Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

prasa do belowania new holland - portal rolniczyFirma New Holland wprowadza na rynek wielkogabarytową prasę nowej generacji, charakteryzującą się większą wydajnością i gęstością bel, przekładającą się na większą produktywność i opłacalność.

• Większa nawet o 20% wydajność w połączeniu ze zwiększeniem gęstości bel rzędu 5% oznacza większą efektywność
• Całkowicie nowy, wydajny mechanizm MaxiSweep™ optymalizuje proces podawania
• Różnorodność opcji przetwarzania zbiorów umożliwia zarządzanie pracą prasy dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika
• Najlepszy w swojej klasie system czujników podawania SmartFill™ zapewnia jednorodną gęstość i doskonały kształt bel
• Prędkość tłoka wzrosła do 48 skoków na minutę, co przyspiesza przepływ zbiorów
• Charakterystyczna stylizacja poprawia sprawność i bezpieczeństwo pracy
• Udoskonalona osłona supłaczy oraz doskonała skuteczność czyszczenia aparatów wiążących zwiększają wydajność prasy
• Kolorowy ekran dotykowy IntelliView™ IV ułatwia zarządzanie prasą do belowania
• Udoskonalone oświetlenie i komfort operatora zwiększają efektywność pracy
• Efektywny transport drogowy oraz doskonała zwrotność w polu
• Zarządzanie danymi bel PLM
• Rozdrabniacz przedni TwinCutter™ zapewnia jednorodne, precyzyjne rozdrabnianie zbioru


Firma New Holland wypuściła na rynek nową generację wielkogabarytowych pras do belowania, które ustanowiły nowy punkt odniesienia w segmencie profesjonalnego formowania bel. Wydajność większa nawet o 20% w połączeniu ze zwiększeniem gęstości bel rzędu 5% oznacza większą produktywność i opłacalność. Awangardowe rozwiązania, takie jak całkowicie nowy mechanizm podbierający MaxiSweep™ oraz zoptymalizowany system monitorujący przepływ plonu w komorze kompresji wstępnej, zostały połączone z renomowanymi, pierwszymi w branży rozwiązaniami, takimi jak między innymi zaawansowane systemy Crop ID™ oraz sprawdzoną technologię podwójnego węzła, co zapewnia niezrównane rezultaty w formowaniu bel podczas zbiorów siana, pasz czy słomy na dużą skalę.

 

Seria obejmująca cztery modele umożliwia produkcję bel o wymiarach od 80 x 70 cm do 120 x 90 cm. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne zapewniają elastyczność przy zmianie rodzaju zbioru oraz doskonałe osiągi zarówno w przypadku plonów tradycyjnych, jak i nietypowych, takich jak trzcina cukrowa czy kukurydza pastewna, co idealnie sprawdza się w rozwijającym się sektorze biomasy.

"Dzisiejsza gama dużych pras do formowania bel stanowi kulminację ponad 25-letniej działalności w zakresie doskonalenia i rozwoju pras i stanowi najważniejszy obszar naszej szerokiej oferty w tej dziedzinie", powiedział Bob Hatz, kierownik ds. produktów odpowiedzialny za produkcję maszyn do zbiorów siana, pasz i słomy. "Prasa produkowana jest w naszym Centrum Doskonałości Maszyn Żniwnych w Zedelgem w Belgii i została zaprojektowana w taki sposób, aby spełniała rygorystyczne wymogi dotyczące jakości, wydajności i niezawodności stawiane przez nowoczesne gospodarstwa, w których wytwarzane są kostki wielkogabarytowe. Zanim pierwsza duża prasa do belowania zjechała z linii produkcyjnej, wyprodukowano ponad 200000 bel, co odpowiada wynikowi osiąganemu w ciągu dziesięciu sezonów." - zakończył swoją wypowiedź.

 

Całkiem nowy, wydajny mechanizm MaxiSweep™ optymalizuje podawanie
Mechanizm zbierający MaxiSweep™ został zaprojektowany całkowicie od nowa, aby zapewnić bezpieczne zbieranie co do ostatniego źdźbła cennego plonu. Wytrzymałość palców podbieracza w modelach CropCutter™ uległa znacznej poprawie dzięki zastosowaniu 6-milimetrowych prętów w standardzie, co zwiększa trwałość podczas prac na trudnych terenach i kamienistych polach.

Górne wałki podbieracza zapewniają płynny przepływ plonu z pokosu do prasy belującej i zapobiega jego zakłóceniom, co przekłada się na produkcję jednorodnych bel. Przepływ plonów z pokosu został dodatkowo zoptymalizowany dzięki profilowanym osłonom bocznym mechanizmu podbierającego. Ich charakterystyczny kształt przypominający literę "S" pozwala zebrać wszystkie plony, nawet w ciasnych rogach i płynnie przesuwa pochwycone plony do mechanizmu podającego. Krawędź mechanizmu zbierającego obecnie wyposażona jest w prowadnice, które ułatwiają ostatnim zębom zebranie plonu co do źdźbła.

Nowy wałek wspomagający podawanie znajduje się za osłoną i wyposażony jest w system składający się z dwóch górnych i jednego dolnego podajnika śrubowego, które obracają się w przeciwnych kierunkach i przemieszczają plon z mechanizmu zbierającego ku wirnikowi lub podajnikowi, w zależności od modelu, równocześnie łącząc przepływ plonu, aby dokładnie dostosować go do szerokości podajnika. Następnie wałek wspomagający przepływ kieruje skoncentrowany plon ku podajnikowi, co pozwala uzyskać zwiększony, stały przepływ masy.

 

Różnorodność opcji przetwarzania zbiorów umożliwia zarządzanie pracą prasy dostosowane do indywidualnych potrzeb
Prasa wielkogabarytowa dysponuje trzema systemami podawania zbiorów. Standardowy mechanizm podający wyposażony jest w podwójne widły posiadające po sześć pojedynczych zębów w modelach 870 i 890 oraz potrójne widły posiadające po dziewięć pojedynczych zębów w modelach 1270 i 1290. Ta tradycyjna technologia podaje plon bezpośrednio do komory kompresji wstępnej, co pozwala uzyskać długie, niepołamane źdźbła słomy lub siana, idealnie nadające się do karmienia koni.

Wariant łączący mechanizm podający z tnącym, dostępny w modelach 870 i 890, posiada trzy lub sześć par wideł z podwójnymi zębami i sześcioma wyjmowanymi nożami. Opcja ta zapewnia maksymalną elastyczność przetwarzania plonów i umożliwia rolnikom dostosowanie produkcji bel do indywidualnych wymagań klientów.

Bele o największej gęstości, idealnie nadające się do produkcji biomasy, wytwarzane są przez modele wyposażone w rozdrabniacze CropCutter™. Wirnik w kształcie litery "W" został zaprojektowany specjalnie z myślą o każdej z pras do belowania i umożliwia konfigurację długości rozdrabniania. Posiada on również wyjmowaną szufladę noży, co ułatwia konserwację i pozwala uzyskać konfiguracje noży dostosowane do indywidualnych potrzeb. Modele 870 i 890 mogą być wyposażone bądź w dziewięć noży o średniej długości cięcia, bądź w 19 krótkich noży, natomiast modele 1270 oraz 1290 wyposażone są odpowiednio w 15 lub 29 noży. Noże te można indywidualnie regulować celem precyzyjnego dostosowania długości cięcia: średnie ustawienie odpowiada długości około 8 cm, co idealnie sprawdza się w przypadku cięcia słomy dla bydła, natomiast krótkie ustawienie tnie plon na długość zaledwie 4 cm. Idealnie sprawdza się do w przypadku paszy lub słomy do kurników, jak również do wytwarzania biomasy.

 

Najlepszy w swojej klasie system czujników podawania SmartFill™ zapewnia jednorodną gęstość i doskonały kształt bel
Sprawdzona technologia komór kompresji wstępnej zastosowana w dużych prasach do belowania została dodatkowo udoskonalona poprzez wprowadzenie czujników przepływu SmartFill™. System ten wykorzystuje sieć czujników, zamontowanych na wejściu do komory kompresji wstępnej, które monitorują przepływ plonu do komory, gwarantując bele o równych krawędziach i jednorodnej gęstości. Informacje te wyświetlane są na monitorze IntelliView™ w kabinie, dzięki czemu operator natychmiast widzi, czy plon jest równomiernie podawany i czy nie dochodzi do jego gromadzenia po jednej stronie, ponadto jest błyskawicznie informowany przez duże strzałki na ekranie o konieczności przemieszczenia się w lewo lub w prawo na obszarze pokosu.

 

Prędkość tłoka wzrosła do 48 skoków na minutę, co przyspiesza przepływ zbiorów

Całkiem nowa, przeznaczona do eksploatacji w trudnych warunkach przekładnia główna, umożliwiła 14-procentowy wzrost prędkości tłoka, co przyspiesza przepływ plonu do komory belującej i umożliwia zwiększenie prędkości jazdy. Oznacza to znaczną optymalizację wydajności w przypadku plonów wrażliwych na wilgoć lub takich, które formowane są na obszarach, w których panują niestabilne warunki atmosferyczne. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu koła zamachowego o większej średnicy i większej masie bezwładności, które neutralizuje zmiany przepływu masy.

Charakterystyczna stylizacja poprawia sprawność i bezpieczeństwo Kolejną zaletą prasy jest charakterystyczna stylizacja New Holland. Odznacza się ona eleganckimi, opływowymi liniami przecinającymi powietrze, stanowiącymi kwintesencję wzornictwa New Holland typowego dla wszystkich największych maszyn tej marki. W praktyce dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii uzyskuje się znaczne korzyści pod względem sprawności i bezpieczeństwa.

Ultraszeroka, jednoczęściowa maska przednia otwierana jest przez sprężyny gazowe, co stanowi pierwsze rozwiązanie tego typu w branży. Zapewnia to nieograniczony dostęp do wszystkich ruchomych części, jak również do automatycznej smarownicy i olejarki, co skraca do minimum czas przestojów niezbędnych do codziennej konserwacji. Jednoczęściowe osłony boczne korzystają z tej samej logiki otwierania i tworzą hermetyczne uszczelnienie wokół komory na sznur, co zapobiega przedostawaniu się pyłu i kurzu, optymalizując zarówno działanie aparatu wiążącego, jak i środowisko konserwacji. Superpłaski pomost serwisowy u góry prasy jeszcze bardziej ułatwia serwisowanie, równocześnie zmniejszając obszary, w których mogą się gromadzić zanieczyszczenia.

Firma New Holland wie, iż bezpieczeństwo ma fundamentalne znaczenie i że gdy operatorzy są pod presją, by zebrać plon w jak najlepszym stanie, wszelkie drogi na skróty mogą się okazać fatalne w skutkach. Z myślą o tym opracowany został unikalny system bezpieczeństwa, umożliwiający otwieranie maski przedniej tylko po całkowitym zatrzymaniu maszyny: po wyłączeniu WOM i włączeniu hamulca koła zamachowego. Drzwi boczne można otwierać w całkowicie bezpieczny sposób, gdyż jedynie zakrywają one komory na sznur i nie umożliwiają dostępu do żadnych poruszających się podzespołów.

 

Udoskonalona osłona aparatu wiążącego oraz doskonała skuteczność supłaczy zwiększają wydajność

Firma New Holland jest pionierem w technologii podwójnych węzłów od ponad 25 lat, a jej nieustanne zaangażowanie w opracowywanie innowacyjnych rozwiązań zaowocowało wiodącą w segmencie wydajnością wiązania. Zmodernizowane osłony chronią aparat wiążący przed zanieczyszczeniami, zapobiegając kosztownym przestojom i naprawom. Ponadto możliwe jest mapowanie przepływu powietrza wokół aparatu wiążącego przy użyciu najnowocześniejszych programów do dynamicznego obliczania. Zidentyfikowane zostały obszary zastoju przepływu powietrza, w których precyzyjnie rozmieszczono trzy wentylatory, automatycznie wydmuchujące wszelkie zanieczyszczenia, zanim zablokują one system.

W przypadku prac w najbardziej ekstremalnych warunkach, takich jak na przykład belowanie kukurydzy paszowej, możliwe jest zainstalowanie opcjonalnego zestawu wydmuchującego powietrze, obsługiwanego przez hamulce pneumatyczne ciągnika. Ten automatyczny system, sterowany za pośrednictwem monitora IntelliView™ IV, samoczynnie kieruje strumień powietrza o dużej prędkości, aby dodatkowo zwiększyć skuteczność czyszczenia.

 

Kolorowy ekran dotykowy IntelliView™ IV ułatwia zarządzanie prasą do belowania
Podczas formowania bel z najwyższą prędkością operatorzy muszą mieć pod kontrolą wszystkie kluczowe parametry robocze, konfigurowane przy użyciu intuicyjnych elementów sterowniczych rozmieszczonych w zasięgu ręki. W tym celu maszynę można wyposażyć w standardowy monitor IntelliView™ III bądź szerokoekranowy monitor IntelliView™ IV. Umożliwia on między innymi analizę i regulację długości, gęstości i stopnia wilgotności bel w trakcie jazdy. Za pośrednictwem ekranu można nawet sterować wentylatorami aparatu wiążącego oraz automatycznym smarowaniem. Prasa BigBaler jest również w pełni kompatybilna z magistralą ISOBUS, stosowaną w technologii wykorzystującej pojedynczy ekran, poprawiającej widoczność i stanowi doskonałe uzupełnienie ciągników wyposażonych w podłokietnik SideWinder™ II.

 

Udoskonalone oświetlenie i komfort operatora zwiększają efektywność pracy

Zaprojektowane od nowa oświetlenie optymalizuje rozpraszanie światła wokół maszyny i zamienia noc w dzień podczas pracy do późnych godzin nocnych, co pozwala belować plony w optymalnym stanie. Ponadto w obrębie mechanizmu zbierającego zainstalowane zostały dwa specjalne światła robocze LED, które zalewają cały jego obszar światłem, ułatwiając operatorowi pracę w słabo oświetlonych miejscach bądź po zmroku.

Pakiet komfortowego wyposażenia został zaprojektowany z myślą o profesjonalnych zastosowaniach związanych z formowaniem bel. Prawa poręcz na pomoście serwisowym dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo, a wyjątkowo pojemna skrzynka narzędziowa i zbiornik wody do mycia rąk nadają maszynie wręcz luksusowy charakter.

 

Efektywny transport drogowy oraz doskonała zwrotność w polu

Prasę zaprojektowano z myślą o transporcie i można ją skonfigurować tak, aby spełniała ograniczenie szerokości do 2,55 m, montując odpowiednie warianty opon. Oś kół typu "tandem", charakteryzująca najlepsze modele w gamie, znacznie zmniejsza nacisk na grunt, co sprzyja szybszemu ponownemu wzrostowi plonów - rozwiązanie to idealnie sprawdza się w przypadku zbiorów siana czy pasz, ścinanych kilkukrotnie w trakcie jednego sezonu. Ponadto wszystkie konfiguracje opon mieszczą się w przedziale trzech metrów, co zapewnia stabilną jazdę z dużą prędkością pomiędzy polami.
Dzięki profilowi ramy zachowana została natomiast imponująca już wcześniej zwrotność maszyny.

 

Zarządzanie danymi bel PLM

Prasa wielkogabarytowa oferuje zaawansowane rozwiązania PLM, takie jak ważenie bel, które można kontrolować i analizować przy użyciu nagrodzonej elektronicznej technologii ważenia bel w trakcie jazdy ActiveWeigh™, umożliwiającej rejestrację zawartości wilgoci, daty i godziny oraz lokalizacji uformowanych bel za pomocą systemu GSM. Wszystkie dane dotyczące każdej z bel można zapisać na przenośnej pamięci USB, tworząc precyzyjne dane mapowania plonów i pól, pozwalające precyzyjnie dostosować dane wejściowe w celu zwiększenia wydajności i opłacalności w kolejnych sezonach. System Crop ID™ może przesłać wszystkie wyżej wymienione dane do znacznika o częstotliwości radiowej, dzięki czemu można je skonsultować w późniejszym terminie celem śledzenia bel. Rozwiązanie to udostępnione zostanie począwszy od sezonu 2013.

 

Rozdrabniacz przedni TwinCutter™ zapewnia jednorodne, precyzyjne rozdrabnianie
Gama dużych pras do belowania jest w pełni kompatybilna z rozdrabniaczem przednim TwinCutter™. Ząbkowany wirnik wyposażony w 88 noży z możliwością odwrócenia kierunku zapewnia jednorodne, precyzyjne rozdrabnianie niezależnie od panujących warunków. Dzięki temu uzyskuje się bele o większej gęstości, znacznie lepiej nadające się do spalania i idealnie sprawdzające się w elektrowniach opalanych słomą. Tak precyzyjne rozdrobnienie zapewnia również doskonałe źródło surowych włókien, stanowiących cenny dodatek do pasz zwierząt hodowlanych.

 

Ewolucja w nazewnictwie pras wielkogabarytowych

Firma New Holland zastosowała swoją strategię numeracji w gamie dużych pras do belowania, aby ułatwić klientom błyskawiczne rozszyfrowanie parametrów maszyn. Nazwa maszyn stanowi naturalny postęp bieżącego nazewnictwa "BB", dzięki któremu odgadnięcie rozmiaru danego modelu staje się dziecinnie proste. Pierwsza cyfra lub dwie pierwsze cyfry, czyli 8 lub 12, oznaczają szerokość bel w centymetrach: 8 odpowiada szerokości 80 cm, natomiast 12 szerokości 120 cm. Dwie ostatnie cyfry odnoszą się natomiast do wysokości bel w centymetrach, wynoszącej 70 lub 90 cm.

 

Tematy: