Słownik rolniczy

Porady dla rolników

drób

W sklepach można znaleźć różne rodzaje mięs. Nawet te same gatunki mogą być różnie określane, np. jako drób EKO. Takie mięso pochodzi z hodowli, która przestrzega pewnych restrykcyjnych reguł. W takich miejscach zwierzęta mają swobodny dostęp do dużego, wolnego wybiegu i są karmione naturalnymi paszami. Mięso tego typu spełnia najwyższe standardy jakości.

 

Jakie zalety ma drób z certyfikatem BIO?

Drób, który pochodzi z ekologicznych gospodarstw posiada specjalny certyfikat, który potwierdza jego pochodzenia. Taki artykuł spożywczy jest niezwykle cenny i ma wiele zalet. Charakteryzuje się bogatą zawartością cennych składników odżywczych, a zwłaszcza białka. Mięso tego typu ma także niewiele tłuszczu – o wiele mniej niż standardowe produkty tego typu. Ponadto nie zawiera chemicznych ani innych szkodliwych substancji, takich jak sztuczne barwniki, konserwanty, antybiotyki i hormony itd. Takie produkty są też lekkostrawne. Z powodu tychże właściwości, drób BIO jest wybierany przez osoby, które chcą jeść zdrowo, ale i muszą mieć dietę lekkostrawną, pragną schudnąć bądź uprawiają zawodowo sport lub intensywnie trenują w wolnym czasie. Drób ekologiczny to najlepszy wybór dla każdego – zwłaszcza dla wybrednych dzieci i osób starszych, które potrzebują na co dzień lekkostrawnych posiłków.

Drób tradycyjny, czyli na czym polega EKO hodowla?

Hodowcy, którzy zajmują się hodowlą ekologiczną, w której przebywa między innymi drób tradycyjny, pierwsze co robią, to wybierają odpowiednią rasę zwierząt. Tego rodzaju ptaki są wyjątkowo odporne na choroby oraz są przystosowane do naturalnego pokarmu i życia na wolnym wybiegu. EKO gospodarstwo działa według tradycyjnych zasad. Kurczak, kaczka i indyk w takiej hodowli mają zawsze dostęp do przestrzeni, czyli wybiegu, gdzie mogą spacerować, biegać, rozprostowywać skrzydła i mieć kontakt z innymi zwierzętami, co dla tych gatunków jest bardzo ważne. Ponadto mają dostęp do świeżej wody, zdrowej karmy i światła słonecznego. Drób tradycyjny nie jest nigdy karmiony paszą zmodyfikowaną, czyli GMO. Zdrowa pasza zawiera wyłącznie naturalne składniki, które są bogate w cenne składniki odżywcze – witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, błonnik. Prócz paszy zwierzęta otrzymują także drobne owoce, zioła, ślimaki i dżdżownice, które wspierają układ trawienny. Drób dostaje do jedzenia także skorupki jaj, nasiona pokrzyw, rozdrobnione igliwia sosny i jodły czy popiół drzewny, które również są bardzo bogate w składniki mineralne – warto zaznaczyć, że kurczaki, kaczki i indyki mają duże zapotrzebowanie na tego rodzaju elementy.

Drób bez antybiotyków

W ekologicznych gospodarstwach hodowane są rasy odporne na choroby i różne dolegliwości. Dzięki temu można otrzymać wysokiej jakości drób tradycyjny bez antybiotyków. Drób bez antybiotyków jest o wiele zdrowszy dla człowieka, a do tego smaczniejszy.

Drób bez hormonów

Tradycyjny drób to także drób bez hormonów. Zwierzęta w ekologicznych hodowlach nie są karmione żywnością modyfikowaną genetycznie, ani też hormonami, które mają wpływ na wzrost ptaków. W tego typu miejscach drób otrzymuje tylko i wyłącznie naturalne pasze oraz zdrowe składniki bogate w cenne wartości odżywcze.Tematy: