Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

W artykule poruszamy tematykę tego czym jest siewnik oraz czym się wybierać podczas wyboru tejże maszyny rolniczej.

Siewniki to maszyny, które pomagają rolnikom i ogrodnikom wysiewać nasiona. Ułatwiają prawidłowe i konsekwentne rozprowadzanie nasion na glebie lub tacach. Te maszyny są znacznie dokładniejsze w porównaniu do sadzenia ręcznego, a wszystko zależy od zastosowanych części do siewnika. Rolnicy i ogrodnicy dzięki maszynom do siewu, poprawiają jakość plonów, oszczędzają czas i energię, co zmniejsza koszty.

Wybór siewników zależy od pewnych czynników:

  • Koszt - Ile jesteś skłonny wydać na maszynę do siewu lub poszczególne części do siewnika?
  • Szybkość siewu - jak szybko siewnik może zasiać nasiona?
  • Elastyczność – Czy siewnik posiada wymienne części, które umożliwiają sianie różnego rodzaju nasion? Czy może siać tylko jeden rodzaj?
  • Produkcja – Jaką ilość musisz zasiać? Czy może wystarczy sadzenie ręczne?

Rodzaje siewników

Istnieje wiele rodzajów siewników z własnymi specyfikacjami. O ich różnorodności świadczą zastosowane części do siewnika.

  • Siewnik taśmowy - Ten typ wytwarza okrągłe otwory, które mają jednakowe odstępy, aby pomieścić nasiona. Nasiona powlekane poprawiają konsystencję umieszczania nasion.
  • Siewnik próżniowy - Typ próżni jest dokładniejszy niż typ taśmy pod względem odstępów. Może zaspokoić szeroką gamę nasion, ale nie jest zbyt dobry w pojedynczych nasionach. Nasiona powlekane nie są zalecane dla tego typu siewnika.
  • Siewnik pneumatyczny - nasiona są wdmuchiwane do gleby w rurach. Jest to zalecane w przypadku dużych rodzajów nasion.
  • Siewnik talerzowy - Nasiona są umieszczane w rowku na płytce i przenoszone do punktu kroplenia. Siewnik talerzowy będzie miał trudności w przypadku umieszczania okrągłych nasion. Nasiona są podatne na rozproszenie ze względu na sporą odległość kropli od leja do gleby.
  • Siewnik z systemem łyżeczkowym - Nasiona są zbierane przez małe łyżki i przenoszone do miejsca zrzutu. Łyżka skręca, a następnie zrzuca nasiona. Odstępy będą zależeć od liczby łyżek i dopasowania/prześwitu biegów. Dostępne są różne rodzaje łyżek do różnych rodzajów nasion.
  • Siewnik z rowkowanym cylindrem - Ten siewnik wymaga nasion okrągłych lub powlekanych. Ziarno spada z tuby do szczeliny w górnej części cylindra. Cylinder będzie powoli obracał się na dnie obudowy, gdzie nasiona będą spadać z ukośnej szczeliny. Jest to najlepsze rozwiązanie dla małych nasion.

W zależności od nasion, które należy zasiać, wykorzystywane są różne rodzaje siewników. Siewniki dostępne na rynku zostały zaprojektowane w celu dopasowania do konkretnych rodzajów nasion.

Artykuł napisany przy współpracy z Agropomoc.pl

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce