Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

Jeśli szukasz alternatywnego sposobu na przygotowanie opału na zimę, zastanów się nad inwestycją w łuparkę do drewna. Narzędzia tego typu są tanie, proste w obsłudze i w zasadzie bezawaryjne w działaniu. Oszczędzają czas i energię potrzebną do pocięcia drewna na mniejsze kawałki.

W związku z rosnącą popularnością kominków i pieców kominkowych, rośnie również zapotrzebowanie na drewno opałowe w postaci równo przyciętych drewnianych polan. Drewno tego typu można kupić w firmach zajmujących się sprzedażą opału, ale równie dobrze można przygotować je samodzielnie. Wystarczy dostęp do większych fragmentów drewnianych pni i narzędzi, pozwalających na szybkie cięcie/łupanie kloców drewna.Dawniej do pocięcia drewnianych pni na mniejsze kawałki wykorzystywano siekiery lub piły – współcześnie są to zwykle elektryczne lub spalinowe piły łańcuchowe. Niestety obsługa tego typu narzędzi wymaga pewnej wprawy, a cięcie drewna tą metodą jest dalece nieefektywne, zajmuje mnóstwo czasu i wymaga od nas sporej siły fizycznej. Dużo łatwiej pociąć grube pnie przy pomocy łuparki. Łuparka do drewna to proste i łatwe w obsłudze narzędzie, które bez najmniejszego wysiłku pozwala poradzić sobie z najgrubszymi drewnianymi klockami czy pniami. Najpopularniejszą i jednocześnie najtańszą wersją tego typu urządzenia są łuparki do drewna mocowane do ciągnika – łuparkę podpina się pod wałek napędu ciągnika, co gwarantuje odpowiednio wysoką moc, pozwalającą na kruszenie drewnianych pniaków o dużej średnicy.

Zastosowanie łuparki do drewna

Urządzenia tego typu wykorzystuje się do rozdrabniania większych fragmentów drewna (pociętych na kawałki drewnianych pni), co pozwala na szybkie przygotowanie większej ilości opału do kominka lub pieca kominkowego. Ze względu na możliwość podpięcia łuparki do drewna do ciągnika, prace mogą być wykonywane praktycznie w każdym miejscu, również w terenie, w miejscu ścięcia/zwalenia drzewa. To wielkie ułatwienie, pozwalające ograniczyć zakres prac związanych z koniecznością zwiezienia wstępnie pociętych pni. Pnie można rozdrobić na miejscu, zładować na przyczepę i w ten sposób zwieźć je z pola/lasu do gospodarstwa. Załadunek i rozładunek niewielkich drewnianych szczap jest znacznie łatwiejszy niż ładowanie i rozładowywanie ciężkich, drewnianych pni.

W zależności od typu łuparki do drewna narzędzie może być stosowane w prywatnym gospodarstwie rolnym, może być również przeznaczone do użytku profesjonalnego, do przygotowania większej ilości drewna na sprzedaż.

Rodzaje łuparek do drewna

W sprzedaży znajdziemy dwie podstawowe kategorie tego typu narzędzi. Są to łuparki do drewna stożkowe/świdrowe – tanie i powszechnie stosowane w indywidualnych gospodarstwach rolnych oraz łuparki hydrauliczne – profesjonalny sprzęt wykorzystywany m.in. przez przedsiębiorstwa z branży leśnej czy firmy zajmujące się pielęgnacją i konserwacją zieleni. Pierwszy rodzaj łuparek ma stosunkowo prostą konstrukcję, co przekłada się na ich niską cenę. Taka łuparka do drewna do ciągnika składa się z blatu roboczego o regulowanym kącie nachylenia i świdra pełniącego równocześnie rolę klina, który wkręcając się w drewniany pień, automatycznie go rozłupuje. W drugim przypadku mamy do czynienia z bardziej złożoną konstrukcją, co przekłada się na jej wyższą cenę, ale i na większą wydajność działania.

Tematy: