Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

Każdy rolnik doskonale zdaje sobie sprawę, że posiadanie “pod ręką” paliwa do maszyn to podstawa jego pracy. Dostęp do benzyny zdecydowanie ułatwia egzystencję i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. A jak wszyscy wiemy - czas to pieniądz!

Warto jednak zdawać sobie sprawę, w jaki sposób możesz przechowywać paliwo nieopodal swojego domu. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są zbiorniki na benzynę. Jedne z lepszych i trwalszych tego typu produktów znajdziesz na petro-box.pl. Pozwolą one na bezpieczne przechowywanie paliwa i zmniejszą ilość Twoich wizyt na stacjach benzynowych. Warto jednak przed dokonaniem zakupu uzyskać praktyczne dane na temat tego, na co warto zwrócić uwagę.

Jaki pojemnik?

Najważniejsza zasada jest jedna - nie przechowujemy paliw w zwykłych pojemnikach! Warto zainwestować w możliwie najbardziej zaawansowany zbiornik, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów, odpowiedzialność za straty będzie ponosić osoba, która przetrzymywała niebezpieczne materiały w sposób niewłaściwy. Warto mieć to na uwadze, ponieważ ten stan rzeczy reguluje art. 82 § 1 Kodeksu wykroczeń.

 

Zbiornik w garażu

Posiadanie zbiornika w garażu ogranicza szereg restrykcji. Według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, możliwe jest przechowywanie benzyny (paliw klasy drugiej) oraz oleju napędowego (paliw klasy trzeciej). Wspomniane rozporządzenie określa również sposób przechowywania. Ilość i sposób przechowywanego paliwa zależne są od wielkości garażu. W garażu wolnostojącym mniejszym niż 100 m2 można przechowywać w zbiorniku na benzynę do 200 litrów benzyny, zaś w innych garażach o powierzchni mniejszej niż 100 m2 - 60 litrów benzyny lub oleju napędowego. W przypadku garaży większych niż 100 m2 znikają ograniczenia ilości paliw, muszą być jednak magazynowane w opakowaniach, które stosowane są w handlu detalicznym.

Oba paliwa, zarówno benzyna i olej napędowy, muszę być jednak przechowywane w opakowaniach o szczelnym zamknięciu lub innych zbiornikach metalowych.

 

Na świeżym powietrzu

Zbiorniki na benzynę można przechowywać również poza garażem. Te informacje powinny zainteresować zwłaszcza osoby, które chcą składować większość ilość paliw. Zbiornik zewnętrzny powinien być oddalony o 10 metrów od budynków mieszkalnych i 5 metrów od granicy działki oraz obiektów budowlanych, a same zbiorniki na benzynę mogą pomieścić nawet 5000 litrów. Co do odległości - możesz je zmniejszyć o połowę za pomocą ściany przeciwpożarowej o odporności ogniowej minimum REI 120.

Warto również pamiętać, że zbiornik magazynowy z odpowietrzeniem, przewodem zalewowym oraz dystrybutorem spełnia definicję instalacji, a co za tym idzie - należy zgłosić go do starosty, RDOŚ lub marszałka województwa. Należy również wiedzieć, iż każdy zbiornik paliwa należy również zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego. Zbiorniki o pojemności powyżej 2500 litrów objęte są ograniczonym dozorem technologicznym. Rodzi to konieczność przeprowadzania odpłatnych badań raz na dwa lata. Koszt takiej przyjemności to 250 złotych.

 

Mała świadomość

Niestety, wiele osób, które chciałoby posiadać własny zbiornik nie zna się na obecnym prawie. Rodzi to szereg niebezpieczeństw - od ryzyka ukarania przez właściwe urzędy, po zagrożenie dla życia i zdrowia osób, które znajdują się w pobliżu. Przed zakupem zbiornika z całą pewnością warto więc dokładnie zgłębić tę tajemną wiedzę. W tej kwestii nie ma co liczyć na doradców - niestety, lecz sami często nie zdają sobie sprawy z obecnie panujących zasad.

 

Wbrew pozorom postawienie zbiornika na benzynę nie jest sprawą tak prostą, jak mogłoby się wydawać. Jeśli jednak masz jakieś pytania, warto skontaktować się z osobami, które znają się na tej branży. W tym przypadku rozwiązaniem Twojego problemu może okazać się kontakt z petro-box.pl, czyli specjalistami z dziedziny zbiorników na paliwo.

Technika, Maszyny rolnicze

Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce