Słownik rolniczy

Porady dla rolników

pole uprawne

O tym, że nawożenie jest konieczne, wiedziano jeszcze przed wynalezieniem pierwszych dedykowanych środków – używano wówczas obornika i kompostu. Obecnie, gdy wiedza o uprawach posunęła się naprzód, możesz efektywniej wspomagać rośliny. Nawozy potasowe są jedną z grup szczególnie istotnych dla rolnika. Dlaczego? Jakie wybrać?

 

Czy potas jest potrzebny roślinom?

Zastanawiasz się, czy potas jest potrzebny roślinom? Okazuje się, że tak, i to bardzo. Należy on do grupy trzech najważniejszych pierwiastków (obok azotu i fosforu), niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Jego niedobory dość łatwo zauważyć: rośliny są niewysokie, ich liście często cechuje nekroza (czarne, martwe obrzeże) oraz nieestetyczne plamki.

Nawozy potasowe i korzyści z dostępności potasu

Okazuje się, że nawet w glebach bogatych w azot rośliny mogą nie wykorzystywać go efektywnie, jeśli brakuje im potasu – ma on niebagatelny wpływ na ich gospodarkę azotową. Ale nie tylko – również wspiera je w procesach pobierania oraz rozprowadzania i wykorzystywania wody. Dzięki temu stają się bardziej odporne na suszę. Ponadto, rośliny prawidłowo odżywiające się potasem nie ulegają tak łatwo przymrozkom i chorobom; mało tego – potas wpływa pozytywnie na wielkość i jakość ich krzewienia.

Czy tylko rośliny uprawne lubią potas?

Oczywiście zapotrzebowanie na potas nie jest domeną wyłącznie jednej z grup roślin. W związku z tym nawozy potasowe chętnie nabywane są nie tylko przez zawodowych rolników, ale również ogrodników – tak celem wzbogacenia przydomowych ogrodów, jak i warzywniaków. Wśród kwiatów szczególnie warto dokarmić cebulowe (tulipany, lilie, czy narcyzy), a wśród krzewów – kwitnące (pelargonie, czy hortensje). Papryki i ogórki z pewnością ucieszy dodatkowa doza potasu, podobnie jak krzaczki truskawek, poziomek i malin. Jeśli masz ambicje utrzymać w zdrowiu drzewa z cieplejszych klimatów – oliwne, cytrusowe, czy nawet bananowce – zaopatrz się w nawozy potasowe.

Nawozy potasowe w praktyce – sól potasowa

Obecnie rynek obfituje w rozmaite nawozy potasowe – część z nich jest mieszanką wieloskładnikową, inne natomiast zawierają sam potas. Jeśli zauważyłeś (na podstawie obserwacji, a – najlepiej – analizy gleby), że Twoim roślinom brakuje tegoż pierwiastka, wybierz raczej tę drugą opcję, by nie zaszkodzić im przenawożeniem azotem. Trafnym wyborem będzie zastosowanie soli potasowej, dostępnej np. w ofercie https://eagro.pl/oferta-nawozy/nawozy-posypowe/potasowe/). Zawiera ona 60% tlenku potasu (K2O). Te nawozy potasowe o wyrównanej granulacji są idealne do wysiewu mechanicznego; ponadto dobrze rozpuszczają się w wodzie, zatem nie musisz się obawiać o ich przenikanie w głąb gleby. Po przemieszaniu z nią (10 do 20 cm głębokości) zyskasz pewność długotrwałej podaży potasu i zapewnisz roślinom zdecydowanie zdrowsze warunki wzrostu.Tematy: