Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

Każdy wytwórca ziarna w warunkach aktualnego stanu rynku zbóż nie myśli własnego istnienia bez techniki, jaka umożliwia uprawiać pola oraz zbierać plony. Jednakże mechanizm obróbki nasion będzie niekompletny bez profesjonalnego ekwipunku, takiego jak separator do czyszczenia ziarna.

 

Specjalistyczny separator do oczyszczania ziarna wyróżniający się relatywnie niewygórowaną ceną, jest w stanie zagwarantować każdemu wytwórcy ziarna całkowicie odmienne perspektywy oraz możliwości. Taki sprzęt sukcesywnie wyprowadzi każde rolnicze przedsiębiorstwo na kolejny poziom, w jakim przeważają jedynie wysokie współczynniki efektywności. Separator zboża produkcji spółki Piomarsc, z którym możemy zapoznać się na stronie internetowej https://piomarsc.com/, wykona czyszczenie oraz kalibrację ziarna w zdecydowanie krótszym okresie, od jakiego nie ucierpi jakość samego ziarna.

Zastosowanie separatorów

Separatory dedykowane są do czyszczenia ziarna zbóż, nasion roślin strączkowych z zabrudzeń mniejszych od materiału czyszczonego. Takie czyszczenie polecane jest przed przechowywaniem w zbiornikach. Oczyszczanie ziarna zwłaszcza polecane jest w wypadku załadunku do silosu przenośnikiem pneumatycznym, ponieważ lżejsze frakcje skupiają się w jednej części zbiornika co wywołuje szereg negatywnych działań (gorsza drożność, mechanizmy gnilne). Także ziarno przed zaprawieniem winno być wyczyszczone, gdyż brud oraz lekkie zabrudzenia absorbują część zaprawy, obniżając efektywność zaprawiania. Oryginalna budowa, gwarantuje wysoką efektywność przesiewania, przy użyciu niewielkich rozmiarów urządzenia i niskiego poziomu hałasu oraz wykorzystania energii.

Mechanizm oczyszczania

Czyszczalnia składa się z separatora aspiracyjnego mechanicznego. Separator aspiracyjny złożony jest z wiatraka, cyklonu oraz przewodów powietrznych, w jakim zboże oczyszczane jest z lekkich zabrudzeń, takich jak pyły oraz plewy w strudze powietrza. Separator mechaniczny tworzy system sit.
Mechanizm oczyszczania ziarna zaczyna się w separatorze powietrznym. Strumień powietrza przewiewa ziarno oraz porywa gazowe zabrudzenia. Ziarno wchodzi potem do bębna sitowego, gdzie odbywa się mechanizm przesiewania poprzez właściwie dopasowane sita, rozdzielenia na frakcje oraz tymże samym oderwania ziaren od zabrudzeń większych oraz mniejszych. Oczyszczone oraz podzielone na frakcje ziarno przechodzi do następnego etapu ciągu technicznego, natomiast zabrudzenia są eliminowane osobno przez wyloty wylotowe do worków typu big-bag. Czyszczenie sit odbywa się przy pomocy systemów mobilnych szczoteczek oraz walców.

Tematy: