Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

Zadbany ogród to miejsce, gdzie będzie można miło spędzić czas. Wspólne chwile w gronie znajomych, z rodziną czy też samotne leżenie i „nic nierobienie”. Jednak ogród „żyje” i należy o niego dbać, by prezentował się okazale i estetycznie. Bujna roślinność, liczne elementy małej architektury ogrodowej czy też przepiękna, zielona trawa, odpowiednio przycięta.

Kiedy ogród ma dość dużą powierzchnię i w większości miejsc króluje trawa, niezbędnym urządzeniem do jej koszenia będzie traktor ogrodowy. Czym kierować się wybierając traktorek ogrodowy? Na jakie cechy zwracać uwagę? Jak dopasować sobie sprzęt, który będzie funkcjonalny, sprawdzi się idealnie w trakcie prac ogrodowych?

Duży traktor ogrodowy czy maszyna o małej mocy?
Wielkość urządzenia i jego moc ma zasadnicze znaczenie przy wyborze. Decyduje o późniejszej jakości pracy, komforcie użytkowym. Oczywiście ogrody o mniejszej powierzchni, gdzie nie dominują trawniki, nie będą wymagały użycia dużych traktorów ogrodowych. I odwrotnie w sytuacji, kiedy ogród zajmuje dość duże połacie terenu, gdy w takim miejscu dominuje trawnik. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu o odpowiednio wysokiej mocy. Do małej powierzchni wystarczająco dobre będą traktorki o maksymalne mocy kilkunastu kM. Maszyny powyżej 15 kM idealnie nadają się do prac na większej powierzchni.

Szerokość koszenia
Kolejny istotny parametr, pozwalający w trakcie przejazdu kości trawę na odpowiedniej szerokości. Standardowe traktory ogrodowe, używane do celów prywatnych posiadają szerokość koszenia do 80 cm. W przypadku urządzeń o większej mocy, użytkowanych na dużych powierzchniach, warto zwracać uwagę na szerokość koszenia od 100 cm w górę.

Wysokość oraz zakres koszenia
Traktorki ogrodowe wśród swoich parametrów mogą posiadać określoną liczbę wysokości, a także zakresu koszenia. O czym dokładnie mowa? Sprawdzając cechy konkretnych traktorów ogrodowych, należy zwrócić uwagę, ile jest wysokości cięcia. Może być ich 4, jak również 7. Im więcej ich jest, tym więcej wariantów przycinania trawy na konkretnych wysokościach. Zakres koszenia to nic innego, jak przedział wysokości koszenia w danej maszynie. Przykładowo zakres od 25 mm do 80 mm pozwoli na ustawienie sobie wysokości koszenia pomiędzy tymi wartościami.


Pojemność zbiornika na paliwo
Traktory ogrodowe posiadają zbiorniki na paliwo o określonej pojemności. To kolejna cecha, która jest istotna przy wyborze odpowiedniej maszyny do prac ogrodowych. Jak wiadomo, im większa pojemność zbiornika, tym traktorek ogrodowy gwarantuje dłuższy czas pracy. Szczególnie przy dużych trawnikach, wielkich ogrodach warto postawić na sprzęt z dużym zbiornikiem. Obsługa traktorka jest komfortowa, nie będzie konieczności przerywania pracy, aby uzupełnić zbiornik.

Traktory ogrodowe z koszem czy bez?
Kolejny ważny detal konstrukcyjny traktorków wykorzystywanych w pracach ogrodowych. Traktory z koszem czy posiadające wyrzut boczny? Decydując się na wyrzut boczny, trzeba liczyć się z późniejszym sprzątaniem skoszonej trawy. Podczas użytkowania sprzętu z koszem, całość skoszonej trawy będzie lądowała w koszu, który po zapełnieniu wystarczy opróżnić. Trzeba pamiętać, że wybierając traktor ogrodowy z koszem, bardzo ważne jest ustalenie, jaka jego pojemność będzie odpowiednia. Posiadając duży teren do koszenia i inwestując w traktorek ogrodowy z koszem o pojemności 80 litrów, praca będzie niekomfortowa. Częste opróżnianie kosza może prowadzić do frustracji. 80 litrów to pojemność idealna na małe trawniki. Do większych zaleca się wykorzystywanie koszy o pojemności w granicach 200 litrów.

Przekładania manualna czy hydrostatyczna?
Dostępne na rynku traktory ogrodowe posiadają przekładanie hydrostatyczne oraz manualne. Czym się różnią? Praca na traktorku z przekładnią manualną nie jest na pewno zbyt komfortowa. Zmieniając biegi, konieczne jest zatrzymanie sprzętu. Efekt ten nie występuje w sprzęcie z przekładnią hydrostatyczną.

Tematy: