Słownik rolniczy

Porady dla rolników

ogrodzenie pastwiska

Wypuszczanie zwierząt hodowlanych na pastwiska ma ogromne znaczenie dla ich dobrostanu i ogólnego rozwoju. Wymaga to jednak zadbania o ich bezpieczeństwo. Dlatego konieczne jest skuteczne ogrodzenie pastwiska. Jak je wykonać? Jakie będzie najlepsze? Sprawdź!

 

Czynniki do rozważenia przed wyborem ogrodzenia

Aby ogrodzenie pastwiska należycie spełniało swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrane. Do najważniejszych czynników, które należy wziąć przy tym pod uwagę, są:

 • wielkość pastwiska,

 • typ zwierząt hodowlanych,

 • warunki klimatyczne i geograficzne,

 • budżet,

 • przewidywany czas użytkowania ogrodzenia,

 • rodzaj zagrożeń, przed jakimi ma chronić ogrodzenie.

Ogrodzenie pastwiska musi być przede wszystkim solidne i trwałe. Musi eliminować ryzyko ucieczek, chronić zwierzęta hodowlane przed drapieżnikami i innymi zewnętrznymi zagrożeniami. Zwykle gospodarzom zależy również na wykonaniu trwałego ogrodzenia pastwisk, które posłuży im przez wiele lat. Co zatem wybrać?

Różne typy ogrodzeń

Wybór ogrodzeń na pastwiska jest dość szeroki. Na rynku można znaleźć wiele rozwiązań, w tym ogrodzenia pastwisk:

 • z drewna,

 • z tworzyw sztucznych,

 • z drutu,

 • z siatki,

 • z metalu.

Drewno czy metal najczęściej są wykorzystywane do tworzenia małych zagród. Na większych pastwiskach, przeznaczonych np. dla bydła mięsnego, bydła mlecznego czy koni, częściej stosuje się tańsze i prostsze w wykonaniu ogrodzenia z drutu, siatki czy tworzyw. Wszystkie te rozwiązania mają jednak ograniczoną skuteczność. Dlatego najpopularniejszym rozwiązaniem na dużych pastwiskach jest tzw. elektryczny pastuch.

Jakie ogrodzenie pastwiska dla bydła najlepiej wybrać?

W przypadku bydła mięsnego lub bydła mlecznego najczęściej stosowany jest tzw. elektryczny pastuch. Jest to ogrodzenie z drutu pod napięciem, które skutecznie odstrasza zwierzęta, powstrzymując je od ucieczek. Jednocześnie chroni przed atakami drapieżników i innymi zagrożeniami z zewnątrz. Jest również bardzo trwałe!

Trzeba jednak pamiętać, że o ile samo ogrodzenie elektryczne świetnie sprawdzi się w przypadku dorosłych krów mlecznych czy mięsnych, o tyle w przypadku wypasania cieląt na tym samym terenie, konieczne będą dodatkowe środki ochrony. Młode zwierzęta nie są nauczone, aby przebywać w granicach ogrodzenia i często mogą je forsować. Dlatego warto zastosować dodatkowo siatkę z drutu, która ma za zadanie powstrzymać młode przed ucieczką.

Kiedy stosować elektryczne pastuchy?

Elektryczne ogrodzenia pastwisk mają bardzo szerokie zastosowanie. Są uniwersalne – świetnie sprawdzają się do ochrony przed z zagrożeniami "z zewnątrz" (np. dzikami, sarnami, jeleniami), a także zapobiegają ucieczce bydła, koni czy owiec z wyznaczonego pastwiska. Mogą być stosowane również do:

 • ochrony upraw przed dziką zwierzyną,

 • zabezpieczania przydomowych oczek wodnych (np. przed kotami),

 • zabezpieczania strychów przed kunami,

 • ochrony kurników, gołębników,

 • ochrony szkółek leśnych i sadów (przed zającami, sarnami) oraz w wielu innych sytuacjach.

Bezpieczeństwo i regulacje prawne

Oczywiście ogrodzenie pastwiska musi być też zgodne z przepisami i bezpieczne – zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Wybór ogrodzenia elektrycznego spełnia te kryteria, pod warunkiem że jest ono profesjonalnie wykonane. Jednym z głównych elementów ogrodzenia elektrycznego jest przewodnik wykonany np. z dwóch równolegle biegnących drutów, siatki lub plecionki. To po jego dotknięciu zwierzę doznaje szoku elektrycznego. Przewodnik musi być zatem widoczny – dzięki temu ogrodzenia pastwisk skutecznie odstraszają zwierzęta.

Jak upewnić się, że elektryczny pastuch jest zgodny z prawem i bezpieczny? Najlepiej zdecydować się na kompletne ogrodzenie elektryczne od sprawdzonego producenta lub dystrybutora. Gotowe zestawy ogrodzeniowe znajdziesz w ofercie Lewmik.pl – decydując się na zakup z tego sklepu przy grodzeniu terenu, możesz być pewien jakości, bezpieczeństwa i bezawaryjności ogrodzenia elektrycznego. Dodatkowo pamiętaj, aby sprawdzić lokalne przepisy dotyczące ogrodzeń. Może się bowiem zdarzyć, że na danym terenie obowiązują ograniczenia związane np. z typem czy wysokością płotu.

Podsumowanie i rekomendacje

Spośród wszystkich sposobów na wykonanie ogrodzenia pastwisk można wyróżnić jeden, który jest nie tylko najskuteczniejszy, ale również najbardziej uniwersalny – to elektryczny pastuch. Kompletne elektryczne ogrodzenia pastwisk oraz ich elementy znajdziesz w sklepie Lewmik.pl. Sprawdź również pozostałe artykuły przydatne hodowcom – m.in. akcesoria do znakowania bydła.

Tematy: