Słownik rolniczy

Porady dla rolników

pastwisko

Jeśli zajmujesz się hodowlą zwierząt, to doskonale wiesz, jak ważne jest zabezpieczenie pastwiska – zarówno przed ucieczką zwierząt, jak i przed wtargnięciem na teren pastwiska niepożądanych intruzów. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu ogrodzenia elektrycznego dla pastwiska. Podpowiadamy, jak skompletować i gdzie kupić wszystkie niezbędne akcesoria rolnicze do budowy pastucha elektrycznego.

 

Pastuch elektryczny – gdzie kupić akcesoria do skompletowania ogrodzenia?

Ogrodzenia elektryczne (pastuchy) składają się z kilku elementów, które trzeba ze sobą połączyć, aby ogrodzenie pełniło swoją funkcję. Najlepiej kupić wszystkie te akcesoria w jednym miejscu. Cały sprzęt i wszystkie elementy, niezbędne do budowy takiego ogrodzenia, znajdziesz pod adresem: https://www.sklep.jedrus.com.pl/ogrodzenie-elektryczne-c-13.html.

Jakie akcesoria rolnicze są potrzebne do skompletowania ogrodzenia elektrycznego?

Sklep Jędruś (www.sklep.jedrus.com.pl) ma w swojej ofercie wszystkie niezbędne elementy, w tym:

  • Elektryzatory – możesz się zdecydować na takie podłączane do sieci elektrycznej lub zasilane za pomocą wbudowanej baterii czy akumulatora.

  • Przewody – jak sama nazwa wskazuje, służą do przewodzenia impulsów elektrycznych. W sklepie Jędruś znajdziesz linki stalowe ocynkowane, druty ocynkowane oraz plecionki z nierdzewnymi przewodnikami.

  • Baterie, akumulatory, panele słoneczne – części te służą do zasilania elektryzatorów na baterie.

  • Elementy konstrukcyjne – ogrodzenie elektryczne ma określoną konstrukcję, która zabezpiecza zwierzęta hodowlane. Jednocześnie musi zapewniać swobodny dostęp do pastwiska osobom upoważnionym. W tym celu należy się zaopatrzyć w izolatory, uchwyty bramowe, i same bramy.

  • Słupki do pastucha – do wyboru są proponujemy słupki drewniane, metalowe, ale również takie wykonane z włókna szklanego czy z tworzywa sztucznego.

  • Akcesoria do ogrodzeń elektrycznych – są to mierniki, odgromniki, sprężyny naciągowe, uziomy oraz zwijaki do przewodów. Słowem, wszelkie komponenty, które zwiększają funkcjonalność ogrodzenia.

Dlaczego warto montować ogrodzenia elektryczne (tzw. elektryczne pastuchy)?

Główną zaletą ogrodzenia elektrycznego jest zapewnienie ochrony zwierzętom. Uczą się one, aby nie podchodzić zbyt blisko do ogrodzenia, a co za tym idzie – nie są skłonne do podejmowania prób ucieczki. Zwykłe ogrodzenie nie stanowi aż takiej przeszkody, ponieważ zdeterminowane zwierzęta mogą je bez problemu sforsować. Tymczasem pastuch elektryczny cechuje się wysoką skutecznością.

Impulsy elektryczne wysyłane za pomocą specjalnych przewodów skutecznie odstraszają zwierzęta, a jednocześnie nie robią im krzywdy. Użytkowanie elektrycznego pastucha nie niesie za sobą zagrożenia dla życia ani ludzi, ani zwierząt. Przypadkowe dotknięcie nie spowoduje żadnych poważnych skutków.

Jak wspomnieliśmy – takie ogrodzenie chroni również przed intruzami z zewnątrz. Sprawdza się to jednak bardziej w przypadku upraw (np. chroni pole przed atakiem dzików).

Kolejna zaleta to niskie koszty konserwacji i eksploatacji ogrodzenia. Konstrukcje z ogrodzeniem elektrycznym są łatwe w montażu, a ponadto przyjazne dla środowiska. Nie generują bowiem żadnych szkodliwych substancji, nie wymagają też stosowania chemikaliów.

Podsumowując; elektryczne ogrodzenie to doskonały sposób ochrony stada przed ucieczką i atakiem dzikich zwierząt. Za pomocą pastucha można także zabezpieczyć uprawy. Jest to rozwiązanie ekonomiczne oraz przyjazne środowisku, a koszty jego eksploatacji są niskie. Bez problemu zamontujesz taki system samodzielnie. Musisz tylko zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne elementy konstrukcji. Zrobisz to w sklepie ze sprzętem i akcesoriami rolniczymi Jędruś.

Tematy: