Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

Regularna i przeprowadzana w sumienny sposób konserwacja łożysk to jeden z najważniejszych elementów, które zapewniają długą i naprawdę skuteczną pracę łożysk. W toku eksploatowania łożysk mamy do czynienia z ich zużywaniem. Nie tylko widzimy to, ale też słyszymy. Nie ma mowy o pracy płynnej i cichej. Zamiast tego mamy różnego rodzaju szumy, obroty odbywają się z większym luzem. Temperatura łożysk w toku pracy z kolei, ulega naprawdę dużemu podwyższeniu. Dlatego trzeba się zajmować konserwacją, by dłużej służyły i były sprawne. W jaki sposób trzeba się za to zabrać, aby wszystko było w jak najlepszym porządku?


Kontrola jest najważniejsza

Kontrolowanie łożysk (https://www.ebmia.pl/mechanika-lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-c-196_140.html) w regularnym trybie daje nam szansę na to, by sprawdzić, czy rzeczywiście na danym etapie konserwacja będzie elementem koniecznym. Jeśli chodzi o standardowe maszyny, kontrola oraz dokładne czyszczenie musi być realizowane minimalnie raz na rok. Jeśli urządzenia przenoszą większe obciążenie, kontrolę taką trzeba robić częściej. Trzeba ocenić nie tylko szumy, tu wykorzystując stetoskop lub inne urządzenie. Badamy również drgania, ich częstotliwość. Stosujemy indywidualne standardy dla danych maszyn, gdzie trzeba mieć na uwadze jak pracują łożyska i gdzie był dokonywany pomiar.


Wymiana łożyska – kiedy najlepiej?

Są różne symptomy, które w naturalny sposób podpowiadają, że czas na wymianę. Przede wszystkim bieżnie i części toczne (https://www.ebmia.pl/lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-elementy-toczne-c-196_140_1324.html)zostają wyłuszczone. To normalne, bo mamy do czynienia z e zmęczeniem materiału. Następuje o no w momencie, gdy łożysko zrobi konkretną liczbę obrotów w konkretnym obciążeniu. Łożysko może stracić zdolność pracy też w wyniku nieprawidłowo realizowanej eksploatacji. Zjawisko to przeważnie wynika z niewłaściwej obsługi, nieprawidłowego zamontowania czy też korozji.


Praca w odpowiednich warunkach i smarowanie

Smarowanie w łożyskach redukuje ich zużycie i poziom tarcia, co pozwala na prawidłowo przebiegającą pracę oraz zbilansowanie temperatury. Smarowanie jest zależne od modelu, przede wszystkim od rodzaju tocznych elementów i wartości prędkości obrotowej. Trzeba przechowywać łożyska w taki sposób, aby unikać korozji i zniszczenia. Temperatura toczenia musi mieć stały charakter i nie przekraczać wartości 25 stopni. Poza tym poziom wilgotności musi mieć nie więcej niż 60% wartości względnej. Łożyska trzeba składować w miejscu chronionym przed środkami agresywnymi. Łożyska należy poddawać czyszczeniu jeśli się zabrudzą, szczególnie gdy uszkodzimy opakowanie. Do czyszczenia używamy nafty lub benzyny i wykonujemy smarowanie.

Artykuł powstał dzięki firmie EBMiA.pl - sklep oferujący części do maszyn.

Tematy: