.

Najczęstsze awarie maszyn w sezonie intensywnych prac

Maszyny rolnicze są podatne na różne awarie. Ich częstotliwość jest uzależniona nie tylko od warunków, w których są eksploatowane, ale też staranności prac serwisowych i konserwacji. Duże znaczenie ma też to, z jaką maszyną mamy do czynienia. W ciągnikach często dochodzi do usterek związanych z układem hydraulicznym i elektryką. Na awarie narażony jest też silnik. W kombajnach dużej uwagi ze strony użytkowników wymagają natomiast systemy zbierające czy hydrauliczne. W opryskiwaczach i siewnikach kontroli należy poddać przede wszystkim dysze, filtry oraz inne części wchodzące w skład układu rozpylania bądź wysiewu.

Chcąc zachować sprawność maszyn rolniczych, dużą wagę należy przyłożyć do części mających bezpośredni kontakt z podłożem lub z innych przyczyn narażonych na zabrudzenia (np. wały, w które wyposażony jest głębosz). Wymagają one regularnego – najlepiej po każdym użyciu – czyszczenia. Podobnie jest w przypadku elementów dynamicznych oraz napędów – tu ważne jest zwłaszcza smarowanie zgodnie z rekomendacjami ich producenta.

Podzespoły takie jak filtry powietrza i paliwa mają duże znaczenie dla prawidłowego działania silnika – warto więc regularnie poddawać je kontrolom i w razie potrzeby wymieniać. Ważne jest poza tym częste sprawdzanie poziomu płynów eksploatacyjnych. Dzięki temu będziemy w stanie szybko uzupełnić ewentualne niedobory, co zapobiega nadmiernemu zużyciu różnych podzespołów i ich awariom.

 

maszyny rolnicze

Jak zabezpieczyć maszyny rolnicze po skończonej pracy?

Sprawność maszyny uzależniona jest również od tego, w jakich warunkach są one przechowywane i czy zostały zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników. Po skończonej pracy należy dokładnie oczyścić je z błota, piasku, pyłu i resztek roślin. Ich obecność może przyspieszać korozję. W tym celu można użyć wody pod ciśnieniem wraz z dedykowanymi środkami czyszczącymi (np. detergentami lub roztworami alkalicznymi).

Po dokładnym umyciu maszyn warto zwrócić uwagę na stan powłok malarskich. Jeśli zauważymy ubytki i ogniska korozji, powinniśmy bezzwłocznie usunąć za pomocą drucianej szczotki lub papieru ściernego, odtłuścić powierzchnię i pokryć ją farbą antykorozyjną lub lakierem. Elementy wykonane z żeliwa lub stali wymagają specjalnej ochrony. Można je konserwować za pomocą specjalnych preparatów konserwacyjnych, smaru lub oleju rzepakowego.

Maszyny powinny być przechowywane w zamkniętych pomieszczeniach – np. garażach lub hangarach. Ważnym aspektem jest wentylacja, która zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi korozji metalowych elementów. Jeśli nie ma takiej możliwości, można przykryć maszyny plandeką, która zapewni podstawową ochronę przed deszczem, śniegiem i mrozem.

Odpowiednie podejście do konserwacji sprzętu w sezonie intensywnych prac zapewnia jego bezawaryjność. Właściwie poprowadzone przeglądy techniczne pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych usterek i ich naprawę, minimalizując ryzyko przestoju w czasie najbardziej intensywnych prac sezonowych. Warto więc potraktować regularną konserwację maszyn rolniczych nie jako przykry obowiązek, ale jako element strategii zapewniającej efektywną pracę całego gospodarstwa.

Tematy: