Słownik rolniczy

Porady dla rolników

nawożenie pszenicy ozimej

Najlepszym sposobem na przygotowanie się do nadchodzącej zimy jest nawożenie upraw. Pszenica ozima potrzebuje dodatkowego uderzenia, aby nie tylko przetrwać, ale także wyprodukować więcej niż oczekiwano. Jeśli uprawiasz to zboże w domu, upewnij się, że w zasięgu ręki nie ma chwastów ani innych niepożądanych roślin przed zastosowaniem składników odżywczych, aby nie konkurowały z naszymi i nie obniżały ich skuteczności. Dodatkowo powinniśmy zawsze śledzić lokalne warunki pogodowe, ponieważ mogą się one dość znacznie różnić w zależności od miejsca zamieszkania – co oznacza, że każde pole będzie prawdopodobnie wymagało nieco innych ilości nawozów.

 

  • Warunki

Nawożenie pszenicy ozimej jest ważne, ale ważne są również warunki, w jakich się ją uprawia. Pszenica ozima ma jedne z najwyższych wymagań cieplnych w rolnictwie. Do wzrostu potrzebuje słonecznych jesieni, a okresy bezmroźne są ograniczone jedynie przez to, jak zimno jest w nocy lub w śnieżne dni – możliwe jest nawet -25ºC pod pokrywą śnieżną! Roślina ta lubi ciepłe warunki glebowe do kiełkowania; wczesna wiosna, która nie jest zbyt gorąca przez całe lato, zapewnia zdrowe uprawy bez potrzeby stosowania pestycydów. Ale jeśli twoje pola nie mają idealnego drenażu, jak większość tutaj, to uprawa będzie potrzebna przed sadzeniem, więc upewnij się, że wszystkie kamienie są usunięte z około 2 metrów w dół.

  • Jak nawozić?

Nawożenie azotowe jest najważniejszym elementem dla roślin, zwłaszcza zbóż. Kiedy stosuje się go wczesną wiosną na początku wegetacji pszenicy, może on stanowić dużą różnicę między sukcesem a porażką; tak więc stosowanie azotanów zaraz po posadzeniu plonów będzie najlepsze, jeśli nie za dużo innych rzeczy pójdzie nie tak, takich jak choroby lub szkodniki niszczące ich korzenie, zanim jeszcze się zaczną! Zastosowanie 25 kg na tonę powinno zdziałać cuda z prawie wszystkim, co może się zdarzyć w tym okresie – a wszystko to bez szkody dla jakichkolwiek przyszłych plonów.

Stwarzając wczesną jesienią odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju roślin, możemy zapewnić sobie wysokie plony pszenicy o pożądanych parametrach jakościowych. Jesień to doskonały czas na nawożenie, pod warunkiem, że fosfor i potas będą miały pierwszeństwo przed innymi składnikami, które mogą być potrzebne później, gdy rośliny będą zbliżać się do fazy kwitnienia.

Azot jest najważniejszym nawozem, ponieważ ma duży wpływ na plony. Z kolei warunki glebowe, takie jak ilość i rozkład opadów, mają wpływ na to, jak wiele szkód lub korzyści odniosą rośliny po tym, jak w ich korzeniach pojawią się dodatkowe składniki odżywcze pochodzące z tego pierwiastka!

Tematy: