Słownik rolniczy

Porady dla rolników

fungicydy

Adiuwant to niezwykle ważny składnik w ochronie roślin i w ogóle we współczesnym rolnictwie czy ogrodnictwie. Dzięki nim możliwe jest skuteczniejsze zwalczanie grzybów, które stanowią poważne zagrożenie dla upraw rolnych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej adiuwantom do fungicydów, ich działaniu oraz znaczeniu dla rolnictwa.

 

Co to są adiuwanty do fungicydów?

To substancje, które dodaje się do preparatów grzybobójczych w celu zwiększenia ich skuteczności. Są to zwykle związki chemiczne, które poprawiają właściwości i penetrację fungicydów, umożliwiając im lepsze przenikanie przez woskową powłokę roślin oraz skuteczniejsze zwalczanie grzybów.

Rodzaje adiuwantów do fungicydów

Istnieje wiele różnych rodzajów środków do fungicydów, które mogą być stosowane w zależności od konkretnych warunków uprawy. Oto kilka przykładów:

  • Adiuwanty zmniejszające napięcie powierzchniowe: te substancje zmniejszają napięcie powierzchniowe kropel fungicydu, umożliwiając im lepsze rozprzestrzenianie się na powierzchni rośliny.
  • Rozpuszczalne w wodzie: środki ułatwiają mieszanie fungicydów z wodą, co pozwala na równomierne pokrycie roślin.
  • Zwiększające przyczepność: te adiuwanty do fungicydów poprawiają przyczepność kropel fungicydu do powierzchni rośliny, co zwiększa skuteczność zwalczania grzybów.

Działanie adiuwantów do fungicydów

Adiuwanty do fungicydów działają na kilka sposobów, które przyczyniają się do zwiększenia skuteczności preparatów grzybobójczych.

Poprawa penetracji

Jednym z głównych efektów adiuwantów do fungicydów jest poprawa penetracji preparatów grzybobójczych przez woskową powłokę roślin. Dzięki temu fungicydy są w stanie dotrzeć do miejsc, gdzie grzyby się rozwijają, zapewniając skuteczną ochronę przed infekcjami.

Zwiększenie przyczepności

Stosowanie adiuwantów zwiększa przyczepność preparatów grzybobójczych do powierzchni roślin. Dzięki temu krople fungicydu nie spływają z liści czy łodyg, a skutecznie pozostają na miejscu, gdzie są potrzebne do zwalczania grzybów.

Ułatwienie rozprzestrzeniania się

Dzięki adiuwantom do fungicydów krople preparatów grzybobójczych mogą równomiernie rozprzestrzeniać się na powierzchni rośliny. To pozwala na efektywne pokrycie całej rośliny, co z kolei zwiększa skuteczność zwalczania grzybów.

Dowiedz się więcej na: https://agromix.com.pl/kategoria/adiuwanty/adiuwanty-do-fungicydow/

Podsumowanie

Adiuwanty do fungicydów są nieodłącznymi składnikami w ochronie roślin. Dzięki nim możliwe jest efektywne zwalczanie grzybów oraz ochrona upraw roślinnych przed infekcjami. Ich działanie polega głównie na poprawie penetracji i przyczepności preparatów grzybobójczych. Adiuwanty fungicydowe mają ogromne znaczenie dla rolnictwa, przyczyniając się do zwiększenia skuteczności zwalczania grzybów i ochrony upraw.

Tematy: