Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

Nowoczesne technologie coraz częściej wykorzystywane są przez producentów maszyn rolniczych. Celem stosowania rozwiązań wpisujących się w koncepcję inteligentnego rolnictwa są oczywiście ułatwienie pracy w gospodarstwie oraz zwiększenie wydajności produkcji. Jednak interaktywne rolnictwo daje osobom pracującym na roli wiele innych, równie istotnych korzyści. Współczesne technologie czynią uprawę ziemi bardziej ekologiczną i bezobsługową, dzięki automatyzacji wielu procesów. W tym momencie nic nie wskazuje na to, by trend ten miał być wyłącznie sezonową modą.

Specyfika inteligentnego rolnictwa i jego podstawowe zalety

Idea interaktywnego rolnictwa oparta jest na wykorzystaniu łączności bezprzewodowej, lokalizacji satelitarnej oraz przesyłaniu jak największej ilości danych do urządzeń sterujących pracą maszyn. Dzięki temu wiele procesów w gospodarstwie wykonywanych jest w pełni automatycznie. Komputer sterujący traktorem oraz podłączoną do niego maszyną sam naprowadza ciągnik na polu, dzięki czemu operator nie musi go prowadzić. Systemy elektroniczne sterują również siewem oraz nawożeniem, określając automatycznie optymalną ilość ziarna lub środka ochronnego, jaka powinna zostać wysiana na określonym obszarze.

Podstawą inteligentnego rolnictwa są systemy komputerowe odpowiedzialne za poszczególne tryby pracy oraz kompatybilne z nimi elementy wyposażenia maszyn rolniczych. Ich zastosowanie daje rolnikowi szereg wymiernych korzyści, takich jak:

  • zwiększenie wydajności upraw i prac polowych,
  • dostosowanie ilości wysiewanego materiału do warunków uprawowych,
  • ograniczenie stosowanych środków ochrony roślin,
  • zmniejszenie ilości zużywanego paliwa dzięki optymalizacji tras przejazdów,
  • tworzenie map i dokumentów w sposób automatyczny, z pomocą dedykowanych aplikacji,
  • zarządzanie pracą maszyn za pomocą ekranów dotykowych lub innych intuicyjnych urządzeń,
  • obniżenie poziomu emisji spalin,
  • skrócenie czasu pracy, mniejsze odczucie zmęczenia, wyższy zwrot z inwestycji.

 

Interaktywne rolnictwo

Inteligentne rolnictwo w praktyce

Tym, co sprawia, że rozwiązania z dziedziny interaktywnego rolnictwa zyskują coraz większe grono zwolenników na całym świecie, jest łatwy dostęp do zaawansowanych funkcji traktorów i maszyn. Systemy optymalizujące uprawę i ułatwiające pracę są łatwo kontrolowalne, dzięki podłączeniu wszystkich układów do jednego modułu sterującego znajdującego się w kabinie ciągnika. To, że da się w umiejętny sposób połączyć zaawansowane możliwości interaktywnego rolnictwa z prostotą obsługi, udowadnia Valtra. Produkowane przez fiński koncern traktory z serii N, T oraz S wyposażane są w interaktywne moduły, a sterowanie poszczególnymi funkcjami możliwe jest za pomocą inteligentnego podłokietnika SmartTouch. Stan aplikacji oraz parametry pracy maszyn widoczne są z kolei na 9-calowym ekranie dotykowym, przeznaczonym do kontroli wszystkich aktywnych procesów.

 

Technologie kluczowe dla interaktywnego rolnictwa

Jednym z najważniejszych systemów wykorzystywanych w nowoczesnych traktorach jest łączność satelitarna, służąca do precyzyjnego wytyczania trasy ciągnika na polu. Dzięki technologii Valtra Guide każdy manewr jest wykonywany z odpowiednią precyzją i w określonym momencie. Optymalizację ilości stosowanych na polu środków umożliwiają rozwiązania spod znaku AgControl, odpowiadające za aplikacje właściwej dawki produktu w danym miejscu oraz w odpowiednim czasie. Przydatna w ciągnikach marki Valtra jest również funkcja TaskDoc, która umożliwia opracowywanie map, dokumentacji technicznej oraz planowanie tras, dzięki czemu rolnik nie musi spędzać wielu godzin na przygotowywaniu dokumentów. Aktywność traktora oraz podłączonych do niego maszyn nieustannie monitoruje system Valtra Connect, służący do zapisu całej historii eksploatacji ciągnika oraz jego lokalizowania na polu i monitorowania jej z poziomu aplikacji mobilnej.

 

Podsumowanie

Jak widać, technologie z dziedziny interaktywnego rolnictwa obsługują już niemal wszystkie procesy związane z efektywną uprawą ziemi oraz pracą maszyn. Biorąc pod uwagę zaawansowane możliwości i realne korzyści ze stosowania takich rozwiązań, trudno wyobrazić sobie, że miałyby one stać się jedynie kolejną, chwilową modą na dynamicznie zmieniającym się rynku rolniczym.

Tematy: