Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Zwalczanie chorób jabłoni

Właściwa ochrona roślin jest kluczowym aspektem dla każdego sadownika, o który musi zadbać w sposób kompleksowy. Stosując zabiegi profilaktyczne, możliwe jest zapewnienie odpowiednich i zdrowych plonów niezależnie od panujących warunków. Szczególnie częstym problemem są grzybowe choroby jabłoni, które w znaczący sposób zagrażają uprawom sadowniczym oraz jakościom zbiorów. Podpowiadamy, jak skutecznie im przeciwdziałać oraz co stosować, aby cieszyć się ich doskonałym stanem niezależnie od sytuacji.

 

Najczęstsze choroby w sadzie jabłoniowym

Choroby grzybowe to zdecydowanie najczęściej atakujące rośliny chorobotwórcze patogeny, które powinny być zwalczane zdecydowanie przez cały sezon. Mogą wpływać na pogorszenie jakości plonów, zahamowanie wzrostu, a także porażenie pędów. Dlatego też, aby ochrona ta była skuteczna, konieczne jest dopasowanie odpowiedniego preparatu, który pozwoli je wyeliminować. Do najczęściej spotykanych chorób grzybowych atakujących jabłonie z pewnością możemy zaliczyć: parch, mączniaka oraz zgniliznę.

 

jabłoń

 

Zwalczanie chorób jabłoni wbrew pozorom nie musi być trudne. Konieczne jest jednak zadbanie o odpowiednie działania profilaktyczne, czyli między innymi zachowanie właściwej higieny w miejscu upraw oraz usuwanie bieżące owoców, chwastów oraz innych nagromadzonych materii, które mogą stać się prostą pożywką dla grzybów. Dodatkowo ważne jest zapewnienie rozstawu drzew oraz wybór odmian odpornych na wybrane choroby grzybowe. W skutecznej ochronie roślin z pewnością doskonale sprawdzą się fungicydy na jabłonie.

 

choroby jabłoni

 

Sadownicze środki grzybobójcze - kiedy stosować?

Fungicydy to odpowiednie środki grzybobójcze do drzew owocowych, nieocenione podczas ochrony upraw sadowniczych przed rozwijaniem się zarodków grzybów. Ich działanie jest zauważalne w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu patogeny te nie mogą prawidłowo się rozwijać oraz powodować groźnych dla roślin chorób. To ważny aspekt, z którego doskonale zdają sobie sprawę sadownicy zajmujący się uprawami.

 

opryski jabłoni


Choroby grzybowe to znaczące zagrożenie dla upraw sadowniczych, związane również nierozerwalnie z wysoką wilgotnością powietrza. Najbardziej problematyczny okazuje się parch jabłoni, który doskonale przystosowuje się do każdej zaatakowanej rośliny. Jego zwalczanie może być więc naprawdę problematyczne. Opryski jabłoni mają kluczowe znaczenie, ze względu na zastosowanie skutecznych środków chemicznych o działaniu grzybobójczym. Dodatkowo wpływ na ich skuteczność ma wybór odpowiedniego preparatu, technika aplikacji oraz termin przeprowadzania zabiegu. Wiosenne opryski jabłoni chronią rośliny przed chorobami grzybowymi, które atakują większość drzew owocowych.

Środki grzybobójcze do sadu powinny być więc obowiązkową pozycją podczas pielęgnacji upraw, które pozwolą zapobiec wielu problematycznym chorobom grzybowym takim jak parch, brunatna zgnilizna czy mączniak. Wczesnowiosenne opryski jabłoni mają duży wpływ na późniejsze plony i zbiory ze względu na możliwość skutecznego zahamowania rozwoju patogenów. Dlatego też wielu sadowników poszukuje odpowiedzi na to, kiedy wykonać oprysk na parcha jabłoni?

Zwalczanie parcha jabłoni wczesną wiosną najlepiej rozpocząć już pod koniec lutego lub na początku marca, w momencie, gdy rośliny nie rozwinęły jeszcze liści. Jednak termin oprysków warto dostosować do panujących warunków zewnętrznych oraz fazy rozwoju roślin, dzięki czemu podjęte działania będą odpowiednio skuteczne. Niedostosowanie się do tych zaleceń może spowodować znaczący spadek produktywności aplikowanych preparatów, skutkujący nawrotem chorób grzybowych.

 

Parch jabłoni

 

Jakie środki stosować na parcha jabłoni?

Zwalczanie parcha jabłoni wczesną wiosną pozwala na wyeliminowanie chorobotwórczych patogenów, których unieszkodliwienie w późniejszym okresie może być często niemożliwe. Dlatego też wykonywanie oprysków we właściwym terminie obok cięcia roślin jest jednym z kluczowych zabiegów. Co na parcha jabłoni? W tym przypadku zdecydowanie warto sprawdzić fungicydy dostępne w tej ofercie https://www.frusto.pl/fungicydy.htm. To odpowiednie preparaty grzybobójcze o udowodnionej skuteczności, obowiązkowe w uprawach sadowniczych.

Tematy: