Słownik rolniczy

Porady dla rolników

kury nioski

Pasza dla kur niosek musi spełniać wysokie parametry żywieniowe, a przy tym łączyć się z właściwościami prozdrowotnymi. Gwarancja smakowitych jaj i doskonale wybarwionego żółtka to kluczowy element chowu i hodowli drobiu. Oczywiście, pokarm musi być także chętnie pobierany przez nioski. Na co zwrócić uwagę przy wyborze paszy?

 

Składniki zawarte w prawidłowo zbilansowanej paszy

Pasza dla kur niosek składa się ze starannie wyselekcjonowanych komponentów roślinnych. Prym wiedzie kukurydza, w postaci ekstrudowanej oraz grubo mielonych nasion. Śruta kukurydziana zawiera do 70% węglowodanów. Kukurydza to także źródło naturalnych barwników, które wzmacniają piękny kolor żółtka. Śruta sojowa i Golden Protein ekstrudowana poekstrakcyjna śruta rzepakowa to cenne źródła białka, o wyjątkowo korzystnym składzie aminokwasowym. Pasza dla kur niosek powinna zawierać również pszenicę - podstawowe zboże w żywieniu kur niosek. Występuje w 2 postaciach - chętnie pobieranych przez kury płatków oraz grubo kruszonych nasion, wspomagających pracę mielca. Takie dodatki jak siemię lniane i ostropest plamisty zapewniają bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych i wspomagają pracę wątroby. Pasza dla kur bez GMO jest chętnie stosowana w chowie przyzagrodowym i na ekologicznych wybiegach.

Dlaczego warto zwracać uwagę na potrzeby żywieniowe drobiu?

Częstym błędem hodowców kur nieśnych jest stosowanie tylko jednego rodzaju paszy, np. samej pszenicy. Warto jednak pamiętać, że nawet na szerokim wybiegu kury nie znajdą wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Muszą one być dostarczane z paszą, wraz z minerałami i witaminami, najlepiej w formie doskonale przyswajalnych, ekstrudowanych składników. Na wartość konsumpcyjną jaj wpływa przede wszystkim żywienie kur niosek. To dlatego wiejskie jaja smakują dużo lepiej od tych od kur z chowu klatkowego - zwierzęta uzupełniają dietę znalezionymi w glebie owadami i roślinami. Doskonałym uzupełnieniem takiego systemu żywienia niosek jest odpowiednio dobrana, naturalna mieszanka paszowa. Oprócz tego na wartość smakową jaj wpływa również wiek i pochodzenie kur, profilaktyka weterynaryjna oraz stosowany system chowu.

Zalety pasz o dopasowanym składzie

Podając mieszankę paszową dla kur niosek, wpływasz nie tylko na zdrowie zwierząt, ale też na zdrowie osób spożywających jaja od Twoich niosek. To, co podajemy kurom, ma bezpośredni wpływ na skład jaj. Wbrew pozorom jaja mogą przybierać różne odcienie i plamistość, o ile zachowane są gładkie i mocne skorupy. Najwięcej o prawidłowym żywieniu mówi ocena organoleptyczna białka i żółtka. Białko powinno być klarowne, o subtelnym zabarwieniu i sprężyste. Na pewno nie może być wodniste. Żółtko musi być odpowiednio wybarwione, nie powinno rozlewać się po rozbiciu jajka. Dobrze dobrane pasze wpływają na zdrowotność kur, czego wyraźnym znakiem jest ładne upierzenie i żywotność drobiu. Najlepsza pasza dla kur niosek od Lira Pasze to także wygoda - wszystkie niezbędne składniki dla kur niosek są już zawarte w gotowej mieszance.

Smakowita pasza bez sztucznych dodatków

Co ciekawe, do niedawna sądzono że drób nie posiada w ogóle kubków smakowych. Dziś wiemy, że reagują między innymi na smak gorzki w paszach. Dlatego smakowitość karmy na ogromny wpływ na pobieranie odpowiedniej ilości dziennego zapotrzebowania na pożywienie wraz z gotową paszą. Dodatek w postaci aromatycznych ziół to to, co wyróżnia naszą paszę dla drobiu. Więcej informacji o jej unikalnych właściwościach znajdziesz na: https://www.lira-pasze.pl/newsView,73,zdrowe-jajka-od-szczesliwych-kur-pasza-zdrowe-jajko,PL

Tematy: