Słownik rolniczy

Technika rolnicza, Maszyny rolnicze

new holland ciągnik rolniczyNew Holland Agriculture potwierdza po raz kolejny swoją rolę jako Lidera Czystej Energii, ogłaszając wprowadzenie na rynek nowego, zasilanego wodorem ciągnika NH2™, którego światowa premiera odbyła się na wystawie Agritechnica w Hanowerze, w dniach od 13 do 19 listopada 2011.

"Nowy ciągnik NH2™ pochodzi od koncepcji, która zdobyła Złoty Medal za Innowacje na wystawie SIMA 2009. Został on opracowany we współpracy z firmą CRF", powiedział Riccardo Morselli z Działu Rozwoju Produktów Innowacyjnych. "Proces ten wiązał się z wyposażeniem maszyny we wszystkie funkcje wymagane do zapewnienia osiągów porównywalnych z tradycyjnym ciągnikiem napędzanym silnikiem Diesla, zarówno w polu, jak i na drodze".

• Podwojenie mocy i momentu obrotowego, zwiększona autonomia pracy
• Nowe funkcje, optymalne osiągi, zerowa emisja spalin
• Zostanie wprowadzony do eksploatacji w pierwszym niezależnym energetycznie gospodarstwie ‘La Bellotta’ we Włoszech od sezonu letniego 2012

 

 

Podwojenie mocy i momentu obrotowego, zwiększona autonomia pracy

Pochodzący od obecnie produkowanego modelu T6.140 marki New Holland, nowy ciągnik obsługuje wszystkie narzędzia niezbędne do różnych prac sezonowych, takich jak przygotowanie gleby, siewy, belowanie, transport i zastosowania ładowacza czołowego.

W porównaniu do pierwszego ciągnika NH2™, nowy model posiada ogniwa paliwowe podwajające moc, która wzrosła z 50 do 100 kW, gdyż obecnie wyposażone są one w trzy stosy, dające łącznie 384 jednostki (pierwszy model posiadał dwa stosy, dające łącznie 256 jednostek).

Liczba zainstalowanych w maszynie silników elektrycznych nie uległa zmianie - jeden z nich obsługuje napęd, a drugi W.O.M. i obwody pomocnicze, ale ich moc znamionowa i moment obrotowy zwiększyły się. dwukrotnie Każdy z tych nowych silników elektrycznych posiada moc wyjściową 100 kW z ciągłym momentem obrotowym wynoszącym 950 Nm i maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 1200 Nm. Maksymalna prędkość wału głównego wynosi 3000 obrotów na minutę, a sprawność przy maksymalnej mocy wyjściowej oscyluje w granicach 96%.

W celu utrzymania zwiększonej liczby ogniw paliwowych w stanie gotowości i zagwarantowania dłuższej autonomii pracy ciągnika (nawet do trzech godzin, w zależności od obciążenia) zainstalowany został większy zbiornik na wodór. Zbiornik nowego ciągnika NH2™ jest w stanie pomieścić aż 8,2 kg wodoru pod ciśnieniem 350 barów w porównaniu do poprzedniego modelu, w którym mieściło się go zaledwie 2,4 kg.

Nowe funkcje, optymalne osiągi, zerowa emisja spalin

Pozostałe nowości obejmują akumulator o mocy 12 kWh, 300 V z maksymalną mocą wyjściową wynoszącą 50 kW, nową przekładnię bezstopniową, zastępującą tradycyjną, manualną skrzynię biegów, amortyzowaną oś przednią, jak również punkty montażu ładowacza czołowego dostępne jako standard.

Osiągi nowego modelu NH2™ nieznacznie przekraczają osiągi porównywalnej wielkości ciągnika, wyposażonego w tradycyjny silnik. Jednak posiada on jedną ogromną przewagę: ciągnik ten nie wytwarza żadnej szkodliwej emisji spalin, a jedynie ciepło i parę wodną.

Nowy model NH2™ o maksymalnej prędkości 50 km/godz., sile uciągu porównywalnej ze standardowym ciągnikiem z silnikiem Diesla o mocy 120 KM i z układem hydraulicznym o natężeniu przepływu 113 l/min. (takim samym, jak w modelu T6.140,od którego pochodzi) jest doskonałym ciągnikiem dla gospodarstw rolnych - wszechstronnie wyposażonym i gotowym do pracy.

Zostanie wprowadzony do eksploatacji w pierwszym niezależnym energetycznie gospodarstwie ‘La Bellotta’ we Włoszech od sezonu letniego 2012

Debiut eksploatacyjny nowego ciągnika NH2™ zaplanowano na sezon letni 2012 na farmie La Bellotta w miejscowości Venaria w pobliżu Turynu, pierwszym gospodarstwie niezależnym energetycznie firmy New Holland. Koncepcja ta skupia się na zdolności gospodarstw rolnych do wytwarzania energii elektrycznej z naturalnych źródeł o niewielkim wpływie na środowisko i przechowywania jej w dogodny sposób w formie wodoru, celem ponownego wykorzystania.

Projekt ten, zapoczątkowany przez firmę New Holland i wdrożony we współpracy z konsorcjum obejmującym 13 partnerów, takich jak API-COM, CNR, CRF, Elasis, ENEA, Envi-Park, Ferrari Costruzioni Meccaniche, Roter Italia, Sapio Verderone, Tonutti i Zefiro, jest częściowo finansowany przez włoskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego.

W zakresie produkcji wodoru, obecnie poddawane ocenie są trzy metody.

Pierwszą z nich jest elektroliza wody, czyli jej rozkład na tlen i wodór przy użyciu energii elektrycznej wytwarzanej przez ogniwa fotowoltaiczne już zainstalowane w gospodarstwie rolnym.

Druga metoda, nadająca się do użytku na niewielką skalę, to reakcja metanu z parą; jeżeli rozwiązanie to okaże się wykonalne i opłacalne, możliwe byłoby wykorzystywanie metanu wytwarzanego przez komory fermentacyjne jednego z generatorów biogazu "MegaWatt" działającego na farmie la Bellotta od ponad roku.

Trzecią i najbardziej innowacyjną metodą wytwarzania wodoru jest wykorzystywanie ciemnej fermentacji beztlenowej biomasy: jest to proces biologiczny, w trakcie którego powstaje mieszanka gazów zawierająca znaczne ilości wodoru. Również ta metoda zostanie oceniona pod kątem wykonalności, kosztów i zalet.

Na farmie zainstalowany zostanie zbiornik na wodór, podłączony do sprężarki w specjalnej stacji napełniania - w ten sposób ciągnik NH2 pracuje i jest tankowany w gospodarstwie rolnym, podobnie jak tradycyjny ciągnik.

Tematy: