Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

Części do maszyn rolniczych

Wielu rolników zastanawia się, czy warto kupować oryginalne części do maszyn rolniczych. Może lepszym wyborem byłyby tańsze zamienniki albo części używane? Każdy wybór ma swoje zalety i wady. Dzisiaj na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta zarówno części oryginalnych, wysokiej jakości zamienników, jak i tanich replik różnego pochodzenia. W poniższym artykule dowiesz się, czym się charakteryzują.

 

Oryginalne części do maszyn rolniczych

Oryginalne części charakteryzują się oczywiście najwyższą jakością i precyzją wykonania. Kupując części oryginalne mamy pewność, że komponent będzie idealnie pasował do naszej maszyny. Nowe i oryginalne części do maszyn rolniczych nabywa się najczęściej za pośrednictwem autoryzowanych dealerów danej marki (na takiej zasadzie firma Poltech Parts, która sprzedaje między innymi produkty marki Maschio Gaspardo - https://poltechparts.pl/maschio-gaspardo). Dzięki temu posiadamy gwarancję, że produkty są nowe i w pełni oryginalne. Oryginalne części są odpowiednio pakowane oraz zazwyczaj posiadają hologramy. Tego rodzaju części są w stu procentach nowe, spełniają wszelkie wymagania techniczne danej marki oraz są wyprodukowane przez sprawdzonych dostawców. Oryginalne części do maszyn rolniczych są jednak najdroższe ze wszystkich dostępnych. Właśnie z tego względu wiele osób rezygnuje z ich zakupu. Kupując jednak oryginalne części, które charakteryzują się dłuższą żywotnością i większą wydajnością, dokonujemy zakupu na znacznie dłuższy czas. Tak więc, patrząc przyszłościowo, wydaje się, że zakup oryginalnych części jest najbardziej opłacalny.

Części zamienne do maszyn rolniczych

Ten rodzaj części charakteryzuje się zazwyczaj niższą jakością wykonania od części oryginalnych. Są one jednak znacznie tańsze! Dzięki temu, są często wybierane przez rolników. Kupując części zamienne nie mamy tak dużej pewności do wysokiej wydajności oraz kompatybilności z resztą maszyny rolniczej, jednak są to części, które również spełniają odpowiednie wymagania techniczne. Części zamienne produkowane są przez wyspecjalizowane firmy, które posiadają silną pozycję na na rynku wtórnym. Części tego rodzaju charakteryzują się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Wielu producentów części zamiennych uważa, że produkcja części słabej jakości zupełnie się nie opłaca, ponieważ traci się wówczas zaufanie klientów i co za tym idzie - zyski. Części zamienne posiadają najczęściej odpowiednie certyfikaty, które dopuszczają je do eksploatacji.

Tanie “podróbki”

Na rynku znaleźć można również bardzo tanie części, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak oryginały. Jednak po bliższych oględzinach okazuje się, że są to “podróbki”. Ten rodzaj części charakteryzuje się najniższą jakością. Kupując takie repliki narażamy się na przyszłe szkody spowodowane poważnymi awariami maszyn rolniczych. Usunięcie ich może nas kosztować znacznie więcej niż zakup oryginalnych części! “Podróbki” mogą również zagrażać bezpieczeństwu pracy - szczególnie, jeżeli chodzi o układ hamulcowy lub jezdny. Tanie repliki nie posiadają żadnych certyfikatów, przez co nie mamy pewności, że będą one w pełni kompatybilne z resztą maszyny. “Podróbki” charakteryzują się bardzo niską ceną, która jest pierwszym znakiem, że “coś jest nie tak”. Po drugie, musimy upewnić się, że dana część posiada odpowiedni certyfikat jakości, który jest udostępniany przez dystrybutorów. Pamiętajmy - kupno tanich “podróbek” może w przyszłości wywołać znacznie większe koszty niż kupno oryginalnych części!

Części regenerowane

Są to części używane, które zostały poddane profesjonalnemu procesowi odnowy. Istnieją specjalne zakłady, które zajmują się wyłącznie regeneracją części, jednak nie wszystkie są godne polecenia. Najbezpieczniejszym wyborem jest kupno części regenerowanych przez znane firmy. Regeneracja części zamiennych to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz sprzętów, które pozwolą na odnowienie wysokiej jakości. Wiele części regenerowanych objętych jest gwarancją. Ten rodzaj części jest tańszy od nowych części oryginalnych i posiada przybliżoną cenę jak nowe części zamienne (czasami cena jest nawet wyższa). Jest to spowodowane tym, że firmy, które oferują części regenerowane zapewniają, że kondycja robocza takich części zupełnie nie odbiega od nowych i oryginalnych części maszyn rolniczych.

Co wybrać?

Jak widzimy, części do maszyn rolniczych jest niezwykle dużo. Przed ich zakupem powinniśmy się zastanowić, na czym nam najbardziej zależy.

Jeżeli interesuje nas najwyższa jakość i największa wydajność, powinniśmy zdecydować się na nowe i oryginalne części do maszyn rolniczych. Dostępne są na przykład w sklepie internetowym Poltech Parts.

Części do maszyn rolniczych - Poltech Parts

Jeżeli natomiast nie chcemy wydawać tyle pieniędzy, zdecydujmy się na części regenerowane przez profesjonalne firmy.

Dobrym rozwiązaniem jest również kupno części zamiennych. Pamiętajmy jednak, aby upewnić się, że firma produkująca takie części jest znana i polecana przez innych rolników.

Nie zalecamy natomiast kupna tanich “podróbek”, które mogą zagrać bezpieczeństwu pracy oraz spowodować kosztowne awarie maszyn rolniczych w niedalekiej przyszłości.

Tematy: