Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

W artykule poruszamy tematykę tego czym jest siewnik oraz czym się wybierać podczas wyboru tejże maszyny rolniczej.

Siewniki to maszyny, które pomagają rolnikom i ogrodnikom wysiewać nasiona. Ułatwiają prawidłowe i konsekwentne rozprowadzanie nasion na glebie lub tacach. Te maszyny są znacznie dokładniejsze w porównaniu do sadzenia ręcznego, a wszystko zależy od zastosowanych części do siewnika. Rolnicy i ogrodnicy dzięki maszynom do siewu, poprawiają jakość plonów, oszczędzają czas i energię, co zmniejsza koszty.

Wybór siewników zależy od pewnych czynników:

  • Koszt - Ile jesteś skłonny wydać na maszynę do siewu lub poszczególne części do siewnika?
  • Szybkość siewu - jak szybko siewnik może zasiać nasiona?
  • Elastyczność – Czy siewnik posiada wymienne części, które umożliwiają sianie różnego rodzaju nasion? Czy może siać tylko jeden rodzaj?
  • Produkcja – Jaką ilość musisz zasiać? Czy może wystarczy sadzenie ręczne?

Rodzaje siewników

Istnieje wiele rodzajów siewników z własnymi specyfikacjami. O ich różnorodności świadczą zastosowane części do siewnika.

  • Siewnik taśmowy - Ten typ wytwarza okrągłe otwory, które mają jednakowe odstępy, aby pomieścić nasiona. Nasiona powlekane poprawiają konsystencję umieszczania nasion.
  • Siewnik próżniowy - Typ próżni jest dokładniejszy niż typ taśmy pod względem odstępów. Może zaspokoić szeroką gamę nasion, ale nie jest zbyt dobry w pojedynczych nasionach. Nasiona powlekane nie są zalecane dla tego typu siewnika.
  • Siewnik pneumatyczny - nasiona są wdmuchiwane do gleby w rurach. Jest to zalecane w przypadku dużych rodzajów nasion.
  • Siewnik talerzowy - Nasiona są umieszczane w rowku na płytce i przenoszone do punktu kroplenia. Siewnik talerzowy będzie miał trudności w przypadku umieszczania okrągłych nasion. Nasiona są podatne na rozproszenie ze względu na sporą odległość kropli od leja do gleby.
  • Siewnik z systemem łyżeczkowym - Nasiona są zbierane przez małe łyżki i przenoszone do miejsca zrzutu. Łyżka skręca, a następnie zrzuca nasiona. Odstępy będą zależeć od liczby łyżek i dopasowania/prześwitu biegów. Dostępne są różne rodzaje łyżek do różnych rodzajów nasion.
  • Siewnik z rowkowanym cylindrem - Ten siewnik wymaga nasion okrągłych lub powlekanych. Ziarno spada z tuby do szczeliny w górnej części cylindra. Cylinder będzie powoli obracał się na dnie obudowy, gdzie nasiona będą spadać z ukośnej szczeliny. Jest to najlepsze rozwiązanie dla małych nasion.

W zależności od nasion, które należy zasiać, wykorzystywane są różne rodzaje siewników. Siewniki dostępne na rynku zostały zaprojektowane w celu dopasowania do konkretnych rodzajów nasion.

Artykuł napisany przy współpracy z Agropomoc.pl

Tematy: