Słownik rolniczy

Porady dla rolników

kury nioski

Sposób żywienia kur niosek ma ogromny wpływ na ich zdrowie, ilość i smakowitość jaj. W ich diecie powinien dominować pokarm pochodzenia roślinnego. Pasza dla kur niosek ma być odżywcza, czyli bogata w białko, witaminy, minerały. Zawsze kupuj produkty wysokiej jakości, dostosowane do wieku zwierząt i ich aktualnych potrzeb.

 

Czym kierować się przy wyborze paszy dla kur niosek?

Przy zakupie paszy dla kur niosek powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim jej skład. Bardzo ważne jest bogactwo składników odżywczych, bo decyduje to o zdrowiu zwierząt. Zwróć uwagę na równowagę białek, węglowodanów i tłuszczów. W przypadku kurek niosek kluczowe staje się białko, bo to właśnie ono wzmaga wzrost i produkcję jaj. Najlepiej nadaje się pasza dla kur niosek, która ma 16-18% białka. Zadbaj także o dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia i fosforu, czyli pierwiastków mających wpływ na mocne skorupki jaj. Jeśli zwierzęta mają być zdrowe, to potrzebują pokarmu bogatego w witaminy z grupy B oraz witaminy A, D i E.

Co ma znaczenie przy zakupie paszy dla kur niosek?

Bardzo ważną kwestią jest jakość zboża, które zawiera pasza dla kur niosek. Preferują one przede wszystkim pokarm obfitujący w kukurydzę, jęczmień, pszenicę. Dobrej jakości zboża są dobrze przyswajalne przez organizm kur. Zwracaj uwagę na świeżość paszy i unikaj produktów zawierających szkodliwe dodatki typu sztuczne barwniki, konserwanty, antybiotyki. Miej na uwadze opinie innych rolników na temat paszy. Zawsze warto kierować się spostrzeżeniami doświadczonych hodowców. Dobrej jakości paszę ma w swojej ofercie sklep ATL AGRO. Z jego ofertą możesz zapoznać się na stronie https://www.sklep.atl-agro.pl/kategoria/drob-i-ptactwo/pasza-dla-kur/pasza-dla-kur-niosek.

O czym pamiętać podczas wybierania paszy dla kur?

Godne polecenia są pasze dla kur, które zawierają grys. Niewielkie ziarenka wspomagają trawienie i są niezbędne do prawidłowego procesu budowania kości. Pamiętaj o tym, że kury są pozbawione zębów, dlatego połykany przez nich pokarm trafia do niego w niezmienionej formie. To właśnie dzięki obecności piasku w paszy możliwe staje się zmielenie ziaren zbóż. Przeciwdziała powstaniu deficytów składników mineralnych i niedożywieniu zwierząt.

Pamiętaj o tym, aby pasza dla kur była dopasowana do ich wieku. Młode zwierzęta mają nieco inne potrzeby żywieniowe niż starsze nioski. W przypadku kur do dziewiątego tygodnia kluczowe staje się przede wszystkim dostarczanie odpowiedniej ilości białka. U młodych niosek zapotrzebowanie na ten składnik budulcowy wynosi 19%. Z kolei starsze kury powinny otrzymywać go mniej, często wystarczające jest 15%. Kolejną kwestią jest to, że wraz z wiekiem nioski potrzebują więcej wapnia i chloru.

Tematy: