Słownik rolniczy

Porady dla rolników

kobieta

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest obowiązkowe dla całkiem sporej grupy przedsiębiorców. O pozwolenie na wytwarzanie odpadów muszą się starać m.in. niektóre warsztaty samochodowe i zdecydowana większość zakładów produkcyjnych. Sprawdź, kiedy nie trzeba posiadać pozwolenia na wytwarzanie odpadów, a kiedy jest ono wymagane? Jak i gdzie złożyć wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów?

 

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów – kiedy jest wymagane?

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów dotyczy firm, które generują w wyniku prowadzonej działalności odpady powyżej limitów ustalonych w przepisach. Uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów jest koniecznością, gdy dana firma produkuje odpady niebezpieczne (np. odpady medyczne, oleje, smary, kleje i in.) w ilości powyżej 1 Mg (1 tony) rocznie, a także wówczas gdy zakład generuje rocznie powyżej 5000 Mg (5000 ton) odpadów innych niż niebezpieczne. Jak jednak podpowiadają specjaliści ze Stena Recycling, zezwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy odpady powstają w firmie w wyniku użytkowania instalacji. Jeśli więc odpady powstają poza jakąkolwiek instalacją, jak np. odpady pojawiające się w czasie termomodernizacji budynku czy remontu, pozwolenie na wytwarzanie odpadów nie jest potrzebne. Stena Recycling zajmuje się recyklingiem odpadów wszystkich frakcji i jest doświadczoną firmą organizującą odbiór odpadów, a także optymalizującą rozwiązania w obszarze gospodarowania odpadami w polskich i europejskich firmach.

Jak uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów?

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów wydawane jest z inicjatywy podmiotu prowadzącego działalność generującą odpady. Aby uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów, przedsiębiorca musi złożyć wniosek o taką zgodę i dołączyć do niego komplet wyszczególnionych w przepisach dokumentów. Wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów należy złożyć przed uruchomieniem instalacji. Urzędnicy sugerują wręcz, by starania o pozwolenie rozpocząć nawet 2 miesiące wcześniej. Wnioski o pozwolenie na wytwarzanie odpadów powinni złożyć również wszyscy ci przedsiębiorcy, których zgody na wytwarzanie odpadów uzyskane przed dekadą właśnie tracą ważność. Pozwolenia na wytwarzanie odpadów wydają: marszałek województwa lub starosta (rzadziej regionalny dyrektor ochrony środowiska) i to do nich należy skierować wniosek. Nim urząd wyda pozwolenie na wytwarzanie odpadów, a trwa to czasem nawet 8 tygodni, sprawdzi wszystkie dokumenty oraz zleci straży pożarnej kontrolę firmy. Jeśli ta spełni wszystkie wymogi, a dokumentacja nie będzie budzić zastrzeżeń, przedsiębiorca otrzyma pozwolenie na wytwarzanie odpadów ważne przez 10 kolejnych lat.

Co powinien zawierać wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów?

Uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów wiąże się z koniecznością przygotowania wielu dokumentów. Wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów musi zawierać m.in. zaświadczenie o niekaralności i operat przeciwpożarowy. Dokładny spis wymaganych załączników, a także szereg porad praktycznych i objaśnień zawiera opracowany przez ekspertów Stena Recycling poradnik dla przedsiębiorców – Pozwolenie na wytwarzanie odpadów (PDF). Warto ponadto wiedzieć, że Stena Recycling ma w ofercie również specjalną usługę dla przedsiębiorców, którzy chcą wystąpić o pozwolenie na wytwarzanie odpadów. W ramach tej usługi Stena Recycling przejmuje na siebie wszystkie formalności w procesie pozyskiwania zezwoleń na wytwarzanie odpadów od firm, które o taką zgodę muszą wystąpić, ale nie chcą tego robić samodzielnie, bądź boją się odrzucenia wniosku z powodu jego braków lub błędów formalnych.

Tematy: