Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Drony to nie tylko sprzęty do zdjęć – to również sprzęty tworzone z myślą o zastosowaniu profesjonalnym. Można się z nimi spotkać m.in. w budownictwie, architekturze, ratownictwie, energetyce, rolnictwie oraz oczywiście w branży filmowej. Czym charakteryzują się takie urządzenia i dla kogo będą najbardziej przydatne? Oto najważniejsze informacje o tzw. dronach przemysłowych.

 

Czym są drony przemysłowe?

Drony przemysłowe to wysokiej jakości urządzenia stworzone z myślą o profesjonalnym wykorzystaniu w różnych branżach. Są one często specjalizowane pod kątem konkretnych zadań. Mogą służyć do różnych celów – od patrolowania terenu po precyzyjne zadania w ramach procesów przemysłowych. Ich koszt to często kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W zamian za tę kwotę można jednak liczyć na wyjątkową jakość, wytrzymałość oraz wyjątkowe funkcje. Przed zakupem takiego drona należy dokładnie sprawdzić jego parametry oraz specyfikę pracy. Takie sprzęty można znaleźć m.in. w sklepie Megadron – oferta obejmuje drony geodezyjne (do mapowania terenu i obiektów), podwodne czy rolnicze (np. opryskowe).

Gdzie wykorzystuje się drony przemysłowe?

Drony przemysłowe znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie różnych sektorów. Najczęściej jednak można je spotkać w branży budowlanej, energetycznej, rolniczej oraz medialnej. Ich szerokie wykorzystanie to przede wszystkim zasługa licznych funkcjonalności oraz uniwersalnej konstrukcji, która umożliwia łatwe wykonanie bardzo różnych zadań. Przemysłowe drony sprawdzają się m.in. do:

  • monitorowania obiektów,
  • precyzyjnego pozycjonowania w trakcie budowy,
  • mapowania terenu,
  • tworzenia profesjonalnych ujęć z interesującej perspektywy,
  • inspekcji urządzeń i ich temperatury (głównie z użyciem termowizji),
  • opryskiwania upraw.

Takie sprzęty znacznie różnią się od hobbystycznych dronów, które są najczęściej wykorzystywane do zdjęć i nagrań z podróży. Drony przemysłowe muszą działać bez przerwy przez wiele godzin, przez co potrzebują znacznie większej baterii, co przekłada się także na spory wzrost wagi urządzenia. Niezbędna jest również odpowiednio wysoka jakość nagrań, długi zasięg sterowania oraz solidne wykonanie, dzięki któremu urządzenie poradzi sobie w różnych warunkach. W większości przypadków tego typu sprzęty są kontrolowane przez automatyczne systemy, które pozwalają na bezobsługową pracę w trybie 24/7.

Jak wybrać odpowiedniego drona przemysłowego?

Przed zakupem drona przemysłowego należy dokładnie sprawdzić jego możliwości. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność – np. w ratownictwie najlepiej sprawdzą się urządzenia z kamerami termowizyjnymi oraz dużym zoomem. W branży rolniczej dobrym wyborem będą za to bezzałogowe drony wyposażone w opryskiwacze czy kamery multispektralne, pozwalające na wykrywanie uszkodzeń i niedoborów na polach czy w lasach. Takie sprzęty działają dzięki pasmom NIR, które umożliwiają odczytanie wskaźnika wegetacji. W przypadku sektora medialnego podstawową kwestią będzie jakość obrazu, a także parametry lotu – w szczególności wysokość. Drony wykorzystywane przez firmy przemysłowe często skupiają się z kolei na konkretnych, specjalistycznych zadaniach.

Tematy: