Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

Każdy rolnik powinien szczególnie dbać o maszyny, które służą mu na co dzień. Od tego bowiem zależy nie tylko wydajność jego pracy, ale także jego zdrowie i życie.

Dobry stan techniczny sprzętu umożliwia rolnikowi wykonanie prac w określonym terminie agrotechnicznym (niedotrzymanie go skutkuje stratami plonu roślin) i pozwala na lepszą jakość oraz wydajność pracy. Poniżej znajduje się krótki wykaz tych części do maszyn rolniczych, o które należy dbać w sposób szczególny, ponieważ częściej niż inne ulegają różnego rodzaju uszkodzeniom.

 

  • Układ kierowniczy i układ hamulcowy

W 2013 r. miało miejsce 14 wypadków ze skutkiem śmiertelnym podczas prac rolnych prowadzonych przy użyciu ciągnika rolniczego. Były one skutkiem albo nieumiejętnego prowadzenia maszyny albo też jej złego stanu technicznego – ciągniki z niesprawnym układem kierowniczym bądź hamulcowym wywracały się, kiedy kierujący tracił panowanie nad pojazdem. Niesprawny ciągnik jest wówczas zagrożeniem zarówno dla samego kierującego, jak i dla osób postronnych, które mogą zostać przygniecione (źródło: http://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/obrazki/broszury_prewencja/2014/Informacja_o_wypadkach_przy_pracy_ichorobach_zawodowych_rolnikow_oraz_dzialaniach_prewencyjnych_KRUS_w_2013_roku.pdf). Dlatego tak ważne jest usuwanie wszelkich usterek jeszcze przed pierwszym w sezonie wyjazdem w pole. Gwarancją bezpieczeństwa jest wymiana zepsutych elementów na części zamienne wysokiej jakości.

  • Elementy szczególnie narażone na zanieczyszczenie

Te podzespoły maszyn rolniczych, które w trakcie pracy w sposób szczególny narażone są na zanieczyszczenia, powinny być pieczołowicie serwisowane – pozostawione na dłużej same sobie mogą bowiem ulec zniszczeniu, a wtedy jedynym ratunkiem jest ich wymiana. Na korozję bardzo narażone są wszelkie elementy oblepione glebą, ale także zakurzone, pokryte pyłem czy resztkami roślin lub materiałów słomiastych (te wszystkie drobne zanieczyszczenia chłoną wilgoć z powietrza). Podczas pracy silnemu zanieczyszczeniu ulegają m.in. zespoły robocze maszyn uprawowych, do nawożenia, chemicznej ochrony roślin czy przenośniki w maszynach do zbioru roślin okopowych.

  • Zespoły opryskiwacza

Obsługa i czyszczenie opryskiwacza zasługują na szczególną uwagę m.in. z powodu niezbędnych środków ostrożności, które trzeba zachować, aby zminimalizować ryzyko zatrucia oraz skażenia środowiska. Natomiast problemem, który najczęściej przyczynia się do awarii maszyny, są pozostałości cieczy roboczej wewnątrz urządzenia (w zbiorniku, przewodach, pompie itp.). Resztki cieczy z czasem ulegają rozwarstwieniu i systematycznie pogarszają jakość pracy spryskiwacza. Całkowitą awarią może się natomiast skończyć zamarznięcie cieczy wewnątrz urządzenia – wówczas możemy być pewni, że zespoły maszyny ulegną uszkodzeniu.

  • Zbiorniki z płynami

Te elementy łatwo ulegają korozji, jeżeli płyn wewnątrz nich nie znajduje się na właściwym poziomie w czasie dłuższego okresu nieużywania maszyny. Szczególnej troski wymagają chłodnica oraz zbiornik na paliwo.

  • Silnik

Właściwa konserwacja silnika jest warunkiem dobrego funkcjonowania całej maszyny. Należy używać do niego wysokiej jakości oleju silnikowego o zalecanej przez producenta lepkości. Warto pamiętać, że zużyty olej zawiera szkodliwe związki chemiczne, które mogą uszkodzić silnik – dlatego po sezonie dobrze jest wymienić płyn na świeży (w przeciwnym razie może dojść do szybkiej korozji powierzchni cylindrów i czopów wału korbowego). Warto też dodać zalecanego przez producenta inhibitora korozji.

  • Zespół ruchowy

Elementy dynamiczne, które wprawiają w ruch poszczególne części maszyny rolniczej, ulegają szczególnie szybkiemu zużywaniu – zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji. Są to jedne z najczęściej wymienianych części, choć można skutecznie przedłużyć ich życie m.in. poprzez odpowiednie smarowanie (według schematu zamieszczonego w instrukcji obsługi).

  • Układy hydrauliczne

Jest to kolejny zespół elementów funkcjonalnych, które mogą szybko ulec awarii przy nieodpowiedniej konserwacji. Zabezpieczanie układu hydraulicznego po sezonie obejmuje wymianę oleju hydraulicznego, umycie wkładów filtrów oraz elementów zewnętrznych i przepłukanie całego układu.

  • Przekładnie i łańcuchy

To kolejne elementy, które są szczególnie mocno eksploatowane podczas pracy maszyny rolniczej i również one mogą szybko się zepsuć, jeśli nie będą właściwie zabezpieczane i konserwowane (m.in. poprzez wymianę i utrzymywanie niezbędnego poziomu oleju smarującego, czyszczenie elementów, używanie odpowiednich smarów).

  • Opony

Uszkodzenie opon czy dętek to jedne z najbardziej prozaicznych, ale jakże utrudniających pracę awarii. Unieruchamiają maszynę aż do czasu wymiany felernego elementu. Dobrze jest więc wiedzieć zawczasu, gdzie możemy zakupić nowe opony i dętki do maszyn rolniczych, a także inne części zamienne. Najlepsze będzie miejsce, które zapewni kompleksową, dobrą obsługę, a także będzie miało szeroki wybór elementów zamiennych do maszyn rolniczych. Jeśli wybierzemy sklep internetowy, zagwarantuje to nam ponadto dostawę do domu.

Więcej informacji z tej dziedziny można znaleźć na stronie agro-expert.pl.

 

 

Tematy: