Słownik rolniczy

Porady dla rolników

Kukurydziana mąka glutenowa jest od dawna wykorzystywana jako pasza dla zwierząt. Wielu doświadczonych hodowców ceni sobie dodatek tej substancji w mieszankach, które podają swoim zwierzętom. Od początku lat dziewięćdziesiątych kukurydziana mąka glutenowa stosowana jest również jako środek chwastobójczy. Substancja ta z czasem ulega rozkładowi, przez co dzięki wysokiej zawartości azotu może być z powodzeniem stosowana jako nawóz. Ważne jest, aby nie dać się zwieść nazwie produktu - w swojej podstawowej formie kukurydziana mąka glutenowa nie zawiera glutenu.

 

Czym jest kukurydziana mąka glutenowa?

Kukurydziana mąka glutenowa to produkt uboczny pozyskiwany w procesie mokrego mielenia kukurydzy podczas ekstrakcji skrobi kukurydzianej. Wśród innych produktów powstających w wyniku tego procesu można wymienić między innymi skrobię, mączkę z kiełków, paszę z glutenu kukurydzianego oraz bulion kukurydziany.

Produkt końcowy jest jednorodnym, drobnym proszkiem o żółto-pomarańczowej barwie. Charakteryzuje się świeżym zbożowym zapachem. Kukurydziana mąka glutenowa zawiera wysoką zawartość białka i dość dobrą zawartość metioniny, która jest cenna dla kur niosek. Stosunkowo wysoka zawartość żółtych ksantofili sprawia, że kukurydziana mączka glutenowa jest także chętnie wykorzystywana do pigmentacji drobiu.

Korzyści z zastosowania mączki kukurydzianej w paszach

Kukurydziana mąka glutenowa jest kojarzona przede wszystkim jako jeden z popularnych składników pasz dla zwierząt hodowlanych. Produkt jest szeroko stosowany jako surowiec paszowy dla zwierząt gospodarskich, w tym ryb, a także składnik karmy dla zwierząt domowych. Doceniany jest również przez producentów karmy dla zwierząt domowych za swoje właściwości wspomagające trawienie. Zawartość mączki kukurydzianej w paszy dostarcza zwierzętom cenne składniki odżywcze takie jak białka, podnosi poziom energii i pigmentu. Produkt często jest wykorzystywany jako alternatywa dla innych białek.

Tak jak inne składniki pasz wytwarzane z kukurydzy, mączkę kukurydzianą charakteryzuje wyższa zawartość tłuszczu oraz wyższa zawartość skrobi niż w przypadku elementów wykorzystywanych w żywieniu zwierząt pochodzących z innych roślin. Pasze z dodatkami pochodzącymi z kukurydzy uważane są za typowo energetyczne, a dzięki brakowi wysokich wartości antyżywieniowych w ziarnach kukurydzy, pasze z dodatkami kukurydzianymi mogą być stosowane dla wszystkich grup zwierząt.

Dawkowanie kukurydzianej mąki glutenowej

Chociaż stosowanie kukurydzianej mąki glutenowej w żywieniu zwierząt posiada wiele zalet, konieczne jest zachowanie ostrożności w aplikowaniu tej substancji. Dawkę paszy zawierającej kukurydzianą mąkę glutenową należy dokładnie dostosować zarówno do gatunku zwierzęcia, jak również do do jego wieku oraz masy ciała.

Gdzie zaopatrzyć się w mączkę kukurydzianą glutenową?

Kukurydzianą mąkę glutenową można znaleźć w ofercie wielu producentów. Należy pamiętać, że najważniejsze przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zawarcia umowy z konkretnym podmiotem jest upewnienie się, że przedsiębiorstwo jest wiarygodnym, transparentnym partnerem biznesowym godnym zaufania oraz że produkt, który oferuje, w zupełności odpowiada na nasze potrzeby zarówno w kwestii specyfikacji, jak i formy czy terminu dostawy.

Kukurydzianą mąkę glutenową dostępną w paczkach 25 kg i w tzw. “Big Bags” dostarcza doświadczona firma Foodcom: https://foodcom.pl/products/kukurydziana-maka-glutenowa/.

Podsumowanie

Kukurydziana mąka glutenowa to produkt stosowany w różnych gałęziach przemysłu, znany między innymi z wykorzystania jako nawóz, środek zwalczający wybrane rodzaje chwastów, ale przede wszystkim, jest to substancja ceniona przez producentów pasz oraz hodowców zwierząt. Uzyskuje się ją w procesie mokrego mielenia kukurydzy podczas ekstrakcji skrobi kukurydzianej, obok skrobii, mączki z kiełków, paszy z glutenu kukurydzianego oraz bulionu kukurydzianego.

Kukurydziana mąka glutenowa jest ceniona przede wszystkim ze względu na jej właściwości wspomagające trawienie u zwierząt, a także dostarczanie zwierzętom białka, energii i pigmentu. Niezależnie od wielu zalet substancji, przy stosowaniu kukurydzianej mąki glutenowej należy zachować ostrożność zarówno w kwestii dobierania odpowiedniej dawki do konkretnego zwierzęcia, jak również pozyskiwania produktu z wiarygodnego, zaufanego źródła.

Tematy: