Słownik rolniczy

Porady dla rolników

traktor

Czy hydraulika do maszyn rolniczych to dla Ciebie nowość i chętnie dowiesz się, co wchodzi w jej skład? Może chcesz założyć swoje gospodarstwo, jednak nie orientujesz się jeszcze w jego potrzebach, ponieważ jest tak dużo maszyn i części do nich? Wyjaśnijmy zastosowanie i znaczenie kilku często używanych komponentów.

 

Siłowniki hydrauliczne

Siłowniki hydrauliczne to stosunkowo proste koncepcyjnie urządzenia, służące do przekazywania siły za pomocą płynów, których obecność bywa nieoceniona – zwłaszcza do pracy przy bardzo dużych obciążeniach. Jeśli można przewidzieć kiedy ulegnie awarii siłownik hydrauliczny w Twojej maszynie rolniczej, to najwyżej tyle, że będzie to w najmniej odpowiednim momencie. Zawsze dobrze mieć w zapasie hydraulikę do maszyn rolniczych – jeden, a jeszcze lepiej kilka siłowników, przynajmniej po jednym do każdej maszyny.

Rozdzielacze hydrauliczne

W przypadku posiadania układów hydraulicznych wyposażonych w wiele odbiorników, warto zaopatrzyć się w rozdzielacz hydrauliczny. To niepozorne urządzenie zadba o poprawną dystrybucję oleju do kolejnych podukładów, niezależnie od tego, czy do czynienia będziesz miał z maszyną rolniczą, dźwigiem, czy maszyną budowlaną. Ich maksymalny przepływ zawiera się zwykle w granicach 40÷120 l/min i pozwalają na uzyskanie ciśnienia maksymalnego na sekcjach rzędu 300 bar. Zwykle najlepiej współpracują z olejem mineralnym, np. HL 32 lub HL 46.

Separator hydrauliczny do ciągników i przyczep

Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo bez ikon: ciągnika i przyczepy. Jak jednak zapobiec mieszaniu się olejów obu tych urządzeń? Hydraulika do maszyn rolniczych zawiera w swoim zbiorze separator, który zapobiegnie zanieczyszczeniom drogiego oleju z ciągnika z mniej jakościowym w przyczepie. Pamiętaj, że pojemność separatora nie może być mniejsza, niż ilość oleju potrzebna przyczepie do pełnego kiprowania.

Hydraulika do łuparki do drewna

Przynajmniej raz w roku przychodzi czas, kiedy potrzebujesz przetworzyć swoje drewno w formie fragmentów pni lub konarów na opałowe, prawda? Jeśli nie posiadasz jeszcze łuparki do drewna, nie musisz jej kompletować od zera – niektóre sklepy, np. hydrolider.pl, oferują gotowe zestawy części. Przykładowo, w skład tego zestawu wchodzi następująca hydraulika do maszyn rolniczych: rozdzielacz hydrauliczny zaprojektowany specjalnie do łuparki, siłownik hydrauliczny, pompa i silnik elektryczny, zbiornik oleju z odpowietrznikiem i siatką filtrującą, krzyżowy nóż łupiący i okablowanie. Zestawy różnią się od siebie parametrami związanymi choćby z mocą (drewno miękkie czy twarde) lub długością trwania cyklu łupania.Tematy: