Słownik rolniczy

Porady dla rolników

ElbioTerraIvo

Sadownicy i ich uprawy coraz częściej borykają się z problemem różnego rodzaju chorób grzybowych. Związane jest to jednoznacznie z uboższymi zasobami gleb oraz niedostateczną zawartością składników odżywczych. Dodatkowo opadające i rozkładające się jesienią liście mogą wpływać na zwiększone powstawanie chorób ze względu na zapewnianie sprzyjających warunków do ich rozwoju. Warto wiedzieć, że istnieją skuteczne sposoby na przyspieszenie procesu rozkładu materii organicznej pozwalające na uwolnienie do gleby odpowiednich składników odżywczych.

 

Rola gleby w sadzie i właściwe nawożenie upraw

 

Rozkład liści jako sposób na skuteczny nawóz dla swoich upraw

 

Obecne ceny nawozów znacząco wzrosły. Dlatego też wielu sadowników poszukuje skutecznych sposobów na obniżenie kosztów upraw. Wykorzystując rozkład resztek organicznych pochodzących z liści, możliwe jest ponowne wykorzystanie składników odżywczych. Przywracając je znów do obiegu, mogą zostać pobrane ponownie przez rośliny, jednak przed tym muszą przejść przez proces mineralizacji. Na rozkład liści w sadzie duży wpływ ma odpowiednie rozdrobnienie resztek, obecność wody i wilgoci, a także sprzyjające pH gleby. Ilość pozyskanych w ten sposób składników odżywczych zależy od zawartości materii organicznej. Im jest jej więcej, tym gleba zostaje lepiej użyźniona.

 

podniesienie zawartości próchnicy w glebie

Pożyteczne bakterie w sadownictwie i ich rola

Szybszy rozkład gleby zapewni nam wykorzystanie możliwości mikroorganizmów, czyli szczepów bakterii. Znajdziemy je w preparacie Elbio Terra Ivo. Wpływają one na poprawę właściwości mikrobiologicznych, wspierając naturalne procesy. Dzięki nim nawet w momencie niewystarczającej zawartości materii organicznej do roślin trafia odpowiednia ilość składników odżywczych, zapewniając im właściwą efektywność. Rozkład liści wpływa pozytywnie na zasobność wodną gleby, zwiększając zawartość próchnicy, będącej magazynem wielu ważnych składników. To wpływa na podniesienie jakości gleby w sposób naturalny i bezpieczny dla roślin.

Preparat Elbio Terra Ivo ze względu na swój kompleksowy skład pozwala pozyskać odpowiednią ilość składników odżywczych z resztek liści. Dodatkowo szybsza mineralizacja wpływa pozytywnie na zmniejszenie rozprzestrzeniania się chorobotwórczych patogenów, pozbawiając ich odpowiedniego otoczenia oraz pożywienia.

 

choroby w sadzie

Pożyteczne mikroorganizmy w produktach mikrobiologicznych

Preparaty mikrobiologiczne wykorzystujące moc pożytecznych mikroorganizmów, są skutecznym rozwiązaniem wpływającym na odżywienie, ochronę oraz rozwój roślin. Dzięki 11 różnym szczepom bakterii obecnych w produkcie zapewniamy kompleksowe działanie w skutecznej poprawie parametrów glebowych. Warto podkreślić, iż mogą być one wykorzystane uniwersalnie, zarówno w przypadku upraw warzywniczych, sadowniczych oraz ozdobnych.

 

proces rozkładu materii organicznych

Wykorzystując ich potencjał, możliwe jest podniesienie zawartości próchnicy w glebie w sposób naturalny i bezpieczny. To świetna alternatywa dla tradycyjnych nawozów oraz środków organicznych. W tym przypadku nie ma konieczności stosowania wielu preparatów odżywczych. Rośliny mogą rozwijać się, pobierając naturalne składniki odżywcze obecne w glebie. Produkty takie jak Elbio Terra Ivo wpływają pozytywnie także na niwelowanie obecnych pozostałości po pestycydach. To ważny aspekt, ponieważ rośliny po ich zastosowaniu mogą wykazywać się toksycznością ze względu na magazynowanie ich we wnętrzu.

Lepsza gleba w sadzie wpływa pozytywnie na jakość plonów

Korzystnym rozwiązaniem w przypadku upraw jest zastosowanie płodozmianu. Jednak w przypadku sadownictwa jest to zadanie w zasadzie niemożliwe. Aby przeciwdziałać postępującemu wyjałowieniu gleby, warto wykorzystać naturalny potencjał roślin. Korzystając z resztek materii, możliwe jest skuteczne odżywienie upraw, a dodatkowo przyspieszając ten proces, nie musimy martwić się obecnością chorób grzybicznych. W ten sposób wpływamy na absorpcję składników oraz wody. Warto sprawdzić sprawdzone preparaty mikrobiologiczne dostępne na stronie www.frusto.pl. Lepsza gleba w sadzie zapewni nam zdecydowanie bardziej wartościowe plony.

Tematy: