Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

Ciągnik rolniczy to inwestycja na długie lata. To zwykle najważniejsza maszyna w całym gospodarstwie, dlatego jej wybór nie może być przypadkowy – trzeba wziąć pod uwagę wielkość gospodarstwa, ale i specyfikę procesu produkcji.

Jaka moc?

Dobór ciągnika uzależniony jest od karty technologicznej dla danego rodzaju działalności rolnej. Karta określa rodzaj czynności związanych z uprawą oraz liczbę dni roboczych potrzebnych do ich przeprowadzenia – na tej podstawie wylicza się zapotrzebowanie na moc i klasę siły uciągu traktora.

Znając tę wartość, należy jeszcze uwzględnić niewielką nadwyżkę mocy (ok. 10-20 procent), która przyda się przy pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, będzie też niezbędna ze względu na stałą modernizację gospodarstwa.

Druga, prostsza metoda to metoda wskaźnikowa. Wydajność ciągników (wyrażona w kWh) jest związana z wielkością areału. Standardowo, w gospodarstwach do 10 ha wystarczy ciągnik o mocy 30-45 kW, w gospodarstwach liczących 10-20 ha – 45-70 kW, przy 20-35 hektarach zapotrzebowanie na moc ciągnika wynosi 80-120 kW. Dla gospodarstwa o powierzchni 35-50 hektarów optymalna moc ciągnika mieści się w przedziale 112-168 kW, przy powierzchni 50-100 ha – 144-258 kW, 100-150 ha – 210-310 kW, 150-300 ha – 286-430 kW (http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/126_dzialanie/formularz_wniosku_o_przyznanie_pomocy/eksp_pt_zasady_dob_maszyn/Zasady_doboru_maszyn_rolniczych_2008_.pdf). To dane wyjściowe, które pomagają sprecyzować wymagania w stosunku do ciągnika, w zależności od rodzaju produkcji i regionu rolniczego. Wysokiej jakości ciągniki rolnicze o różnej mocy można znaleźć na stronie www.agromarket.pl.

Areał to nie wszystko

W małych i średnich gospodarstwach (do 30 ha) ciągniki o dużej mocy (powyżej 100 kW) są zbyteczne, bo nie współpracują z dużymi, wydajnymi maszynami. Ale ważny jest rodzaj gleb – im bardziej ziemia jest zwięzła, tym mocniejszy musi być ciągnik. Zatem przy takim samym areale, jeden rolnik będzie potrzebował ciągnika o mocy np. 100 kW (przy ciężkich glebach), a innemu wystarczy 30 kW (gleby lekkie). Również tam, gdzie jest trudna rzeźba terenu (np. zbocza), przyda się większa moc maszyny. W gospodarstwach produkujących zboże stawia się na ciągniki o dużej mocy, ale już w gospodarstwach obejmujących hodowlę zwierząt praktyczniejszy jest ciągnik o mniejszej mocy, który wykorzystywany jest przy obsłudze stada. Z kolei w ogrodnictwie i sadownictwie ciągnik musi sobie radzić z jazdą pomiędzy wąskimi rzędami roślin i ostrymi zakrętami.

 

Tematy:
Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce Rolnictwo, portal rolniczy, rolnicze maszyny, sklepy rolnicze, urządzenia rolnicze, rolne, targi, katalog firm, Polska wieś, sklep, warzywa owoce