Słownik rolniczy

Porady dla rolników

plony

Sukces, zwłaszcza ten długoterminowy, z pewnością nie jest dziełem przypadku. Oczywiście nie możemy mieć wpływu na wszystkie zmiennie dotyczące przedmiotu naszej działalności, ale wcale nie musimy być skazani na łaskawość koniunktury ekonomicznej czy po prostu życiowego losu.

 

Bezbłędnie pomagają nam w tym zdobycze technologiczne oraz rozwiązania cywilnoprawne. Jak się okazuje, robią to też w tak wydawałoby się konserwatywnej branży, jak rolnictwo.

Zmiana jedyną stałą

Rolnictwo staje obecnie przed niespotykanym wcześniej problemem związanym ze zmianami klimatycznymi. Doświadczenia gospodarzy na zachodzie Polski w lipcu 1997 roku po przejściu tzw. Powodzi Tysiąclecia dobitnie pokazały, jak istotne jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej na wypadek klęski żywiołowej. Szczególnie popularne w ostatnim czasie stały się internetowe porównywarki ofert agencji ubezpieczeniowych, najbardziej upowszechnione wśród zmotoryzowanych. Algorytmy wyszukiwarek wyłuskują spersonalizowane oferty w okamgnieniu przy zapewnieniu podstawowych danych przedmiotu. Jednak nawet najlepsze ubezpieczenie nie zastąpi zdrowego rozsądku i wcześniejszego planowania, dlatego warto zawczasu wiedzieć, jakie są prognozy pogody dla gospodarstw w danym rejonie. Możemy to sprawdzić za pomocą takich narzędzi, jak to: https://agronomist.pl/narzedzia/pogoda-dla-twojego-gospodarstwa.

Dziadek Mróz wreszcie pod nadzorem

Pogoda dyktuje nienegocjowalne warunki. Poczynając od temperatury, częstotliwości występowania opadów na danym obszarze, poprzez wilgotność gleby, aż po siłę wiatru – wypadkowa tych wszystkich pomiarów wskazuje agronomowi moment rozpoczęcia prac na polach. Telewizyjny segment nadawany tuż po serwisie informacyjnym może co najwyżej podpowiedzieć nam, kiedy wziąć ze sobą parasol, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie sprofilowana, wypełniona istotnymi parametrami prognoza pogody dla danego obszaru. Tak jak kiedyś nawigacja satelitarna wiązała się z poniesieniem znacznych kosztów, by po kilku latach stać się powszechną i darmową, tak również wyspecjalizowane raporty są już oferowane bezpłatnie.

Mnogość rozwiązań i narzędzi, także tych związanych z prognozowaniem pogody, potrafi przyprawić o ból głowy. Pamiętajmy zatem, aby dobierać te gwarantujące nam efektywność i oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również czasu.

Tematy: