Słownik rolniczy

Porady dla rolników

pędraki w roślinach

Czy wiesz, że Twoje plony wymagają ciągłego obserwowania? Ich bujny rozrost to wypadkowa wielu elementów – nie tylko cierpliwości i stosowania odpowiednich środków, ale także spoglądania i reagowania na ewentualne nieprawidłowości. Mowa to u np. występowaniu chorób lub szkodników, które uszkadzają rośliny i zaburzają ich prawidłowy rozwój. Przykładem takich szkodników są pędraki – pospolite larwy, które tylko czyhają w ogrodzie na odrobinę Twojej nieuwagi.

 

Czym są pędraki?

Pędrak – gruba, mało ruchliwa larwa chrząszczy. Dorosły osobnik składa jej jaja w ziemi, które rozwijają się i bytują w roślinach. Docelowo owady osiągają długość ok 3cm i wyróżniają się brązową główką. Ich pokaźny rozmiar sprawia, że bez problemu można je dostrzec i rozpoznać.

Sam pędrak nie ma odnóży odwłokowych, a jego krótki tułów wygina się na kształt litery „C”. Larwa najczęściej życie w glebie lub starym drewnie, dlatego też uchodzi za pospolitą i często występującą na polach oprawnych i w ogrodach.

Pędraki żywią się korzeniami roślin i częścią traw, co narusza ich konstrukcję i sprawia, że te stają się nierównomierne i zygzakowate. Na skutek ich bytowania korzenie roślin stają się łamliwe, a co za tym idzie - szybko gniją i nie są w stanie pobierać składników odżywczych. Ostatecznie więc obumiera cały, uszkodzony w ten sposób, system korzeniowy.

Skąd wziął się pędrak w moim ogrodzie?

Nieprawdą jest, że występowanie pędraków to wynik niewłaściwej pielęgnacji czy stosowania określonych środków ochrony roślin (https://wpolu.pl/category/srodki-ochrony-roslin). Ich pojawienie się to jeden z (niestety) naturalnych procesów, które reguluje i wprowadza natura.

Jedyne co możesz zrobić to obserwować stan swoich plonów i w razie konieczności – wdrażać odpowiednie substancje i środki. Alarmujące powinny być dla Ciebie:

  • Żółknięcie trawnika,
  • Luźna drań, która można łatwo oddzielić od gleby
  • Brązowe, zaschnięte źdźbła.

Z czasem dostrzeżesz także same larwy, które pojawiają się tuż pod powierzchnią gleby. Obserwuj także korę drzew i korzenie krzewów, w których lubią zagnieżdżać się nieproszeni goście.

Interesującym i alarmującym sygnałem jest też sytuacja, w której zauważasz, że stosowane nawozy, mające za zadanie dostarczyć składników pokarmowych, nie spełniają swojej roli i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Często przyczyną nieefektywnej pielęgnacji są właśnie larwy pędraka, które bytują w Twoim ogrodzie.

Jak się ich pozbyć?

Oczywiście najważniejszym krokiem jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji – tj. przeprowadzenie zabiegów wertykulacji i aeracji, które zapobiegną ich dalszemu rozwojowi. Warto także przeprowadzić koszenie i wygrabianie starych, zaschniętych fragmentów roślin, które mogą tworzyć filc. To on jest głównym pożywieniem dla larw. Wprowadź także dedykowane preparaty i środki ochrony roślin, które utrudniają warunki glebowe, wymuszając na larwach opuszczenie dotychczasowego środowiska.

Jeśli dostrzeżesz pędraka na powierzchni, która ma zostać zagospodarowana pod teren uprawny – na co najmniej 2-3 tygodnie przed planowanym zasiewem lub zasadzeniem roślin wprowadź substancje usuwające larwy. Usuń także wszelkie chwasty, które są pokarmem dla szkodników – pomóc Ci w tym mogą nawozy dolistne (https://wpolu.pl/category/nawozy-odzywki-odzywki-dolistne) lub nawozy doglebowe (https://wpolu.pl/category/nawozy-odzywki-nawozy-doglebowe).

Upewnij się, że wybrane środki są w pełni bezpieczne i stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta i informacjami zamieszczonymi na etykiecie.

Szereg skutecznych środków na szkodniki (i nie tylko) oferuje sklep Wpolu.pl.

Tematy: