Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Fotowoltaika dla rolnika - czy jest opłacalna? Sprawdź!

Rolnictwo nieustannie się rozwija i staje coraz bardziej nowoczesne. Warto wspomnieć, że zużycie prądu w tej branży jest bardzo wysokie. Osoby prowadzące gospodarstwa rolne poszukują różnych sposobów na oszczędności. Dobrym pomysłem na redukcję kosztów jest założenie własnej elektrowni słonecznej. Fotowoltaika dla rolnika niesie ze sobą wiele korzyści. Sprawdź jakie!

 

Na jakie dopłaty do fotowoltaiki mogą liczyć rolnicy?

Przyjmuje się, że prąd stanowi nawet 20 procent całkowitych kosztów, które ponosi osoba prowadząca gospodarstwo rolne. Przedsiębiorcy w swojej codziennej pracy korzystają z licznych energochłonnych maszyn. Opłacalność paneli słonecznych wynika właśnie z coraz wyższych kosztów utrzymania gospodarstw. Fotowoltaika może okazać się doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli skorzystamy z aktualnych form dofinansowań. Wiele szczegółów poznasz na stronie https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-dla-rolnika/. Rolnicy mogą skorzystać z takich form wsparcia, jak: Agroenergia, Zielona Energia, Mój Prąd, Czyste Powietrze, Stop Smog. Ponadto przedsiębiorca może skorzystać z leasingu czy wynajmu długoterminowego. Innym rodzajem pomocy finansowej jest pożyczka na cele środowiskowe w postaci kredytu preferencyjnego, którego przyznają instytucje bankowe. Co ważne, przyznanie dofinansowania w ramach programu Mój Prąd, wyklucza niestety możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej.

Instalacja paneli fotowoltaicznych w gospodarstwa rolnych- dlaczego warto?

Montaż paneli słonecznych jest oczywiście sposobem na znaczące obniżenie rachunków za prąd, ale nie tylko. Taka inwestycja niesie ze sobą także inne korzyści dla rolników. Aby określić koszt inwestycji, jak i czas jej zwrotu, możemy skorzystać z takiego narzędzia jak https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/. Jakie zalety ma montaż systemu fotowoltaicznego w gospodarstwie rolnym?

  • niezależność energetyczna- posiadając własną elektrownię słoneczną, gospodarstwo może uniezależnić się od rosnących wciąż cen energii elektrycznej. Ponadto panele fotowoltaiczne gwarantują stały dopływ prądu, dzięki czemu rolnik nie musi obawiać się jego przerw w dostawie, wywołanych awariami sieci tudzież złymi warunkami pogodowymi,
  • ochrona planety- energia pochodząca z instalacji fotowoltaicznych jest czysta i nie szkodzi środowisku naturalnemu,
  • dodatkowe środki na inwestycje- oszczędzając na rachunkach za energię elektryczną, możemy przeznaczyć dodatkowe fundusze na rozwój przedsiębiorstwa, czyli na przykład rozbudowę hal czy zakup nowoczesnych sprzętów,
  • korzyści finansowe- rolnik może liczyć na otrzymanie ulgi inwestycyjnej czy amortyzację kosztów związanych z inwestycją w instalację słoneczną,
  • pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa- montaż paneli słonecznych wpływa także na sam sposób postrzegania danego gospodarstwa rolnego przez podmioty zewnętrzne,
  • dodatkowe punkty PROW- posiadanie paneli słonecznych to także możliwość na uzyskanie dodatkowych 5 punktów podczas oceny wniosków dotacyjnych z PROW.

 

Fotowoltaika dla rolnika - dlaczego warto?

 

Panele fotowoltaiczne dla rolników- czym powinny się charakteryzować?

Panele słoneczne dla gospodarstw rolnych muszą być wytrzymałe. Wykorzystywanie nawozów sztucznych przy uprawie roślin oraz hodowla zwierząt, doprowadzają do zwiększenia poziomu amoniaku i pozostałych związków organicznych oraz chemicznych w powietrzu. Instalacja fotowoltaiczna musi być więc odporna na szkodliwy wpływ tych substancji. Kolejną ważną kwestią jest to, aby panele PV były odporne na zabrudzenia oraz łatwe do utrzymania w czystości. Warto podkreślić, że ilość pyłów obecnych w powietrzu w gospodarstwach rolnych jest wyższa, aniżeli w przypadku domów jednorodzinnych. Moduły powinny być zainstalowane w miejscu, gdzie istnieje możliwość ich bezproblemowej konserwacji.

Gdzie zamontować panele PV?

Panele słoneczne zazwyczaj montuje się na dachach. W przypadku gospodarstw rolnych może być to dach hali, obory czy stodoły. Ważne jest jednak to, aby konstrukcja dachu była wytrzymała, a same panele nie zostały przysłonięte przez drzewa czy inne obiekty. Alternatywą jest montaż elektrowni słonecznej na gruncie. To także dobre rozwiązanie, ponadto zapewnia nam swobodniejszy dostęp do paneli.

Fotowoltaika dla rolników jest świetnym sposobem na optymalizację kosztów. Generowanie własnej energii daje też szansę na szybszy rozwój, gdyż zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w rozbudowę czy unowocześnienie przedsiębiorstwa.

Tematy: