Słownik rolniczy

Porady dla rolników

magazynowanie żywności

Magazyny, w których przechowywana jest żywność, muszą spełniać ściśle określone wymogi sanitarne, które zagwarantują bezpieczeństwo produktów. Mowa tutaj nie tylko o dopełnieniu procedur składowania i odpowiednim przeszkoleniu personelu, ale również o kwestiach związanych projektowaniem i budową magazynu.

 

Hale magazynowe — skuteczny i tani sposób przechowywania żywności

Stalowe hale rolnicze to obecnie jeden z najtańszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów przechowywania żywności oraz płodów rolnych. Takie rozwiązanie pozwala inwestorowi zoptymalizować wskaźniki sprzedażowe, dostarczając produkt najwyższej jakości. Co więcej, jeśli magazyn stoi pusty, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywać w nim np. maszyny rolnicze i narzędzia.

Magazyn powinien być funkcjonalny, wytrzymały i trwały. Projekt takiego obiektu należy zlecić renomowanej firmie, która dostosuje go do potrzeb inwestora. Zadba ona o wszelkie najmniejsze szczegóły — w tym o także o dostęp do zimnej i ciepłej wody, wentylację, systemy chłodzenia i inne niezbędne udogodnienia. Aby magazyn był w pełni funkcjonalny i opłacalny w dłużej perspektywie czasowej, jego specyfika musi zostać właściwie ukierunkowana już w fazie projektowej.

Budowa magazynu na żywność — krok po kroku

Przede wszystkim warto pamiętać, że jeden magazyn może pełnić wiele funkcji. Dlatego też hale stalowe przewyższają inne konstrukcje tego typu. Wszystko zależy od tego, jakie produkty żywnościowe będą w magazynie przechowywane. Niektóre z nich wymagają temperatury na poziomie przynajmniej -18 stopni Celsjusza (magazyny chłodnicze). Jest to wymóg, którego należy przestrzegać w przemyśle spożywczym.

Z drugiej strony, w magazynach można przechowywać płody rolne, takie jak np. zboże. W takim wypadku projektuje się m.in. specjalne ścianki oporowe, włókna antykondensacyjne drop-stop (zapobiegające skroplinom), szerokie bramy itd. To jednak nie wszystko.

W kontekście budowy magazynu bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie pomieszczeń magazynowych. Obiekt powinien posiadać sprawnie działającą wentylację i znajdować się z dala od źródeł zanieczyszczeń oraz wilgoci. Nie bez znaczenia jest również izolacja termiczna, która pomoże w utrzymaniu stałej temperatury w magazynie.

Magazyn musi być dobrze oświetlony. Jest to ważne z perspektywy pracowników, którym łatwiej będzie wówczas rozpoznawać produkty i etykiety. Zbyt silne światło słoneczne może przyspieszyć procesy utleniania i wpłynąć negatywnie na jakość przechowywanej żywności lub płodów rolnych. W przypadku magazynów na żywność kluczowy jest też wybór podłogi. Powinna być ona antypoślizgowa, łatwa do czyszczenia i odporna na wilgoć.

Magazyny żywności muszą posiadać odpowiednie systemy kontroli wilgoci i systemy alarmowe. Pozwala to zapobiegać rozwojowi pleśni i wysychania, co wpłynie na jakość produktów. Co więcej, takie obiekty muszą odznaczać się łatwością konserwacji i optymalną wysokością. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się konstrukcje stalowe, które stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych budynków murowanych.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/rolnictwo/