Słownik rolniczy

Porady dla rolników

e-pit

Rządzący robią wiele, aby nas przekonać do korzystania z programu Twój e-PIT i całkiem nieźle im to wychodzi. Spora część z nas trochę już automatycznie klika "akceptuj" na formularzu przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Pytanie, czy zawsze jest to la nas opłacalne rozwiązanie?

 

Elektroniczny obieg dokumentów — ePIT zawsze na plus

ePIT to rozwiązanie bardzo wygodne, korzystne i warto do niego rzeczywiście zachęcać każdego. Przedsiębiorcy już mają obowiązek elektronicznego składania dokumentów, coraz więcej podatników indywidualnych także przekonuje się do tej formy złożenia zeznania do US. Przede wszystkim w ten sposób składając ePIT 2022 czy ePIT 2023 upraszczamy całą procedurę, przyspieszamy obieg dokumentów, a samym sobie odejmujemy całkiem sporo obowiązków. Wystarczy dokumenty wypełnić online i kliknąć wyślij do US. Żadnego drukowania, ręcznego wypełniania, wysyłki pocztą lub wizyty w budynku właściwego US. Szybko, możliwie prosto, bez kolejek i niepotrzebnych nerwów.

Zalety ePIT 2022

Z punktu widzenia zdecydowanej większości podatników wypełnienie formularza elektronicznego jest znacznie prostsze niż robienie tego na wersji papierowej:

  • system sporą część danych zapamiętuje, więc autouzupełnianie usprawnia wpisywanie danych w odpowiednie pola,
  • dane z PITu od pracodawcy są właściwie importowane do pliku, co minimalizuje ryzyko błędu,
  • system samodzielnie dokonuje właściwych obliczeń, co chroni przed pomyłkami stricte matematycznymi,
  • system uniemożliwia wysyłkę, jeśli choć jedno pole obowiązkowe nie jest wypełnione, dzięki czemu unikasz niebezpieczeństwa wysłania do US niekompletnego zeznania, do którego uzupełnienia zostałbyś przez US wezwany.

 

Nie musisz już martwić się o swoje rozliczenia dzięki PITax.pl

Samo rozliczenie takiej deklaracji również przebiega szybciej, dzięki czemu możesz liczyć na to, że ewentualna nadpłata podatku zostanie do ciebie szybciej zwrócona. To dla wielu osób bardzo istotna informacja, która skutecznie zachęca do zmiany papieru na formularz elektroniczny. Wszystkie rozliczenia dzięki temu masz także w jednym miejscu, więc łatwiej ci zapanować nad własnymi rozliczeniami i wypełnieniem obowiązków narzucanych przez obowiązujące prawo.

Nie musisz już martwić się o swoje rozliczenia dzięki PITax.pl

Dlaczego warto robić to samodzielnie?

ePIT możesz oczywiście rozliczyć przez stronę Ministerstwa Finansów, dobrze jednak, abyś pamiętał o jednym, dość istotnym szczególe. W rozliczeniu przygotowanym przez MF nie ma żadnych ulg, odliczeń od podatku i tym podobnych rozwiązań. Formularze te powstają jedynie na bazie informacji o twoich dochodach i zaliczkach na podatek, jakie w PIT-11 przekazują pracodawcy. Plusem jest to, że obecnie ministerialny PIT zbiera już informacje z różnych PIT-11 (co istotne w przypadku osób zatrudnionych w kilku miejscach lub realizujących także zlecenia czy pracujących w oparciu o umowę o dzieło). Nie ma jednak możliwości, aby w tym dokumencie znalazły się informacje o odliczeniach i ulgach. Jeśli się dobrze zastanowić, niby skąd miałyby one zostać pozyskane? Tylko ty wiesz, z jakich ulg możesz skorzystać, do których masz uprawnienia i w końcu, z których ostatecznie decydujesz się skorzystać. Żaden robot zasysający informacje na formularz ePIT tego za ciebie nie zrobi. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po program ePIT, w którym na bazie dokumentu ze strony ministerstwa samodzielnie uzupełnisz niezbędne dane o ulgach i odliczeniach, a system wszystkie należności i tak wyliczy za ciebie. Dzięki temu rozwiązaniu nadal wszystko przebiega sprawnie, a jednocześnie z zyskiem dla ciebie.

 

Tematy: