Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

maszyna rolnicza

Do przejścia z uprawy płużnej na bezorkową potrzebne są odpowiednie maszyny, w tym zwłaszcza kultywator rolniczy. Jaki rodzaj łap/zębów sprawdzi się najlepiej w takim sprzęcie? Co jeszcze warto wiedzieć o konstrukcji kultywatora bezorkowego? Od czego zależy cena kultywatora używanego i jakie marki są szczególnie popularne na rynku wtórnym? Podpowiadamy, czym powinien wyróżniać się sprzęt do uprawy bezorkowej.

Kultywator sprężynowy, sztywny i półsztywny w uprawie bezorkowej?

Kultywator rolniczy do uprawy bezorkowej miesza i spulchnia glebę bez odwracania skib. Maszyna musi skutecznie radzić sobie z resztkami pożniwnymi oraz być wyposażona w odpowiednio zabezpieczone łapy (zęby) w zależności od rodzaju gleby, na którym ma pracować.

 

Przy lżejszych glebach bez kamieni sprawdzą się kultywatory z zębami sztywnymi lub półsztywnymi, które posiadają zabezpieczenie zrywalne – kołkiem ścinalnym. Maszyny te dobrze wówczas podcinają chwasty oraz kruszą glebę i spulchniają ją w wystarczającym stopniu, mimo słabszego mieszania.

 

Kultywator sprężynowy to z kolei znacznie lepszy wybór na gleby ciężkie i z większą ilością kamieni. Maszyna najintensywniej miesza glebę i poradzi sobie nawet z najbardziej opornymi chwastami. Kultywator sprężynowy będzie przy tym bardzo wygodny w obsłudze. Przy dużym zakamienieniu warto natomiast podstawić na wzmacniane, bardziej długowieczne redlice.

 

Jaki powinien być dobry kultywator bezorkowy?

Duża ilość resztek pożniwnych sprawia, że kultywator bezorkowy powinien mieć co najmniej 3 rzędy łap. Ważna jest też liczba zębów oraz ich rozstaw w rzędzie, odległości między rzędami, czy prześwit pod ramą. Liczba łap powinna zapewniać dokładną uprawę gleby, a jednocześnie nie utrudniać przepływu masy przez maszynę (przy szerokości 3 metry najczęściej jest to 10-10 zębów). Pozostałe istotne kwestie przy wyborze kultywatora bezorkowego to m.in.:

  • Szerokość robocza odpowiednio dobrana do wielkości pola, rodzaju uprawy oraz mocy traktora wykorzystywanego w gospodarstwie. Warto pamiętać, żeby zapewnić zapas mocy, bo praca wymaga prędkości roboczej nie niższej niż 9-10 km/h.
  • Sekcja wstępnie wyrównująca powierzchnię gleby umieszczona za grządzielami. Zwykle są to jeden lub dwa rzędy talerzy wyrównujących, płozy zagarniające, a następnie wał (tańsze są wały zagęszczające poprzecznie, ale skuteczniejsze będą wały zagęszczające wzdłużnie).
  • Dodatkowe boczne lemiesze. Jeśli kultywator bezorkowy nie ma ich w standardzie, dobrze je dokupić, gdy maszyna ma służyć także do płytszej uprawy pożniwnej.

 

Kultywator używany – jakie są popularne marki maszyn i od czego zależą ich ceny?

Z racji na wysokie ceny nowych maszyn rolniczych opłacalnym rozwiązaniem może być kupno kultywatora używanego. Rzecz jasna wcześniej warto upewnić się, że elementy robocze sprzętu są w dobrym stanie technicznym. Koszt zakupu będzie przy tym zależał nie tylko od szerokości roboczej i rodzaju kultywatora.

 

Ceny używanych maszyn mogą się też znacznie różnić w zależności od rocznika i liczby przepracowanych roboczogodzin, a także marki. Do najpopularniejszych europejskich producentów, którzy znani są z wysokiej jakości, należą Lemken, Horsch, Vaderstad, Kverneland i Köckerling, a z polskich firm – Awekak i Rol-Ex. Duży wybór kultywatorów używanych tych i innych cenionych marek jest dostępny w serwisie Mascus (zobacz: https://www.mascus.pl/rolnictwo/kultywatory).

Artykuł sponsorowany

Tematy: