Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

Traktor rolniczy jaki wybrać?

Traktor to jeden z podstawowych pojazdów we współczesnym gospodarstwie rolnym. Przy wielu pracach jest po prostu niezastąpiony. Tym bardziej warto starannie dobrać model traktora do potrzeb naszego gospodarstwa. Wtedy będzie to pojazd najbardziej użyteczny.

Traktor pełni dziś taką samą rolę, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu pełnił koń. I podobnie, jak to szlachetne zwierzę przed laty, dziś ten pojazd jest niezastąpiony. Bez niego trudno wykonać wiele podstawowych prac, nie wspominając już o wygodzie i szybkości pracy. W jaki sposób zatem dobrać traktor do potrzeb gospodarstwa?

Na co zwrócić uwagę, wybierając traktor?

Traktory różnią się między sobą konstrukcją i cechami eksploatacyjnymi. To właśnie te cechy mogą decydować, czy dany model sprawdzi się w określonym gospodarstwie. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na silnik i jego moc oraz na zużycie paliwa. Jednostka napędowa musi zostać dobrana do wielkości pola i do zapotrzebowania na moc i siłę uciągu maszyn, które są w gospodarstwie wykorzystywane. Przy bardzo dużym areale gruntów najlepiej pomyśleć o zakupie dwóch traktorów.

 

Warto także zwrócić uwagę na napęd, koła jezdne i przekładnie. Najlepiej stawiać na modele traktorów, które posiadają dużo biegów, a szczególnie tzw. biegów pełzających, pozwalających poruszać się z bardzo niską prędkością. Nie bez znaczenia jest również komfort w kabinie traktora, ponieważ często spędza się tam wiele godzin.

Traktor nowy czy używany?

Gdy już wiemy, co powinien posiadać traktor rolniczy, który rzeczywiście niezbędny jest w naszym gospodarstwie rolnym, trzeba podjąć kolejną ważną decyzję: zakup traktora nowego czy używanego. To podobny dylemat jak przy nabywaniu samochodu. Nowy to często ogromny wydatek, a używany, zaledwie kilkuletni samochód może nie być wcale o wiele gorszy od modelu z salonu. Tutaj przy okazji pojawia się kolejny dylemat: lepiej kupić nowy traktor okazyjnie, ale nieznanego producenta, czy jednak używany, markowy model? Pod względem niezawodności i dostępu do części zapasowych, druga opcja wydaje się rozsądniejsza. Z takim zakupem nie powinno być problemu, ponieważ w internecie działają już serwisy (np. Truck1) z ogłoszeniami sprzedaży używanych traktorów rolniczych, a niejednokrotnie oferty są dostępne z całej Europy. Gdy za nowy traktor trzeba zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych, używany może być nawet dwa lub trzy razy tańszy.

 

Ogłoszenia sprzedaży używanych traktorów rolniczych z całej Europy można znaleźć na stronie https://www.truck1-pl.com/maszyny-rolnicze/traktory-rolnicze.

Tematy: