Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

przystawka do kukurydzy maszyny

Kombajn wyposażony w uniwersalną przystawkę do kukurydzy umożliwia szybki i sprawny zbiór kukurydzy na ziarno. Mechanizacja poprawia komfort pracy rolnika, ale przede wszystkim pozwala obniżyć koszty produkcji rolnej i poprawia jej wydajność. Dowiedz się, czym jest heder do kombajnu do kukurydzy.

 

Co to jest przystawka do kukurydzy?

Specjalna przystawka do kombajnu to urządzenie, które umożliwia zbiór kukurydzy pastewnej na ziarno podczas jednego przejazdu. Oznacza to, że żniwa, nawet na dużym, polu mogą trwać tylko kilka godzin. Zastosowanie przystawki do kukurydzy pozwala obniżyć koszty produkcji rolnej i poprawić jej wydajność. Urządzenie gwarantuje przy tym zbiory bez strat plonów.

Wysokiej jakości przystawki do zbioru kukurydzy są uniwersalne. Za pomocą specjalnego adaptera można je podłączyć do wszystkich rodzajów kombajnów, na przykład bizonów, maszyn New Holland czy Claas. Hedery do kukurydzy doskonale sprawdzają się na każdym polu uprawnym, bez względu na jakość i cechy roślin.

Przystawka do kukurydzy renomowanego polskiego producenta Emmarol: https://www.emmarol.pl/pl/page/przystawka-do-kukurydzy

Budowa przystawki do kukurydzy

Hedery do kukurydzy zostały zaprojektowane z myślą o kompleksowym i optymalnym przebiegu całego procesu zbioru plonów. Składają się z szeregu podzespołów, a najważniejsze z nich to:

  • stożkowe rozdzielacze wykonane z mocnej blachy, których rozstaw jest dostosowany do szerokości rzędów;
  • boczne ślimaki nagarniające łodygi, szczególnie wyległej i pochylonej kukurydzy;
  • noże wciągające z dodatkowymi kątownikami (zespół zrywający), które wciągają łodygi kukurydzy, nawet cienkie i wysokie;
  • rozdrabniacz dwu- lub trzynożowy z wolnoobrotowym sprzęgłem, odpowiedzialny za cięcie łodyg kukurydzy;
  • ostrza zrywające, których rozstaw można regulować z kabiny hydraulicznie lub elektrycznie, co gwarantuje precyzyjne dostosowanie do grubości łodyg i w efekcie ich dokładne zrywanie;
  • dwustronny system napędowy wyposażony w wałki PTO i przekładnię łańcuchową z bezobsługowym napinaczem;
  • system centralnego smarowania łańcuchów napędowych z pompką ssąco-tłoczącą, zapewniający płynność pracy maszyny i przedłużający żywotność urządzenia;
  • adapter łączący przystawkę z kombajnem;
  • dodatkowym wyposażeniem może być na przykład łamacz ścierniska, który ochroni opony kombajnu.

 

 

Heder do kukurydzy – zasada działania

Zadaniem przystawki do zbioru kukurydzy jest odcięcie kolb i przeniesienie ich do kombajnu, gdzie oddzielane jest ziarno. Pozostałe części rośliny zostają zaś rozdrobnione i rozrzucone po polu. Przebieg całego procesu polega na współdziałaniu poszczególnych podzespołów przystawki.

Podczas przejazdu kombajnu stożkowe rozdzielacze oddzielają rośliny z rzędów i podają je do noży wciągających. W przypadku wyległej kukurydzy pomocne w tym zakresie są boczne ślimaki nagarniające. Następnie wciągnięta łodyga zostaje zgnieciona i pocięta za pomocą rozdrabniacza. Jej części trafiają na pole. Kolby są zaś zrywane przez ostrza zrywające.

Warto także wspomnieć o systemie smarowania. Olej zabezpiecza i ograniczania tarcia łańcuchów napędowych.

Cechą charakterystyczną hedera do kukurydzy jest praca na wolnych obrotach. Dzięki temu kolby są zbierane dokładnie, a maszyna nie ulega przeciążeniom.

 

Przystawka do kukurydzy od polskiego producenta

Producentem wysokiej jakości przystawek do zbioru kukurydzy jest polska firma Emmarol. W ofercie dostępne są hedery EMH z różną liczbą rzędów (4, 5, 6, 8) w wersji z ramą sztywną lub składaną hydraulicznie. Wyróżniają się one nowoczesną konstrukcją oraz wysoką jakością wykonania.

Firma Emmarol dysponuje zaawansowanym parkiem maszynowym oraz zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników. Przystawki produkowane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Komponenty (na przykład przekładnie, łańcuchy, noże, łożyska itp.) pochodzą natomiast od dostawców, którzy są liderami w swojej branży. Co więcej, System Zarządzania Jakością ISO 9001:2015 gwarantuje, że przystawki do kukurydzy spełniają najwyższe standardy jakości.

Emmarol to jedyny producent przystawek na polskim rynku. Dzięki temu istnieje możliwość modyfikacji każdej przystawki do kombajnu zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami rolników. Polski producent oferuje także atrakcyjne ceny, które nie obejmują kosztów eksportu. Innowacyjna konstrukcja hederów do kukurydzy sprawia, że są niemal bezawaryjne i charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Przystawki objęte są dwudziestoczteromiesięczną gwarancją.

Tematy: