Słownik rolniczy

Porady dla rolników

nawóz

Nawozy mineralne nazywane potocznie nawozami sztucznymi, są to substancje stosowane w uprawie roślin w celu polepszenia właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych gleby. Wzbogacają glebę o składniki pokarmowe niezbędne dla rozwoju uprawianych roślin. Najważniejszymi składnikami nawozów sztucznych są: azot (N), fosfor (P), potas (K), wapń (Ca), magnez (Mg) i siarka (S). Jakość, efektywność uniwersalnych nawozów sztucznych zależy od ich składu, od zawartości poszczególnych składników.

Warto zwrócić uwagę, że z całkowitej masy składnika wprowadzonego do gleby w nawozie mineralnym, tylko jego część zostaje wykorzystana przez roślinę uprawną. Wielkość plonów zależy również od składnika pokarmowego, który występuje w glebie w najmniejszej ilości. Efektywne nawożenie, wzbogacenie gleby uzasadnione ekologicznie i ekonomicznie, powinno być zgodne z zasadą „tak dużo, jak to konieczne, tak mało, jak to możliwe” dostarczonych składników pokarmowych. Efektywne nawożenie zapewniające obfite plony powinno być uwarunkowane znajomością zasobności gleby w składniki przyswajalne.

 

Jaki powinien być efektywny, uniwersalny nawóz sztuczny?

Uniwersalny nawóz sztuczny powinien umożliwiać szybkie i łatwe wprowadzanie do gleby pierwiastków niezbędnych do wzrostu roślin. Nawóz uniwersalny powinien dostarczyć roślinom, w odpowiednich proporcjach, wszystkich niezbędnych elementów pokarmowych. Nawozy mineralne są związkami chemicznymi dostarczającymi składniki odżywcze i poprawiającymi fizyko-chemiczne właściwości gleby. Do prawidłowego wzrostu roślin niezbędne są zarówno mikroelementy (konieczne w niewielkich ilościach), jak i makroelementy (potrzebne roślinom w dużych ilościach). Nawóz uniwersalny powinien uwzględniać odpowiedni balans poszczególnych składników. Przykładowo: azot jest konieczny do wzrostu roślin, fosfor odpowiada za przebieg fotosyntezy, potas reguluje gospodarkę wodną, mikroelementy jak żelazo, cynk, miedź, chlor, bor i inne, które są pobierane przez rośliny w ilościach śladowych, odpowiadają za ich prawidłowy rozwój. Efektywność stosowania nawozów mineralnych zależy od prawidłowych zabiegów agrotechnicznych, właściwego poziomu nawożenia, terminowego, równomiernego wysiewu nawozów dobrej jakości i relatywnie tanich.

 

Jak wybrać producenta efektywnych nawozów sztucznych?

Uznanym, polskim producentem nawozów ogrodniczych i rolniczych jest GRUPA INCO S.A. produkująca nawozy mineralne i mineralno-organiczne. Nawozy pod nazwą Azofoska i Florovit, są wytwarzane na nowoczesnych liniach produkcyjnych z zastosowaniem nowoczesnych technologii bezpiecznych dla ludzi i dla środowiska naturalnego. Odpowiednie receptury, dobór proporcji składników i formy ich występowania pozwalają na efektywne zastosowanie nawozów do kompleksowego nawożenia roślin. Nawozy mineralne i mineralno-organiczne produkowane przez GRUPA INCO S.A. z powodzeniem stosowane w uprawach rolniczych, sadowniczych i ogrodniczych zarówno przez profesjonalistów, jak i hobbystów. Nawozy są konfekcjonowane w wygodne w użyciu opakowania przeznaczone do recyklingu.

Tematy: