Słownik rolniczy

Porady dla rolników

traktor

W gospodarstwach rolnych nie brak różnych zanieczyszczeń – kurzu, błota, resztek nawozów lub pasz, uschniętych fragmentów roślin czy innych odpadów zwierzęcych. Nie należy ich ignorować, gdyż nadmiar zabrudzeń może doprowadzić do poważnych problemów takich jak zniszczenie sprzętu czy wpływać negatywnie na zdrowie zwierząt oraz ludzi. Na szczęście istnieje wiele nowoczesnych akcesoriów pomagających w dbaniu o czystość w gospodarstwie. Jednym z nich jest myjka wysokociśnieniowa. Czym charakteryzuje się to urządzenie, co można dzięki niemu umyć i jak wybrać odpowiedni model dla siebie?

 

Charakterystyka myjki wysokociśnieniowej

Jak sama nazwa wskazuje, myjka wysokociśnieniowa wypuszcza z siebie wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem. Taki strumień jest w stanie skutecznie usunąć nawet trudne do wyczyszczenia zabrudzenia, odrywając je od powierzchni, na której się znalazły. Strugę kontroluje się za pomocą specjalnego pistoletu, umożliwiającego precyzyjne nakierowanie wody na zanieczyszczenia. Niektóre urządzenia wyposażone są też w manometry pozwalające na sprawdzenie ciśnienia roboczego podczas pracy sprzętu.

 

Zastosowania myjek wysokociśnieniowych

W przypadku gospodarstw rolnych myjki wysokociśnieniowe stosuje się głównie do mycia:

  • wnętrz oraz elewacji budynków inwentarskich – m.in. chlewni, kurników czy obór,
  • maszyn rolniczych – np. pługów, ciągników i kombajnów,
  • podłóg lub chodników – szczególnie tych, które są zrobione z kostki brukowej, cementu albo podobnych materiałów.

 

Dodatkowo urządzenia te można też wykorzystywać do czyszczenia zewnętrznych ścian domu, jak również karoserii samochodów terenowych, a także przyczep do przewozu zwierząt.

 

Co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze myjki wysokociśnieniowej?

Myjka wysokociśnieniowa to wszechstronny sprzęt, jaki przyda się w każdym gospodarstwie rolnym. Przy wybieraniu odpowiedniego modelu dla siebie warto wziąć pod uwagę:

  • wydatek wody – im większy, tym szybciej można przesunąć zanieczyszczenia i myć dzięki temu szybciej, co oszczędza czas oraz wodę,
  • ciśnienie robocze – najbardziej skuteczne w czyszczeniu zabrudzeń są urządzenia, w których wartość ta wynosi od 130 do nawet powyżej 250 bar,
  • moc – im wyższa moc, tym większe parametry pracy, a co za tym idzie, dynamika pracy (dla dłuższych przedziałów należy rozważyć zakup maszyny trójfazowej 400V),
  • obudowa – powinna być odporna na różne uszkodzenia czy działanie korozji, jak również chronić podzespoły urządzenia.

 

Trzeba też dokonać wyboru między myjką elektryczną lub z silnikiem spalinowym.

 

Myjki wysokociśnieniowe Kranzle – dla właścicieli gospodarstw rolnych i nie tylko

Kranzle to niemiecka firma zajmująca się produkcją urządzeń takich jak myjki wysokociśnieniowe. Produkowane przez nią produkty znajdują zastosowanie nie tylko w rolnictwie, ale też transporcie oraz szeroko pojmowanym przemyśle. W przypadku gospodarstw rolnych sprawdzą się modele takie jak Kranzle Quadro 1200 TST (duża, przemysłowa myjka z solidną obudową i bogatym wyposażeniem – dobra do mycia maszyn rolniczych i budynków inwentarskich) czy Kranzle Therm RP 1400 (z podgrzewaniem olejowym wody, o bardzo mocnych parametrach – przeznaczona do pracy w ciężkich warunkach). Inwestycja w taki sprzęt od renomowanego producenta to dobry wybór dla rolników, jak również każdego, kto potrzebuje niezawodnych akcesoriów do czyszczenia.

Tematy: