Technika rolnicza, Maszyny rolnicze
Pomimo niesprzyjających warunków gospodarczych i prawnych, polskie rolnictwo coraz bardziej się rozwija. Rolnicy inwestują nie tylko w ziemię, ale również w maszyny. Rośnie także świadomość techniczna, dzięki czemu maszyny stanowiące podstawę efektywnego rolnictwa służą rolnikom przez długi czas i "zarabiają na siebie". Jak dbać o kombajn - najbardziej reprezentatywną maszynę wykorzystywaną w polskim rolnictwie?
Przed żniwami
Pierwsze prace konserwacyjne należy wykonać przed rozpoczęciem żniw. Wielu mechaników wskazuje, że stan maszyny można określić już po jej pierwszym rozruchu, słuchając pracy silnika. Pierwsze uruchomienie maszyny to czas, w którym warto przyjrzeć się jaki jest stan instalacji elektrycznej i akumulatorów. Często zdarza się, że elementy instalacji elektrycznej okazują się uszkodzone, czemu winne są zazwyczaj gryzonie wabione do maszyny resztkami pożniwnymi.
Przegląd kombajnu polegać powinien na ocenie sprawności jego układów, naprawie lub wymianie części, które tego wymagają, oraz smarowaniu. Jednym z pierwszych układów, które podlegają ocenie, jest zespół żniwny. Sprawdzić należy stan palców, układ napędowy kosy i przekładnię kątową. Sprawdzić trzeba także:
Szereg przeglądów i napraw można dokonać samodzielnie, jednak niektóre z nich powinny być wykonane przez specjalistę, np. sprawdzenie instalacji elektrycznej. Niejednokrotnie konieczne jest zakupienie nowych części do maszyny. W takiej sytuacji warto postawić jedynie na sprawdzonych i solidnych dostawców, którzy oferują wysokiej jakości części do kombajnów, jak np. https://hurtowniarolnicza.pl/czesci-do-maszyn/kombajn-zbozowy/bizon/.
Po żniwach
Na stan maszyny wpływa także jej przygotowanie do zimy. Największym wrogiem maszyn rolniczych jest wilgoć, więc kluczowe jest zabezpieczenie kombajnu przed jej działaniem, szczególnie wtedy, kiedy maszyna nie będzie przetrzymywana pod dachem.
Po zakończeniu żniw pierwszym krokiem powinno być dokładne oczyszczenie maszyny ze wszystkich pozostałości osadów, błota i ziemi. Pozostawione resztki mogą powodować korozję części oraz wabią gryzonie, które chętnie przegryzają kable i przewody. Konieczne jest więc dokładne umycie kombajnu, nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz. Wszystkie elementy, które trą o siebie, należy nasmarować. Oczyszczenia wymagają również sita górne i dolne.