Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

Jaki olej do filtra powietrza w ciągniku

Zastanawiasz się jaki olej do filtra powietrza w ciągniku najlepiej wybrać? Dobrze trafiłeś! W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na ten temat. Wiele osób zapomina o tym elemencie i bagatelizuje jego wpływ na ogólne działanie maszyny. Prawdopodobnie jest to spowodowane faktem, że filtr powietrza stosunkowo rzadko ulega uszkodzeniu. Warto jednak podkreślić, że w momencie, gdy ten komponent wywoła awarię, będziemy zmuszeni do przeprowadzenia remontu silnika, a co za tym idzie - poniesiemy duże koszty naprawy. Co warto wiedzieć na ten temat? Jaki olej do filtra powietrza w ciągniku wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu. Zapraszamy do lektury!

 

Filtr powietrza - dlaczego jego konserwacja jest ważna?

Filtr powietrza w ciągniku i w każdej innej maszynie służy do tego, aby oczyszczać powietrze, które dostaje się do silnika w celu jego rozruchu. Na początku rozwoju motoryzacji silniki nie były zbyt mocne, przez co nie potrzebowały dużej ilości powietrza. Z tego względu ówczesne filtry powietrza były po prostu metalowym sitkiem, który blokował wyłącznie większe zanieczyszczenia. Wraz z rozwojem motoryzacji i zwiększaniem mocy silników, rosło zapotrzebowanie silnika na czyste powietrze. Doprowadziło to do znacznego polepszenia konstrukcji i działania filtrów. Jeżeli nie będziemy odpowiednio dbać o filtr powietrza w ciągniku, możemy doprowadzić do jego uszkodzenia, co z kolei wywoła awarię silnika.

Rodzaje filtrów powietrza w ciągniku

Wraz z rozwojem technologii, filtry powietrza również zmieniały swoją konstrukcję i działanie, aby jak najbardziej zabezpieczyć silniki przed uszkodzeniem. Wydzielić możemy dwa rodzaje filtrów powietrza - mokre i suche.

Sklep z częściami rolniczymi - Poltechparts.pl

Mokre filtry powietrza

Ten rodzaj filtrów składa się z obudowy w kształcie walca i miski, która jest doczepiana od spodu. W środku obudowy znajdują się zazwyczaj dwa lub trzy wkłady filtrujące wykonane z gąbki o różnym stopniu gęstości, plastiku lub kłębków drutu. Z kolei w doczepianej misce wlewa się odpowiednią ilość oleju (najczęściej silnikowego), który pod wpływem zasysanego powietrza rozprzestrzenia się po całej misce i topi mniejsze zanieczyszczenia. W konstrukcji mokrych filtrów powietrza bardzo ważnym elementem jest monocyklon. Ten komponent odpowiedzialny jest za usuwanie stosunkowo dużych zanieczyszczeń, takich jak na przykład piasek. Zwraca się uwagę na fakt, że regularna konserwacja tej części jest szczególnie zalecana w maszynach Ursusa i Zetora. Powietrze w mokrych filtrach powietrza przechodzi przez trzy etapy oczyszczania - w pierwszej kolejności zostaje przefiltrowane w monocyklonie, następnie w kąpieli olejowej, a na samym końcu przepływa przez wkłady filtracyjne. W ten sposób oczyszczone powietrze trafia do komór spalania.

Jaki olej do filtra powietrza w ciągniku?

Jak już wspomnieliśmy, najczęściej do filtrów powietrza wybiera się olej silnikowy. Pamiętajmy o jego regularnej wymianie i kontrolowaniu poziomu, ponieważ brak oleju w mokrym filtrze powietrza szybko doprowadzi do uszkodzenia wkładów filtrujących, a co za tym idzie - do awarii silnika. Pracując w bardzo trudnych warunkach terenowych zdarza się nawet, że olej do filtra powietrza w ciągniku trzeba będzie wymieniać bardzo często. Jeżeli widzimy, że olej zaczyna gęstnieć lub zmienia kolor na czarny, jest to znak, że należy go wymienić na nowy.

 

filtr powietrza w ciągniku

 

Suche filtry powietrza w ciągniku

Ten rodzaj filtrów w ciągnikach był odpowiedzią na wprowadzenie europejskich norm i regulacji, które dotyczyły emisji spalin. W mokrych filtrach powietrza dochodzi czasem do przeniknięcia oleju do komór spalania, przez co dochodziło do dymienia. Suche filtry powietrza posiadają papierowe wkłady filtrujące i nie trzeba martwić się o wymianę oleju, ponieważ po prostu go nie ma. Konstrukcja suchych filtrów powietrza wygląda następująco: w plastikowej lub metalowej obudowie znajdują się dwa walce wykonane z papieru, które z kolei umieszczone są w siatkowej obudowie. Ten rodzaj filtrów jest znacznie łatwiejszy w utrzymaniu, jednak po upływie określonego przez producenta czasu, należy wymienić wkłady filtrujące na nowe (są one droższe, niż wkłady filtrujące do mokrych filtrów powietrza). Zanieczyszczone papierowe wkłady możemy czyścić za pomocą sprężonego powietrza, natomiast obudowę filtra warto przetrzeć wilgotną szmatką.

Warto podkreślić, że bez względu na rodzaj filtrów powietrza w naszym ciągniku, regularnie kontrolujmy ich stan i w razie potrzeby przeprowadźmy ich konserwację. Jeżeli pracujemy w silnie zapylonych warunkach, będziemy zmuszeni do oczyszczania filtrów nawet codziennie! Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Ciebie pomocny i wiesz już jaki olej do filtra powietrza w ciągniku wybrać, jak wygląda budowa filtrów powietrza i na jakiej zasadzie działają.

Tematy: