Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze niejako z definicji muszą być solidne i mało podatne na awarie. W praktyce nie da się jednak całkowicie wyeliminować ryzyka uszkodzenia maszyny, zwłaszcza w okresie wzmożonych prac rolnych.

Co psuje się najczęściej?

Na pytanie, która maszyna rolnicza jest najbardziej podatna na uszkodzenia, można odpowiedzieć krótko: każda.

Awarie i usterki są jednymi z czynników określających wydajność maszyny – o jakości sprzętu decyduje nie tyle, czy dana maszyna się psuje, a jak często (http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/126_dzialanie/formularz_wniosku_o_przyznanie_pomocy/eksp_pt_zasady_dob_maszyn/Zasady_doboru_maszyn_rolniczych_2008_.pdf). Uszkodzenia maszyn rolniczych najczęściej wynikają ze zużycia jako konsekwencji procesów ściernych, korozji albo wskutek zmęczeniowych pęknięć poszczególnych elementów urządzenia. Generalnie maszyny rolnicze są w stanie pracować przez około 20-25 lat, przy czym widać pewną zależność – im bardziej skomplikowana budowa pojazdu, tym łatwiej ją uszkodzić w trakcie pracy. Nie jest to oczywiście regułą, bo nowoczesne urządzenia wysokiej klasy są bardzo wytrzymałe, problem w tym, że nie każde gospodarstwo może sobie pozwolić na tak kosztowny sprzęt.

Awaryjność maszyn rolniczych jest mniej więcej taka sama bez względu na rodzaj sprzętu. Większe znaczenie zdaje się mieć wiek maszyny – nieco częściej rolnicy zgłaszają awarie kombajnów niż ma to miejsce w przypadku roztrząsaczy obornika czy siewników, co wynika w dużej mierze z tego, że średni wiek kombajnu jest wyższy od pozostałych maszyn. Na awarie mocno są też narażone ciągniki rolnicze, bodaj najbardziej eksploatowany sprzęt w całym parku maszynowym; części zamienne do silników w ciągnikach rolniczych można zamówić na stronie http://wojcikfhu.pl.

Co zwiększa ryzyko uszkodzenia?

Nie jest żadną tajemnicą, iż kupując sprzęt tani, gorszej jakości, ryzykujemy wyższą awaryjnością. Najbardziej wytrzymałe na uszkodzenia są maszyny o solidnej konstrukcji, wyprodukowane przez uznaną markę, ale to nie wszystko – istotna jest również późniejsza eksploatacja maszyny. Bardzo wiele awarii jest spowodowanych niewłaściwym przechowywaniem sprzętu (np. zostawianiem maszyny bez plandeki ochronnej na dworze na noc) oraz zaniedbywaniem tak podstawowych czynności jak czyszczenie oraz konserwacja. Uszkodzenia często też dotykają sprzętu, który dostał się w ręce „fachowców” i nie przeszedł właściwego serwisowania. Znaczenie mają również warunki pracy – szybciej uszkodzi się maszyna pracująca na trudnej, wilgotnej albo zakamienionej glebie, na podłożu o skomplikowanej rzeźbie terenu i w trakcie opadów.

 

Tematy: